Panorāma

ASV pauž bažas par Krievijas iejaukšanos Moldovas vēlēšanās

Panorāma

Valsts policija aptur narkotiku tirgoņu grupu

Putina rīkotajā BRICS samitā piedalās arī Gutērrešs

Ukrainu sadusmo ANO ģenerālsekretāra dalība Putina rīkotajā BRICS samitā

Krievijā trešdien ieradies ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs, kurš piedalīsies tur notiekošajā BRICS samitā. Tā ir pirmā amatpersonas vizīte šajā valstī vairāk nekā divu gadu laikā, un Gutērreša rīcība krietni saniknojusi Ukrainu.

BRICS (saīsinājums no sākotnējo dalībvalstu pirmajiem burtiem: Brazil, Russia, India, China, South Africa) samits ir lielākais diplomātiskais forums Krievijā kopš 2022. gada, kad Maskava uzsāka pilna mēroga iebrukumu Ukrainā. Maskava šo platformu, visticamāk, iecerējusi kā alternatīvu Rietumu vadītajām starptautiskajām organizācijām, piemēram, G7.

Krievijā ieradušies aptuveni 20 pasaules līderi, tostarp pārstāvji no Ķīnas, Indijas, Turcijas un Irānas. Kazaņā notiekošajā sanāksmē viņi plānojuši apspriest tādas tēmas kā BRICS vadītas starptautiskās maksājumu sistēmas izveide un konflikts Tuvajos Austrumos.

Otrdien notikušajās divpusējās sarunās, tostarp ar Ķīnas prezidentu Sji Dziņpinu un Indijas premjerministru Narendru Modi, Putins cildināja Maskavas ciešās saites un "stratēģiskās partnerattiecības" ar tām.

Tikmēr Sji slavēja Ķīnas "dziļās" saites ar Krieviju šajā "haotiskajā pasaulē". Viņš arī sacīja, ka abu valstu attiecības ir "devušas spēcīgu impulsu abu valstu attīstībai, atdzīvināšanai un modernizācijai."

Paredzams, ka trešdien BRICS samitā tiks pārrunāta valstu sadarbības stiprināšana un šīs organizācijas loma pasaulē. Putins trešdien atsevišķi tiksies ar Irānas prezidentu Masudu Pezeškiānu un Venecuēlas prezidentu Nikolasu Maduro, kā arī Turcijas līderi Redžepu Tajipu Erdoganu.

ANO ģenerālsekretāra tikšanās ar Putinu paredzēta ceturtdien, un abi apspriedīšot karu Ukrainā, pavēstīja Kremlis. Gutērreša rīcība ir saniknojusi Ukrainu.

"ANO ģenerālsekretārs noraidīja Ukrainas ielūgumu uz pirmo Pasaules miera samitu Šveicē. Tomēr viņš pieņēma kara noziedznieka Putina ielūgumu uz Kazaņu," kritiku pauda Ukrainas Ārlietu ministrija vietnē "X".

Gutērreša preses pārstāvis norādīja, ka šī vizīte ir daļa no ANO vadītāja dalības "organizācijās, kurās piedalās liels skaits nozīmīgu dalībvalstu", un skaidroja, ka tas sniedz iespēju "vēlreiz apliecināt savu labi zināmo nostāju par Ukrainas konfliktu un taisnīga miera nosacījumiem".

Arī Indijas premjers, kurš sevi uzskata par iespējamo miera uzturētāju, jau otrdien sarunās ar Putinu aicināja ātri izbeigt konfliktu.

"Mēs esam pastāvīgi sazinājušies par konfliktu starp Krieviju un Ukrainu," Modi sacīja Putinam pēc tam, kad abi sarokojās. "Mēs uzskatām, ka strīdi ir jārisina tikai miermīlīgi. Mēs pilnībā atbalstām centienus ātri atjaunot mieru un stabilitāti."

Tāpat Krievijas sabiedrotā Ķīna joprojām nav atmetusi centienus panākt atbalstu savam piedāvātājam Ukrainas miera plānam.

"Ķīna un Brazīlija kopā ar vēl citām globālo dienvidu valstīm ir izveidojusi Ukrainas krīzes miera draugu grupu, kuras mērķis ir pulcēt arvien vairāk balsu, kuras ir par mieru. Mums jāievēro tādi principi, lai karš neizplestos, neeskalētos, neviena puse netiktu provocēta un lai saspīlējums pēc iespējas ātrāk tiktu mazināts," pauda Dzjiņpins.

Agresors kara laukā gan nav atslābis. Okupācijas spēki turpina apšaudīt Ukrainas pilsētas, un aizvadītajā nedēļā tapa zināms, ka Krievijā uz apmācībām ieradušās militārpersonas no Ziemeļkorejas, kas pēc tam tiks nosūtītas uz fronti karot pret ukraiņiem.

BRICS, kas sākotnēji tika izveidota kā ekonomiskās sadarbības organizācija, pāraugusi ģeopolitiskā apvienībā un paplašinājusies no sākotnējām četrām dalībvalstīm līdz desmit, pārstāvot 45% globālās populācijas un 28% globālas ekonomikas.

Uz papīra šķietami ievērojama apvienība, kas turklāt vienmēr vēlējusies konkurēt ar Rietumu dominanci, taču realitātē – šī ietekme nereti ir pārvērtēta.

"Ideja, ka visas šīs valstis varētu vienoties par kaut ko jēdzīgu, ir aplama. Mēģināt panākt Ķīnas un Indijas vienotību ekonomiskos jautājumos ir nebeidzams izaicinājums. Kaut kādā ziņā tas ir par labu Rietumiem – jo ja abas šīs valstis spētu vienoties, BRICS būtu milzīga ietekme," sarunā ar britu raidsabiedrību BBC vērtēja bijušais "Goldman Sachs" galvenais ekonomists Džims O’Nīls.

Putins pievienoties apvienībai uzaicinājis vēl vairākus desmitus valstu, dalību tajā šobrīd apsver arī NATO dalībvalsts Turcija. Tomēr, kā norāda eksperti – jo lielāka kļūst šī organizācija, jo panākt jebkādas vienošanās būs vēl sarežģītāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti