Panorāma

Muitas nodoklis – visiem trešo valstu sūtījumiem?

Panorāma

Kas ir Kamala Herisa?

Aptaujas Herisai sola smagu cīņu

Kurš kandidēs Baidena vietā? Herisas konkurenti un viceprezidenta kandidāti

Džo Baidenam izstājoties no cīņas par nākamā ASV prezidenta amatu, par reālāko demokrātu kandidāti kļuvusi tagadējā ASV viceprezidente Kamala Herisa. Viņu izvirzīt augustā gaidāmajā Demokrātu partijas konventā aicinājis arī Baidens. Jau izskanējušas vairākas versijas, kurš varētu būt Herisas virzītais ASV viceprezidenta kandidāts. Vienlaikus arī Herisas nominācija nav garantēta, un tie paši, kuri tiek minēti kā viņas cīņu biedri, iespējams, varētu būt arī Herisas konkurenti. 

ĪSUMĀ:

Nominācija vēl jāizcīna

Pēc ASV prezidenta Džo Baidena lēmuma nekandidēt 5. novembrī gaidāmajās prezidenta vēlēšanās būtisks ir jautājums, kurš iegūs Demokrātu partijas nomināciju, lai stātos pretī Republikāņu partijas izvirzītajam kandidātam Donaldam Trampam.

Baidens ir paziņojis, ka viņš atbalsta savu viceprezidenti Kamalu Herisu. Viņas kandidatūru ir atbalstījuši arī vairāki ietekmīgi aktīvie demokrātu politiķi, piemēram, pēc iedzīvotāju skaita lielākā ASV štata Kalifornijas gubernators Gevins Ņūsoms, kā arī bijušais prezidents Bils Klintons un Demokrātu partijas kandidāte 2016. gada prezidenta vēlēšanās Hilarija Klintone.

Lai gan Herisa ir galvenā pretendente uz Demokrātu partijas nomināciju, viņai tā vēl būs jāizcīna.

No 19. līdz 22. augustam Čikāgā notiks Demokrātu partijas konvents, kurā partijas biedriem būs oficiāli jāizvirza kandidāts prezidenta vēlēšanām. Šogad notikušajās Demokrātu partijas priekšvēlēšanās Baidens ieguva 3896 partijas delegātu balsis, ar ko viņš sev būtu nodrošinājis nomināciju ASV prezidenta vēlēšanās. Taču pēc Baidena izstāšanās no cīņas šie delegāti vairs nav piesaistīti konkrētam kandidātam, tāpēc partijas sanāksmē viņiem būs iespēja brīvi balsot par sev tīkamāko kandidātu.

Sagaidāms, ka Demokrātu partijas vadība pirms konventa centīsies apvienot partiju un pārliecināt delegātus, ka viņiem ir jāatbalsta viens kandidāts, kas, visticamāk, būtu Herisa.

Iepriekš kā iespējamie demokrātu nominācijas pretendenti ir minēti pieminētais Kalifornijas gubernators Ņūsoms, kā arī Pensilvānijas štata gubernators Džošs Šapiro un ietekmīgā Senāta deputāte no Minesotas štata Eimija Klobušāra, taču viņi jau ir izteikuši atbalstu Herisas kandidatūrai.

Kā spēcīgi kandidāti ir minēti arī Mičiganas štata gubernatore Grečena Vitmere, ASV satiksmes ministrs Pīts Būtidžedžs, Ilinoisas štata gubernators Džejs Roberts Prickers, senators Džo Mančins un vēl vairāki politiķi, taču neviens no viņiem nacionālajā līmenī nav tik atpazīstams kā Herisa.

Lai iegūtu Demokrātu partijas nomināciju, kandidātam būs jāsaņem vismaz 1976 delegātu atbalsts.

00:00 / 00:38
Lejuplādēt

Ja Herisa iegūs nomināciju, viņai būs jānosauc arī sava iespējamā viceprezidenta vārds. Tā, visdrīzāk, būs stratēģiska izvēle, lai piesaistītu pēc iespējas vairāk neizlēmušos vēlētājus no tā dēvētajiem svārstīgajiem štatiem, kas parasti mēdz izšķirt ASV prezidenta vēlēšanu iznākumu.

Herisa svētdien jau runājusi ar trim demokrātu gubernatoriem, kas tiek uzskatīti par potenciāliem viceprezidenta amata kandidātiem, vēsta laikraksts "Wall Street Journal", atsaucoties uz avotiem, kas ir pazīstami ar situāciju.

Herisai bijušas telefonsarunas ar Pensilvānijas gubernatoru Džošu Šapiro, Ziemeļkarolīnas gubernatoru Roju Kūperu un Kentuki gubernatoru Endrū Bešīru.

Raidsabiedrība "BBC" ziņo par vairākiem iespējamiem ASV viceprezidenta amata kandidātiem, ja Herisa iegūs demokrātu nomināciju ASV prezidenta vēlēšanās.

Mičiganas štata gubernatore Grečena Vitmere

Vitmere, kura demokrātu rindās kļūst arvien populārāka, ir Mičiganas štata gubernatore. Eksperti prognozē, ka viņa kandidēs ASV prezidenta vēlēšanās 2028. gadā.

Viņa jau agrāk ir aģitējusi par Baidenu un nav arī kautrējusies no savām politiskajām vēlmēm, raksta "BBC". Laikrakstam "The New York Times" Vitmere pauda, ka vēlētos redzēt "X" paaudzes prezidentu 2028. gadā, bet neteica, ka viņa varētu ieņemt šo lomu.

Mičiganas štata gubernatore Grečena Vitmere.
Mičiganas štata gubernatore Grečena Vitmere.

2022. gadā viņa vadīja kampaņu, kuras rezultātā Mičiganas demokrāti saglabāja kontroli pār štata likumdevēju un gubernatora rezidenci. Tas viņai ļāva īstenot vairākas progresīvas politikas nostādnes, tostarp aizsargāt abortu pieejamību Mičiganas štatā un pieņemt šaujamieroču kontroles pasākumus.

Pēc Baidena izstāšanās no ASV prezidenta vēlēšanu cīņas Vitmere ātri vien paziņoja, ka viņas darbs "paliks nemainīgs – darīt visu iespējamo, lai ievēlētu demokrātu un apturētu Donaldu Trampu".

Kalifornijas štata gubernators Gevins Ņūsoms

Arī Kalifornijas gubernators Gevins Ņūsoms bieži tiek minēts kā iespējamais demokrātu kandidāts 2028. gada ASV prezidenta vēlēšanās, taču viņa tāpat kā Vitmeres vārds figurē mediju ziņās kā iespējamais Herisas konkurents cīņā par demokrātu nomināciju jau šajās ASV prezidenta vēlēšanās.

Pēdējos gados Ņūsoms paaugstinājis savu nacionālo atpazīstamību, būdams galvenais partijas vēstnesis konservatīvajos plašsaziņas līdzekļos un pagājušajā gadā piedaloties debatēs pret Floridas gubernatoru Ronu Desantisu.

Kalifornijas štata gubernators Gevins Ņūsoms.
Kalifornijas štata gubernators Gevins Ņūsoms.

Ņūsoms arī atbalstīja Baidenu, piemēram, jūlijā Ņūsoms devās uz Vašingtonu, lai piedalītos sanāksmēs ar Baidenu un citiem vadošajiem demokrātu gubernatoriem, bet 4. jūlijā vadīja Baidena kampaņas pasākumu Mičiganā.

Pēc Baidena lēmuma izstāties no cīņas Ņūsoms vēlreiz slavēja Baidenu kā "pašaizliedzīgu prezidentu" un teica, ka atbalsta "bezbailīgo un neatlaidīgo" Herisu, lai tā stātos pretī Trampam.

Satiksmes ministrs Pīts Būtidžedžs

Nav noslēpums, ka Pīts Būtidžedžs vēlas kļūt par ASV prezidentu – viņš uz šo amatu kandidēja jau 2020. gada priekšvēlēšanās un bieži tiek dēvēts par vienu no Baidena administrācijas labākajiem komunikatoriem. Viņš ir pārvarējis vairākas publiskas krīzes, būdams satiksmes ministra amatā, tostarp Baltimoras tilta sabrukšanu.

Satiksmes ministrs Pīts Būtidžedžs.
Satiksmes ministrs Pīts Būtidžedžs.

Pēc Baidena paziņojuma Būtidžedžs mikroblogošanas vietnē "X" ierakstīja, ka Baidens ir "nopelnījis savu vietu starp labākajiem un ietekmīgākajiem prezidentiem Amerikas vēsturē". 

Viņš sacīja, ka darīs "visu, ko spēs, lai palīdzētu ievēlēt Kamalu Herisu par nākamo prezidenti".

Pensilvānijas štata gubernators Džošs Šapiro

Pensilvānijas gubernators Džošs Šapiro guvis augstu atzinību demokrātu rindās, jo 2022. gadā ievēlēts tā dēvētajā svārstīgajā štatā – tieši Pensilvānija tiek minēta kā štats, kas noteiks šo vēlēšanu rezultātu.

Gubernators, kurš iepriekš bija štata ģenerālprokurors, savas darbības laikā ir strādājis ar dažādām partijām.

Pagājušajā gadā viņa vārds nokļuva ziņu virsrakstos pēc tam, kad ļoti īsā laikā izdevās atjaunot sabrukušu tiltu uz svarīgas Filadelfijas šosejas. Mediji to izcēla kā lielu politisko uzvaru gubernatoram viņa pirmajā termiņā šajā amatā. 

Pensilvānijas štata gubernators Džošs Šapiro.
Pensilvānijas štata gubernators Džošs Šapiro.

Daudzi vērtēja, ka tieši šis panākums varētu būt ideāls sarunas punkts attiecībā uz infrastruktūras jomu potenciālajās 2028. gada prezidenta amata kandidātu debatēs.

Savukārt pēc Baidena paziņojuma Šapiro uzsvēra, ka Baidens ir viens no "ietekmīgākajiem prezidentiem mūsdienu vēsturē" un viņš darīšot visu, lai palīdzētu Herisai kļūt par ASV 47. prezidentu.

Ilinoisas štata gubernators Džejs Roberts Prickers

Ilinoisas gubernators Prickers ir miljardieris, uzņēmējs – viesnīcu ķēdes "Hyatt" mantinieks. Pēdējos gados ir paaugstinājis savu reitingu, vēršoties pret Trampu un aizstāvot Baidenu. Pēc kandidātu debatēm viņš nosauca Trampu par "meli" un sacīja, ka viņš ir "34 reizes notiesāts noziedznieks, kurš rūpējas tikai par sevi".

Tāpat kā Vitmerei, arī Prickeram ir pieredze tādu progresīvo demokrātu jautājumu izpildīšanā kā abortu tiesības un ieroču kontrole.

Pēc ASV prezidenta paziņojuma gubernators sacīja, ka Baidens ir vadījis "vienu no veiksmīgākajām un efektīvākajām prezidentūrām mūsu dzīves laikā", bet neizteicās, kuram vajadzētu viņu nomainīt.

Ilinoisas štata gubernators Džejs Roberts Prickers.
Ilinoisas štata gubernators Džejs Roberts Prickers.

Kā citi iespējamie kandidāti minēti arī Kentuki gubernators Endijs Bešērs, Merilendas gubernators Vess Mūrs, senatori Eimija Klobušāra un Korijs Bukers (abi jau agrāk ir kandidējuši uz prezidenta amatu), kā arī Džordžijas senators Rafaels Vornoks, kurš uzvarēja Senāta vēlēšanu cīņā svārstīgajā štatā.

Kampaņā būs jāiegulda milzu resursi

Jānorāda, ka Demokrātu partijai nepilnos četros mēnešos pirms vēlēšanām būs jāiegulda milzīgi resursi, lai reklamētu savu kandidātu. Ziņu aģentūra "Bloomberg" vēstīja, ka jūlija sākumā Baidena priekšvēlēšanu kampaņas štāba un Demokrātu partijas rīcībā bija 240 miljoni dolāru, turpretī Trampa kampaņas kontā bija 285 miljoni dolāru.

ASV vēlēšanās naudai ir milzīga nozīme, tāpēc demokrātiem būs jācenšas piesaistīt vairāk līdzekļu. Viņiem labā ziņa ir tā, ka kopš brīža, kad Baidens paziņoja par lēmumu izstāties no cīņas par Balto namu, Demokrātu partijas kampaņai ir ziedoti jau aptuveni 50 miljoni dolāru.

KONTEKSTS:

ASV prezidenta vēlēšanas notiks 2024. gada 5. novembrī. ASV prezidents netiek ievēlēts tiešā tautas balsojumā, bet gan ar tā sauktās Elektoru kolēģijas starpniecību. Vēlēšanu dienā pilsoņi ievēlēs savus pārstāvjus Elektoru kolēģijā, kas pēc tam balsos par prezidenta ievēlēšanu.

Demokrātu partija prezidenta amatam grasījās izvirzīt tagadējo Baltā nama saimnieku Džo Baidenu, kurš bija apņēmies kandidēt uz otro termiņu. Saistībā ar viņa kandidatūru lielākos jautājumus raisīja Baidena vecums, jo viņš jau tagad ir vecākais prezidents ASV vēsturē un atkārtotas ievēlēšanas gadījumā viņam būtu jāstrādā līdz 86 gadu vecumam.

21. jūlijā Baidens paziņoja, ka izstājas no priekšvēlēšanu cīņas par nākamā ASV prezidenta amatu, sakot, ka tas ir viņa "partijas un valsts interesēs". Baidens esot runājis ar viceprezidenti Kamalu Herisu pirms paziņojuma par atkāpšanos no kandidēšanas uz ASV prezidenta amatu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti