Pasaules panorāma

No dūjas par vanagu: Makrona pārvērtības Ukrainas kara jautājumā

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma. "Šahedu slepkavas" un Francijas prezidenta retorikas maiņa

"Šahedu slepkavas": Ukraina ar "Gepardiem" sargā savas debesis

«Šahedu slepkavas» jeb kā Ukraina ar «Gepardiem» sargā savas debesis

Vairāk nekā 11 tūkstoši raķešu un trieciendronu kā irāņu "Šahed" Krievija vērsusi pret Ukrainu kopš pilnapmēra iebrukuma pirms vairāk nekā diviem gadiem. Tikai pirms dažām dienām okupācijas spēki ar šiem ieročiem uzbruka Odesai – bojā gāja 20 cilvēki, bet vairāk nekā 70 tika ievainoti.

Raķetēm un trieciendroniem, kas trāpīja Odesai, izdevās izlauzties cauri Ukrainas pretgaisa aizsardzībai. Taču šajos divos gados daudz tādu arī izdevies notriekt. Ukrainas armijas dienvidu operatīvais štābs pēc "Pasaules Panorāmas" lūguma apkopoja datus par pēdējiem mēnešiem.

Stratēģiski svarīgajā Odesas apgabalā decembrī vien notriekti 127 "Šahed" un viena raķete. Janvārī – neitralizēti 59 "šahedi" un četras raķetes. Februārī, pagājušajā mēnesī – 59 kaujas droni un piecas raķetes.

Odesas apgabalā strādā daudzas pretgaisa aizsardzības vienības, lai aizsargātu Ukrainas debesis.

"Šahedu slepkava" – tā dēvē efektīvos vācu pretgaisa aizsardzības tankus "Gepard", kas kā radīti bezpilota lidaparātu notriekšanai.

Latvijas Televīzija Odesas apgabalā tikās ar vienu no šīm pretgaisa aizsardzības komandām.

"Gepard" ir vācu pretgaisa aizsardzības sistēmas tanks. Tas paredzēts zemu lidojošu mērķu notriekšanai un atzīts kā ļoti efektīva gaisa pretgaisa aizsardzības sistēma – īpaši pret "Šahed" trieciendroniem, bet dažkārt arī raķetēm.

Odesas apgabalā Latvijas Televīzija tikās ar vienu no "Gepard" komandām, kas pēc gaisa trauksmju izsludināšanas gatava nekavējoties doties uzdevumā.

"Pienāk trauksme, izbraucam uz pozīciju, ieņemam pozīciju, paceļam radaru, un sākam meklēt mērķi," stāstīja kaujas mašīnas "Gepard" vadītājs-mehāniķis ar segvārdu "Durans".

Šī komanda pagājušajā gadā Vācijā triecientempā izgāja divu mēnešu apmācības, un jau aptuveni pusgadu strādā reālos kaujas apstākļos.

Izstrādāti pagājušajā gadsimtā, Vācija pati "Gepard" pārtrauca izmantot 2010. gadā. Taču tagad tie sevi pierādījuši kā izmaksās efektīvāks līdzeklis trieciendronu notriekšanai, ja salīdzina ar tālākas darbības dārgākām pretgaisa sistēmām kā "IRIS-T".

"Gepard" apkalpo trīs cilvēku komanda. Tas ir aprīkots ar diviem 35 milimetru kalibra lielgabaliem, radaru ar 15 km darbības rādiusu un spēj notriekt mērķus līdz 5,5 kilometru attālumā. 

Par to, lai Krievijas droni tiktu notriekti un vairs nepaceltos, rūpējas 21 gadu vecais lielgabalu operators ar segvārdu "Odesa".

"No katra stobra pa trīs šāviņiem. Sanāk seši šāviņi vienā piegājienā. Tur var izvēlēties iestatīt uguns intensitāti – vai divpadsmit šāvieni, vai seši no viena stobra. Īsās un garās kārtas. Var arī pa vienam šāvienam no katra stobra," viņš skaidroja. "Pats biežāk – ar īsajām kārtām, lai taupītu lādiņus."

Uz "Geparda" sāniem baltā krāsā uzpūsti pieci "Šahed" dronu silueti – tik līdz šim notriekusi šī komanda. To, cik šādas ekipāžas kopumā strādā Odesas apgabalā, armijas dienvidu pavēlniecība Latvijas Televīzijai neatklāja, jo informācija ir slepena.

"Kad pirmo (dronu) notriecu, bija mazliet satraukums. Bet savācos un notriecu. Biju ļoti priecīgs," stāstīja "Odesa". "Viņš lidoja virs jūras. Mēs viņu piefiksējām, un viņš sāka lidot uz sānu. No sākuma lidoja mūsu virzienā, tad pagriezās pa kreisi. Nofiksēju, sekoju līdzi. Un filmēju ar kameru kā pierādījumu, ka mēs viņu notriecām." 

Darbā ar "Gepard" pret ienaidnieka droniem jāņem vērā dažādas nianses, stāstīja vienības komandieris ar segvārdu "Huculs".

"Laikapstākļi. Vējš, vēja virziens. Pamatā laikapstākļi. "Šahed" var iznīcināt ar trim, četriem šāvieniem – ja ir labi laikapstākļi," viņš pauda.

Vācija sāka Ukrainai piegādāt "Gepard" pirmajā Krievijas pilnapmēra iebrukuma gadā un līdz šim nosūtījusi 52 šādus pretgaisa aizsardzības tankus. Tostarp 15 šādas mašīnas atpērkot atpakaļ no Kataras par divreiz lielāku summu, nekā pirms dažiem gadiem pārdeva.

Kaut lādiņi "Gepardiem" pagaidām pietiek, tos bieži izmanto taupīšanas režīmā un karavīri uzsvēra – nepieciešams, lai piegādes turpinās.

"Mēs saprotam, ka visi "Šahedi", trieciendroni nav iznīcināti, un viņi vēl lidos pie mums," sacīja kaujas mašīnas "Gepard" komandieris "Huculs".

Tādēļ skaidrs, ka arī turpmāk stratēģiski svarīgā Melnās jūras ostas pilsēta Odesa un apgabals, būs jāturpina aizsargāt no Krievijas raķešu un dronu uzbrukumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti