Tumšajos rudens vakaros "Straumēnu" muižas logos atkal deg gaisma, jo rūpes par viesnīcu uzņēmušies vairāki aktīvi latvieši, un gluži kā "Straumēnu" pirmsākumos pirms 50 gadiem, palīgā nāk brīvprātīgie, kuriem rūp īpašuma liktenis.
Arī pati jaunās kompānijas "DVF Estate Ltd" direktore Vera Antipova redzama ar slotu rokās.
"Esam sākuši no baltas lapas, izskatās ļoti pozitīvi un cerīgi. Es domāju, ka mēs kā latvieši ieliekam šeit arī mazliet savu sirdi. Šobrīd menedžējam visu darbību "Straumēnos" savādāk, ieliekot tur daļiņu no sevis un ar tādu patriotisku cerību, ka šeit atgriezīsies vairāk latviešu un mēs šeit vairāk dzirdēsim latviešu valodu," atzina Vera Antipova.
Iepriekšējie apsaimniekotāji bija angļi – gan menedžments, gan darbinieki. Tagad par īpašumu rūpējas tikai latvieši.
"DVF" valdes loceklis Miks Vizbulis pastāstīja, ka
"ir vairākas lietas, ko mēs jau šobrīd esam izdarījuši – "Airbnb" izveide, latviešu pasākumi šobrīd notiek, zāles tiek piedāvātas nomā.
Un nekustamo īpašumu bizness, kas šeit jau bija, turpina uzturēt "Straumēnus". Bet ir vēl vairākas idejas, pie kurām mēs strādājam, lai "Straumēni" turpinātu būt dzīvi, lai latviešu sabiedrībai būtu "Straumēni"."
Neapdzīvotas muižas ēkas apdrošināšana izmaksā dārgi, tādēļ kādam nācās pārvākties uz dzīvi muižā.
Tā nu kopā ar meitu palīgā devusies māksliniece Ella Oša, kurai, ēku piekārtojot un uzpošot, pielipusi iesauka "muižniece".
"Pirmā nedēļa pagāja, riktīgi darbojoties pa dienu un baidoties pa naktīm," stāstīja "DVF" valdes locekle Ella Oša.
"Nekur mēs viena bez otras nevarējām aiziet, līdzko bija arī ārā tumšs! Naktīs svilpo visi pakši, un tad ar tām durvīm te ir tā, ka lēnām, lēnām veras, un viņas neaizveras līdz galam. Un tad, ja vēlāk tu citur aizver citas durvis, tad visas tās, kuras tu iepriekš neesi aizvēris, visas tā – droši vien caurvējš vai kas – pum pum pum pum, veras no viena gala līdz otram," stāstīja Oša.
"Mani visi draugi baida, ka noteikti šeit tagad spokojas, bet es saku – jā, varbūt arī spokojas, bet mēs esam saraduši!" viņa piebilda.
"Straumēni" ir mājvieta latviešu skoliņai, korim, dejotājiem, tur notiek latviešu pasākumi, tādēļ muižai ir jākļūst pelnošai, lai to visu varētu nodrošināt.
"Brauciet, ja jums ir kādi pasākumi padomā, sarīkojumi, dzimšanas dienas, ballītes ar palikšanu. Droši sazinieties ar mums un brauciet uz "Straumēniem"," aicināja Vera Antipova.
KONTEKSTS:
Lielbritānijā "Daugavas Vanagu" fonda viesnīca – kompānija bankrotējusi. Gan Straumēnu muiža, gan nams Londonā pieder Lielbritānijas "Daugavas Vanagu" fondam, kas reģistrēts kā labdarības organizācija "Latvian Welfare Trust".
Pēc Lielbritānijas likumiem labdarības organizācijas nedrīkst vadīt biznesa nodaļas, un "Straumēnos" bija hotelis. Lai vadītu hoteli un konferences telpas, tika izveidots uzņēmums "LWT Trading", bet tas nebija pelnošs, tādēļ tika slēgts.
Uzņēmums "LWT Trading UK Limited" darbu Straumēnos beidza 20. septembrī. Bet visi īpašumi joprojām pieder "Daugavas Vanagu" fondam.