Krievijas propagandas medijos šo notikumu piemin maz. Lai arī joprojām daudz kas nav zināms, tiek pieļauts, ka Prigožins patiešām varētu būt bijis šajā lidmašīnā un arī gājis bojā.
Putins ceturtdien izteica līdzjūtību bojāgājušo tuviniekiem, precīzi nepasakot, vai starp bojāgājušajiem bijis arī Prigožins. Televīzijā pārraidītās runas laikā Putins sacīja, ka lidmašīnas avārija tiek izmeklēta, taču tas prasīs laiku. Viņš sacīja, ka par trešdienas lidmašīnas avāriju uzzinājis ceturtdienas rītā.
Tāpat Putins sacīja, ka, cik viņam zināms, Prigožins trešdien bija atgriezies no Āfrikas.
Ar grupējumu "Vagner" saistīts kara reportieris Romāns Saponkovs uzsvēra, ka grupējuma priekšnieks ir noslepkavots, piebilstot, ka Prigožina nogalināšanai būs katastrofālas sekas. Viņaprāt, cilvēki, kuri devuši pavēli, pilnībā nesaprot armijā valdošo noskaņojumu un morāli.
Joprojām ir spekulācijas par to, tieši kas lidmašīnu nogāzis un tieši kā. Visbiežāk tiek piesaukts Vladimira Putina vārds, proti, ka pavēli devis viņš.
"Putinam ir šis rokraksts, runājot par tādām lietām kā indēšanas vai cilvēku izkrišana ārā pa logu aizdomīgos apstākļos… un Putins par šīm lietām nepiedāvā nekādus skaidrojumus,"
vērtēja militārais analītiķis Šons Bells. "Šī ir viena no tām reizēm, kad Putins varbūt deva, varbūt arī nedeva tiešu pavēli, tomēr tos punktus šeit var savilkt – šis bija cilvēks, kurš Putinu nodeva; kurš bija Putina draugs, viņi kopā pelnīja bagātības, bet tad notika šis gājiens uz Maskavu. Tas nav kaut kas tāds, kas tiks piedots, un vienīgais pārsteigums ir – kāpēc tas prasīja tik ilgu laiku?"
Apvienotās Karalistes aizsardzības nozares avoti ziņo, ka Prigožina lidmašīnai, visticamāk, uzbrucis Krievijas Federālais Drošības dienests jeb FSB. Izskanējušas arī versijas, ka lidmašīnā ievietotas sprāgstvielas.
Viena no lidmašīnas stjuartēm pirms izlidošanas telefonzvanā stāstījusi par neierastu un īsu remontu, kurā lidmašīna atradusies pirms reisa. Bet, piemēram, ar "Vagner" saistītais "Telegram" kanāls "Gray Zone" apgalvo, ka lidmašīnu notriekusi pretgaisa aizsardzība.
Aculiecinieki vēsta, ka dzirdējuši pāris sprādzienus.
Nav nekāds jaunums, ka cilvēki, kas sadusmo Vladimiru Putinu, nereti tiek nonāvēti, tā, komentējot "Vagner" līdera Jevgeņija Prigožina lidmašīnas avāriju, telekanāla "MSNBC" ēterā izteicās bijušā ASV prezidenta Baraka Obamas padomnieks nacionālās drošības jautājumos Bens Rouds. Bijušais ASV ierēdnis arī norādīja, ka, viņaprāt, lidmašīnas avāriju var nosaukt par īstenoto militārā rakstura operāciju:
"Visticamāk, Putins sūta signālu pārējai Krievijas elitei, lai tā nemēģinātu viņu apspēlēt. Viņš acīmredzami paralizēja "Vagner" grupējumu, jo lidmašīnā nebija tikai Prigožins. Uz lidmašīnas klāja atradās arī citas grupējuma vadības līmeņa personas."
Rouds arī vēlreiz uzsvēra "Vagner" grupējuma lomu karā pret Ukrainu un algotņu tīkla nostiprināšanos Tuvajos Austrumos un Ziemeļāfrikā.
"Tā ir problēma, kas Putinam būs jārisina, jo tieši Prigožins bija tas cilvēks, kurš zināja, kur ir naudīgas vietas un ar ko jāuztur attiecības šajos reģionos," teica bijušais ASV prezidenta Baraka Obamas padomnieks.
To, kas vainojams lidmašīnas avārijā, kādēļ tā notikusi tagad un kā ietekmēs Putina režīmu, vērtēja arī Latvijas eksperti.
Galvenās pēdas ved tieši Kremļa virzienā, un galvenokārt šie notikumi saistīti ar pirms diviem mēnešiem notikušo "vāgneriešu" dumpi, sacīja Austrumeiropas pētījumu centra valdes loceklis, pētnieks Mārcis Balodis:
"Arī Krievijas Aizsardzības ministrijā un bruņoto spēku vadībā ir gana daudz Prigožina nelabvēļu, kuri pavisam noteikti ir ieinteresēti nokārtot personīgos rēķinus. Tai skaitā arī par to, kas notika pirms diviem mēnešiem, kur arī, piemēram, šī dumpja laikā gāja bojā Krievijas bruņoto spēku karavīri. Līdz ar to šeit motivācijas var būt dažādas."
Eksperts uzskata, ka viens iemesls tam, ka avārija notika trešdien, ir šī datuma simbolisms – apritēja tieši divi mēneši kopš "Vagner" dumpja:
"Otrs, es domāju, ir arī tas, ka, beidzoties šim dumpim, bija nepieciešams zināmā mērā nedaudz novilkt laiku, lai varētu nākt klajā ar kaut kādu rīcības plānu, ko iesākt ar Prigožinu un galu galā ko iesākt ar "Vagner" kā organizāciju."
Savukārt Latvijas Ārpolitikas institūta direktora vietnieks, Rīgas Stradiņa universitātes docētājs Mārtiņš Vargulis uzskata, ka tik spēcīga varas demonstrēšana vēl vairāk liecina par Krievijas prezidenta Vladimira Putina varas sašķobīšanos:
"Kas ilustrē un akcentē arvien vairāk to, ka tas apdraudējums Putinam arvien vairāk un vairāk nāk no iekšienes. Un ne tik daudz no ārējās Krievijas, kā viņš to pats bieži vien projecē un pauž, bet tieši no iekšpolitiskajiem, iekšlietu grupējumiem un spēkiem, kas cīnās par varu. Šāda veida darbībām, aktivitātēm, notikumiem tā kontrole vairs nav absolūta. Un Vladimira Putina pozīcijas, manā skatījumā, sākot ar 23. jūniju ir sašķobījušās."
"Vagner" līdera bojāeju komentējuši arī vairāki valstu vadītāji. Daži savos izteikumos piesardzīgāki, citi komentē notikušā ietekmi uz drošību reģionā un to, vai tas ir nelaimes gadījums vai organizēta izrēķināšanās.
"Tas parāda, ka režīms ir iegājis nākamajā fāzē un šie cilvēki ir sākuši viens otru nogalināt. Bet mums noteikti nevajadzētu domāt, ka Prigožina nāve uzlabos mūsu drošības situāciju.
"Vagner" vienības joprojām ir tur, kur līdz šim," vērtēja Lietuvas prezidents Gitans Nausēda.
Nedaudz piesardzīgāks savos apgalvojumos bija Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis:
"Kas attiecas uz Prigožina nāvi lidmašīnas avārijā, es neizteikšos, vai tas ir nelaimes gadījums vai kas cits. Es domāju, ka katrs no mums uz to var atbildēt."
Tikmēr Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis norādīja, ka Ukraina nav saistīta ar Prigožina lidmašīnas avāriju un netieši norādīja uz iespējamo vainīgo:
"Attiecībā uz šo situāciju – mēs nekādi neesam ar to saistīti. Tas ir skaidrs. Es domāju, ka ikviens saprot, kuri ir tie, kas to izdarīja."
Putinam šodien bija vēl viena video uzruna BRICS samitā Johannesburgā, taču tajā viņš pieturējās pie jau sastādītā scenārija, runājot par jautājumiem, kas saistīti ar BRICS valstu bloku, nevis par notikumiem Krievijā. Arī ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, kurš atrodas BRICS samitā, to nav darījis.
Prigožina nāve tagad nostiprina publiski kritizētā Krievijas aizsardzības ministra Sergeja Šoigu un Krievijas Bruņoto spēku Ģenerālštāba priekšnieka Valērija Gerasimova pozīcijas. Un arī maz ticams, ka Prigožina nāve varētu raisīt Krievijas sabiedrībā kādu nepatiku pret Putinu. Vairākās vietās Krievijā "Vagner" atbalstītāji izveidojuši nelielus memoriālus un gājuši nolikt ziedus un sveces. Tikmēr, lai gan propagandas medijos lidmašīnas avārija bija pirmā ziņa, nekāds īpašs izklāsts nav sniegts, norādot vien uz pāris ar to saistītām lietām.
KONTEKSTS:
Krievijas algotņu grupējuma "Vagner" vadītājs Jevgeņijs Prigožins 23. jūnijā paziņoja, ka gatavojas ar varu gāzt Krievijas militāro vadību un viņa vadītās vienības jau iegājušas Krievijas dienvidu teritorijās. 24. jūnijā "Vagner" militārās tehnikas kolonnas virzījās arvien tuvāk galvaspilsētai Maskavai, taču vakarā Prigožins negaidīti pavēstīja, ka nolēmis pārtraukt "vāgneriešu" virzīšanos uz Maskavu.
Lai gan Krievijas vadonis Vladimirs Putins uzrunā sabiedrībai asi nosodīja Prigožina rīkoto militāro dumpi, to saucot par noziedzīgu avantūru, nodevību un triecienu mugurā, tomēr 24. jūnija vakarā Kremlī pavēstīja, ka "Vagner" kaujinieki tiks atbrīvoti no kriminālatbildības par bruņoto dumpi, bet Prigožins pārcelsies uz Baltkrieviju.
27. jūnijā Krievijas Federālais drošības dienests paziņoja, ka krimināllieta pret "vāgneriešiem" ir izbeigta, savukārt Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko apstiprināja, ka Prigožins ir ieradies Baltkrievijā.