Latvijas Radio Ukrainā: Korupcijas apkarotāji audzē muskuļus; aizturēto vidū arī deputāti un tiesneši

Veiksmīgākais pusgads visā Nacionālā pretkorupcijas biroja un Specializētās prokuratūras darbības laikā – tā pirmā pusgada rezultātus vērtē Ukrainas korupcijas apkarotāji. Viņiem izdevies aizturēt arī virkni augsta ranga valsts un pašvaldību amatpersonu.

Korupcijas apkarotāji Ukrainā audzē muskuļus; aizturēto vidū arī deputāti un tiesneši
00:00 / 10:14
Lejuplādēt

Nacionālā pretkorupcijas biroja jeb NABU nagos šogad nonākuši gan augsta līmeņa varai pietuvinātie, gan vietējo pašvaldību pārstāvji.

Aizturētas arī augsta ranga amatpersonas

Nozīmīgākās pirmajā pusgadā atklātās lietas pašu korupcijas apkarotāju ieskatā ir bijušā Ukrainas parlamenta Agrārās komitejas vadītāja mēģinājums nelikumīgi iegūt miljoniem vērtu zemi, ar Ukrainas prezidenta kanceleju saistītas personas mēģinājums piesavināties miljoniem vērtus naftas produktus, miljonu piesavināšanās transformatoru iepirkumā, kā arī valsts un starptautiskās sabiedrības līdzekļu piesavināšanās Harkivas atjaunošanas procesā un daudzas citas lietas.

Korupcijas apkarotāji par darba rezultātiem stāstījā īpaši sasauktā preses konferencē Kijivā.

Ukrainas specializētās pretkorupcijas prokuratūras vadītājs Oleksandrs Klemenko (no labās) un Korupc...
Ukrainas specializētās pretkorupcijas prokuratūras vadītājs Oleksandrs Klemenko (no labās) un Korupcijas apkarošanas dienesta NABU priekšnieks Semens Krivonoss

"Mēs koncentrējam uzmanību uz augstākā līmeņa korupciju, uz daudzmiljonu shēmām, kur zaudējumi sasniedz simtiem miljonu hrivnu," stāstīja NABU priekšnieks Semens Krivonoss.

"Koncentrējam uzmanību uz korupcijas shēmām, ko īsteno augstākās amatpersonas. Un par to liecina arī skaitļi – uz apsūdzēto sola pirmajā pusgadā nosēdinātas septiņas augstākās amatpersonas. Tās ir A kategorijas amatpersonas – deputāti, dažādu valsts iestāžu darbinieki. Sešas augsta ranga amatpersonas, 11 valsts uzņēmumu vadītāji, pieci tiesneši un pieci vietējo pašvaldību deputāti."

Korupcijas apkarošanai piešķirts lielāks finansējums

Kopumā šogad Ukrainā pirmajā pusgadā koruptīvos noziegumos apsūdzība celta 166 personām, bet 64 krimināllietas pabeigtas un nosūtītas uz tiesu. Korupcijas apkarotāji sākuši lielāku uzmanību pievērst arī amatpersonu ienākumu atbilstībai.

"Mums jau ir pirmās aizdomās turamās personas un pat pirmais tiesas spriedums attiecībā uz augstākā līmeņa amatpersonu par nelikumīgi iegūtām bagātībām. Uzskatām to par efektīvu instrumentu, tajā skaitā koncentrējam mūsu uzmanību uz nenorādītiem aktīviem," vēsta Krivonoss.

Korupcijā apsūdzētas personas aizturēšana Ukrainā
Korupcijā apsūdzētas personas aizturēšana Ukrainā

Plašā korupcijas izplatība Ukrainā ir sāpīgs jautājums. Sabiedriskās domas aptaujās tā norādīta kā otrā lielākā problēma uzreiz aiz Krievijas sāktā kara.

Tas ir arī jautājums, kam lielu uzmanību pievērš starptautiskie partneri, – īpaši Ukrainas ceļā uz iestāšanos Eiropas Savienībā.

Ukrainas valdība cenšas pildīt visus ieteikumus, un pēdējā pusgada laikā NABU piešķirts papildu finansējums un ir iespēja ievērojami palielināt darbinieku skaitu. Tiek domāts arī par detektīvu un citu darbinieku atlases procesa uzlabošanu.

"Šajā pusgadā, ja salīdzinām ar analoģisku periodu iepriekšējos gados, mēs esam sasnieguši vislabāko rezultātu. Tāpēc esam stipri un gatavi turpināt iesākto. Mēs esam kopā ar specializēto prekorupcijas prokuratūru un gatavi arī turpmāk izgaismot augstākā līmeņa korupciju, kā to prasa Ukrainas sabiedrība," uzsver Krivonoss. 

Bažas par informācijas noplūdi

Domās un darbos kopā ar Ukrainu!

Domās un darbos kopā ar Ukrainu!

Godinot Ukrainas neatkarības dienu 24. augustā, sabiedriskie mediji un "Ziedot.lv" 3 nedēļu garumā vienojas atbalsta akcijā Ukrainai, aicinot ziedot Ukrainas aizstāvjiem.

Šajā laikā sabiedrisko mediju saturā ikdienas ziņas par Ukrainu papildinās īpašas intervijas un reportāžas no kara zonas, stāsti par ukraiņu ikdienu Ukrainā un Latvijā.

Ziedot iespējams, zvanot 90204113 (maksa par zvanu 5 eiro ar PVN) vai ziedot.lv/ukrainai.

Līdzīgu uzplaukumu pēdējā pusgada laikā piedzīvojusi arī Specializētā pretkorupcijas prokuratūra, kas strādā roku rokā ar NABU.

"2024. gada pirmais pusgads Specalizētajai pretkorupcijas prokuratūrai iezīmē jaunu posmu tās attīstībā. Absolūti jaunu, jo no 21. marta mēs sākām strādāt kā no ģenerālprokurora biroja atsevišķa juridiska persona, veicām virkni administratīvus pasākumus, veiktas izmaiņas, daļēji atjaunots kolektīvs.

Mēs turpinām formēt profesionālu komandu. Tāpēc šie pasākumi, šīs likumdošanas izmaiņas jau ir parādījušas savus rezultātus. Mūsu efektivitāte aug.

Šis ir veiksmīgākais pusgads visā NABU un Specializētās prokuratūras darbības laikā," secina prokuratūras vadītājs Oleksandrs Klemenko.

Tomēr viss nav tikai rožaini. Korupcijas apkarotāju darbu aizēno skandāls, kas nesen izvērties saistībā ar informācijas noplūdi no NABU.

Žurnālisti atklājuši, ka sensitīva rakstura informācija par NABU aktivitātēm izmeklēšanas procesā, iespējams, nonākusi ar Ukrainas prezidenta kanceleju saistītu personu rīcībā.

Tātad, iespējams, to personu rīcībā, kuri paši varētu būt nonākuši zem korupcijas apkarotāju lupas... Notikušais birojā joprojām tiek iekšēji izmeklēts.

"Kļūdas šīs izmeklēšanas sākumā tika pieļautas. Mēs – es personiski kā direktors – tās atzīstu. Strādājam pie noteiktu procesu uzlabošanas," paziņoja Krivonoss.

Šajā lietā ukraiņu žurnālistiem joprojām daudz neatbildētu jautājumu.

Ukraiņu domas par korupcijas apkarotāju efektivitāti dalās

Bet vai korupcijas apkarotāju darba aktivizēšanos pamanījuši Ukrainas iedzīvotāji?

Kijivas iedzīvotāju mītiņš pret korupciju, 2023. gada decembris. Plakāts vēsta "Korupcija ir ta...
Kijivas iedzīvotāju mītiņš pret korupciju, 2023. gada decembris. Plakāts vēsta "Korupcija ir tautas ienaidnieks!"

Latvijas Radio to vaicāja dažiem Kijivā sastaptiem cilvēkiem.

"Jā, ir! Mēs redzam, ka iestādes strādā. Gribētos vairāk, īpaši pašlaik – kara laikā, kad tādas lietas vispār ir neiedomājamas. Bet ir labs progress. Pēdējais, ja es pareizi atceros, cēla apsūdzību Pretmonopola komitejas vadītājam, bet lielākā problēma vienmēr ir, ka apsūdzības tiek celtas, šajā visā procesā ir daudz PR, bet ne vienmēr tās lietas beidzas ar reāliem spriedumiem un reāliem sodiem," stāsta Vasils.

"Nu, ja agrāk nekā nebija, tad šobrīd kaut ko dara. Redzam, protams. Ne tik daudz, kā vajadzētu, bet kaut kas ir," uzskata Tetjana.

Korupcijas apkarotāju veikumu skeptiskāk vērtē Ruslans: "Nav mainījusies. Es pateikšu tieši – vispār nekas. Korupcija kā bija, tā arī ir."

Vēl skeptiskāka ir Marina: "Es domāju, ka gluži pretēji, – korupcija ļoti aug. Kara laikā ļoti pieaugusi."

"Jā, es piekrītu tam. Gribētos cerēt, ka mēs kaut kā ātrāk varētu tikt galā ar šo problēmu, bet patiesībā notiek pretējs process. Un arī ziņās taču par šo visu daudz stāsta, diemžēl nevar teikt, ka mēs ar to tiekam galā," atzīst Aņa.

Bet vai ukraiņi jūt, ka varasiestādes aktīvāk cīnās ar šo problēmu?

"Viņi uztaisa tā, ka izskatās, ka viņi aktīvi ar to nodarbojas, bet patiesībā tur viss jau ir sarunāts – kā parasti. Tāpēc nē – nevaram tā pateikt," spriež Aņa.

Izskan aizdomas par korupciju bērnu slimnīcas atjaunošanā

Par to, ka karš nav šķērslis korupcijai, vedina domāt arī pēdējā mēneša notikumi ap Krievijas raķešu uzbrukumā Kijivai iznīcināto bērnu slimnīcu "Ohmatdit".

Krievijas noziedzīgais uzbrukums bērnu slimnīcai satrieca ukraiņus un arī starptautisko sabiedrību. Īsā laikā slimnīcas atjaunošanai tika saziedoti vairāk nekā astoņi miljoni eiro.

Ukraiņiem bija cerības, ka vismaz kādu no slimnīcas korpusiem varēs atjaunot, lai ziemā jau bērni varētu ārstēties puslīdz normālos apstākļos.

Taču pirmie slimnīcas iepirkumi izraisīja plašu rezonansi saistībā ar aizdomām par iespējami negodprātīgu rīcību. Iepirkums tika apturēts, bet Ukrainas Veselības ministrija vērsusies pie tiesībsargiem ar aicinājumu veikt papildu pārbaudes.

Ukraiņiem ir apņēmība cīnīties pret korupciju

"Ohmatdit" notikušais cita starpā raisa jautājumus arī vietējiem žurnālistiem.

"Kā nākotnē nodrošināt to, lai mēs visas pasaules priekšā neizskatītos, nu, ne īpaši labi, maigi sakot? Lai šādas shēmas nebūtu iespējamas?" preses konferencē Ukrainas korupcijas apkarotājiem vaicāja kāda ukraiņu žurnāliste.

"Kas attiecas uz "Ohmatdit", mēs šobrīd izvērtējam, vai ar šīs lietas izmeklēšanu jānodarbojas NABU, jo tā ir saistīta ar fonda naudas izlietojumu," skaidro Krivonoss.

"Kā novērst šo parādību? Kā minimums, nepieciešamas atklātas procedūras, izvēloties šāda veida darbu izpildītājus."

Latvijas Radio korespondente NABU vadītājam lūdza novērtēt, kāda šobrīd ir situācija ar augstākā līmeņa korupciju Ukrainā un vai NABU ir viss nepieciešamais, lai to atklātu.

"Mēs daudz ko esam izdarījuši kā valsts, lai cīnītos ar korupciju. NABU un specializētās prokuratūras atklātās lietas pret augstākajām amatpersonām, pirmkārt, jau runā par to, ka korupcija ir. Tā ir arī civilizētajā pasaulē un attīstītajās valstīs, bet jautājums ir par to, kā valsts un kā antikorupcijas iestādes reaģē uz to – vai tās ir spējīgas efektīvi atklāt korupciju, nodrošināt ātru rezultātu un saukt vainīgos pie atbildības? Es varu droši teikt – jā, ir spējīgas!" uzsvēra Krivonoss.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti