Kopumā valstī izcēlušies 82 savvaļas ugunsgrēki, 64 no tiem sākās svētdien, līdz šim karstākajā vasaras dienā šajā valstī.
Kamēr kontinentālās Grieķijas teritorijās ugunsgrēki ap galvaspilsētu Atēnām un citviet ir savaldīti, vairākās salās tie tikai pastiprinās.
Dzēšanas darbus apgrūtina loģistikas grūtības, lai ugunsdzēsēju tehniku nogādātu salās. Daudzviet pūš arī spēcīgs vējš, kas liesmām palīdz izplatīties lielā ātrumā.
Rodas salā liesmu augstums atsevišķās vietās sasniedzis pat piecus metrus, bet ugunsgrēku Korfu salā saulrieta laikā varēja novērot arī Albānijā.
Sociālajos tīklos publicētajos video redzams, kā naksnīgās debesis virs Korfu apņem dūmi un oranža dūmaka. Ugunsgrēks tur izcēlies tūristu iecienītajā salas ziemeļu daļā.
Jaunākā informācija liecina, ka nedēļas laikā no Rodas salas evakuēti aptuveni 19 000, bet no Korfu – 2500 cilvēku.
Greek wildfires continued to burn, forcing thousands of tourists and residents to flee the island of Rhodes, taking refuge in schools and shelters as flames threatened resorts and coastal villages https://t.co/fJ4A7DnEkT pic.twitter.com/4RpdBYlcRz
— Reuters (@Reuters) July 24, 2023
Daudziem tūristiem ilgi gaidītie atpūtas atvaļinājumi beidzās ar paniku un bailēm par savu drošību.
"Sestdien mēs varējām redzēt, kā tumšie dūmi kļūst arvien biezāki, tāpēc ar vīru aizgājām uz viesnīcas priekšpusi, un tad mēs ieraudzījām liesmas.
Kad mēs bijām tur, policija ieradās, skrēja uz viesnīcas reģistratūru, kaut ko kliedza grieķu valodā un teica, lai ejam uz pludmali. Tad mēs paķērām savus bērnus un kopā ar pārējiem diviem tūkstošiem cilvēku, kas atradās viesnīcā, skrējām uz pludmali," stāsta britu tūriste Kellija.
Evakuācijas laikā virkne tūristu saskārās ar problēmām un bezdarbību no dažādām tūroperatoru kompānijām un savu valstu atbildīgajiem dienestiem. Tajā pašā laikā tika uzteikta vairāku vietējo iedzīvotāju atsaucība un iniciatīva palīdzēt grūtības nonākušajiem tūristiem.
Grieķijas Ārlietu ministrija paziņoja, ka tās pārstāvji ir devušies ceļā uz Rodas salu, lai tās starptautiskajā lidostā izveidotu palīdzības stendu cilvēkiem, kas evakuācijas laikā pazaudējuši savus ceļojuma dokumentus.
Kopumā evakuēti vairāk nekā 30 tūkstoši cilvēku un izmitināti drošās vietās skolās, sporta zālēs un citur. Tiek organizēti evakuācijas reisi, taču tas prasīs laiku, lai visus ceļotājus droši nogādātu mājās.
Vietējiem ugunsdzēsējiem palīgā devušies dienesti no vairākām valstīm, tostarp Kipras, Francijas, Turcijas, Horvātijas, Izraēlas un Itālijas.
Arī Slovākija nogādājusi Grieķijā 31 ugunsdzēsēju, sauszemes ugunsdzēsības moduli un loģistikas grupu. Papildspēki jau otro dienu palīdz cīņā ar liesmām Asklipio ciemā Rodas salā. Ugunsdzēsēji tur sūknēja ūdeni, lai piepildītu vietējās ugunsdzēsēju mašīnas, un sausā upes gultnē netālu no Asklipio arī tika izveidota aizsardzības līnija, tā ziņoja Slovākijas Ugunsdzēsības un glābšanas korpusa prezidijs.
Pirmdien Grieķijā ieradās 52 karavīri un vairākas ugunsdzēsēju mašīnas no Rumānijas.
Vidusjūrā turpinās svelme. Svētdienas priekšpusdienā gaisa temperatūra sasniedza 38 grādus.
Mediji jau iepriekš vēstīja, ka Eiropā šīs nedēļas vidū sāksies jauns karstuma vilnis, kam dots nosaukums "Harons".
KONTEKSTS:
Pēc piedzīvotajām karstuma nedēļām Grieķijā ir sākušies plaši mežu ugunsgrēki. Vietējās glābēju ekipāžas vairs nespēj tikt galā ar dzēšanas darbiem, un vairākas reģiona valstis sūta savus ugunsdzēsējus palīdzēt Grieķijai.
Visspēcīgākie savvaļas ugunsgrēki plosās Rodas salā. Vietējā policija informēja, ka no 12 ciemiem un vairākām viesnīcām 16 000 cilvēku evakuēti pa sauszemi un 3000 pa jūras ceļiem.