Itālijas valdība mēģina glābt vienošanos par migrantu izmitināšanu Albānijā

Itālijas premjere Džordžija Meloni mēģina glābt vienošanos par migrantu centru izveidi Albānijā. Tiesa bloķējusi pirmo 12 vīriešu nogādāšanu Albānijā, jo valstis, no kurām viņi nākuši (Bangladeša un Ēģipte), nevar uzskatīt par drošām. Tomēr Meloni valdība ir pārliecināta, ka drošo valstu sarakstu būtu jāveido politiķiem, nevis tiesām, un apsūdz daļu tiesnešu politizētu lēmumu pieņemšanā.

Itālijas valdība mēģina glābt vienošanos par migrantu izmitināšanu Albānijā
00:00 / 03:48
Lejuplādēt

Vēl pagājušās nedēļas sākumā Meloni, uzstājoties Senātā, lepni paziņoja, ka migrācijas centri Albānijā beidzot sāks darboties.

"Mēs veltījām papildu laiku, lai viss tiktu sakārtots vislabākajā iespējamajā kārtībā. Mēs esam ļoti apmierināti ar šī darba iznākumu. Tas ir jauns, drosmīgs, vēl nebijis ceļš. Tas lieliski saskan ar Eiropas garu un tam ir visas iespējas kļūt par modeli sadarbībai ar citām valstīm ārpus Eiropas Savienības."

Tomēr vēlāk tiesa bloķēja pirmo 12 migrantu nosūtīšanu uz Albāniju un lika viņus nogādāt atpakaļ Itālijā.

Vienošanās starp Itāliju un Albāniju paredz, ka uz migrācijas centriem šajā valstī var nogādāt tikai vīriešus, kuri nepieder pie apdraudētām grupām un nāk no drošām valstīm. Sieviešu un bērnu pieteikumi joprojām tiek izskatīti Itālijā.

Itālijas plānam netrūkst atbalstītāju

Juridiskais strīds tagad ir par to, kurš un kā var noteikt, kuras valstis ir drošas un kuras nav.

Itālijas tieslietu ministrs Karlo Nordio intervijā laikrakstam "La Repubblica" svētdien paziņoja, ka drošu valstu definīciju nevar noteikt tikai tiesneši. Tam ir jābūt politiskam lēmumam, kas tiek pieņemts starptautisko likumu ietvaros.

Diskusijas par migrantu sūtīšanu uz citām valstīm pagājušās nedēļas beigās notika arī Eiropas Savienības valstu līderu samitā Briselē.

Ungārijas premjers Viktors Orbāns šo ideju atbalsta un dēvē par lielisku. Līdzīgās domās ir arī Nīderlandes Brīvības partijas vadītājs Gērts Vilderss, kura politiskais spēks tagad ir pie varas.

"Pēc nesenās vizītes Ugandā mana partija apsver iespēju, ka arī mēs varētu sūtīt cilvēkus uz šo valsti tad, kad visas procedūras Nīderlandē ir pabeigtas, tā vietā, lai ļautu viņiem, bieži vien nelegāli, palikt Holandē," teica Vilderss.

Migrācijai jābūt regulētai

Turpretī Spānijas premjers sociālists Pedro Sančess ir citās domās. Sančess uzskata, ka migrācijai ir jābūt regulētai. Bez tās Spānijai būs grūti nodrošināt ekonomisko izaugsmi un pašreizējo labklājības modeli, jo sabiedrība noveco.

"Es gribētu skaidri pateikt, ka mēs neatbalstām šāda veida risinājumus, jo tie nerisina nevienu problēmu un tikai rada jaunas.

Tādēļ mēs fokusējamies uz ārējo migrācijas dimensiju. Proti, kā mēs varam paredzēt migrantu ierašanos Āfrikas krastos? To var darīt, palielinot sadarbību un saziņu ar citām valstīm un palīdzot spēcināt viņu robežas."

Tomēr kritiķi pārmet Spānijas premjeram nespēju tikt galā ar migrantu pieplūdumu Kanāriju salās.

Arī aizejošais Beļģijas premjers liberāldemokrāts Aleksandrs De Kro atbalsta Sančesa pieeju.

"Es uzskatu, ka tā dēvēto migrācijas centru risinājums nekad nav īsti labi darbojies. Tas, kas ir pierādījis savu efektivitāti, ir divpusējās vienošanās."

Saskaņā ar oficiālo statistiku – salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu šogad par 61% ir samazinājies to migrantu skaits, kuri nelegāli nokļuvuši Itālijā pa Vidusjūru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti