Libānā aug bažas par iespējamo Izraēlas un «Hizbullāh» pilna mēroga karu

Izraēla un Libānas radikālais grupējums "Hizbullāh" ir tuvu pilna mēroga karam, kas var uzšķilt plašāku konfliktu visā reģionā. Šādi brīdinājumi izskanējuši pēc vairākas dienas ilgušas uguns apmaiņas starp naidīgajām pusēm.

Pirmdien un otrdien notikušajos Izraēlas triecienos Libānā nogalināti vismaz 558 cilvēki, bet desmitiem tūkstošiem civiliedzīvotāju evakuējas no pierobežas rajoniem Libānas dienvidos.

"Hizbullāh" apšauda Izraēlu ar raķetēm

Situācija reģionā pašlaik ir ļoti nokaitēta. "Hizbullāh" otrdien no rīta ar raķetēm apšaudīja Izraēlas ziemeļus. Grupējums apgalvoja, ka ir uzbrucis militārajiem objektiem, tostarp sprāgstvielu rūpnīcai, kas atrodas 60 kilometru no Libānas robežas. Uzbrukumos esot izmantotas raķetes "Fadi-1" un "Fadi-2", kuras varot aizlidot līdz mērķiem aptuveni 100 kilometru attālumā.

Izraēlas armija paziņoja, ka "Hizbullāh" naktī un no rīta izšāva gandrīz 90 raķetes, no kurām lielāko daļu izdevies notriekt, tomēr dažas nokrita Kirjatšmonas pilsētā un tās apkaimē. Vairākās vietās izcēlās ugunsgrēki, bet nav ziņu par cietušajiem.

"Pasaulei vajadzētu atcerēties, ka "Hizbullāh" 8. oktobrī sāka karu. Izraēla neuzbruka Libānai, neuzbruka "Hizbullāh". Tie bija "Hizbullāh", kas 8. oktobrī sāka apšaudīt Izraēlas civiliedzīvotājus ziemeļu pierobežā un ir darījuši to jau vairāk nekā 11 mēnešus," sacīja Izraēlas armijas preses pārstāvis Daniels Hagari.

Arī izraēlieši turpināja triecienus pa "Hizbullāh" objektiem Libānā. Izraēla paziņoja, ka naktī ir iznīcināti vairāki raķešu palaidēji, ko "Hizbullāh" izmantoja uzbrukumiem Izraēlas teritorijai, kā arī ir notikuši uzlidojumi vēl desmitiem mērķu Libānas dienvidos.

Izraēla pirmdien veica intensīvus triecienus pa "Hizbullāh" objektiem Libānas dienvidos un austrumos, uzbrūkot aptuveni 1600 mērķiem.

Izraēlas raķešu triecienā ievainota meitene Libānas dienvidos
Izraēlas raķešu triecienā ievainota meitene Libānas dienvidos

Pirmdiena bijusi nāvējošākā diena Libānā gandrīz divu desmitgažu laikā.

"Līdz šim Veselības ministrija ir reģistrējusi 558 bojāgājušos, toskait 50 bērnus un 94 sievietes. Godīgi sakot, tas ir pretrunā Izraēlas apgalvojumiem, ka viņi vēršas pret kaujiniekiem — apgalvojumiem, kuriem nav nekāda sakara ar realitāti," sacīja Libānas veselības ministrs Firass Abiads.

Ievainoti vēl teju divi tūkstoši, ziņo Libānas Veselības ministrija. Pagaidām gan nav zināms, cik no nogalinātajiem bijuši kaujinieki un cik – civiliedzīvotāji.

Cīņa pret "Hizbullāh" šobrīd ir Izraēlas prioritāte

Bažās par iespējamo Izraēlas armijas sauszemes iebrukumu tūkstošiem ģimeņu no Libānas dienvidiem devušās ziemeļu virzienā uz galvaspilsētu Beirūtu un tās apkaimi, kur vietējās skolas tiek sagatavotas pārvietoto cilvēku uzņemšanai.

Izraēla šobrīd cīņai ar "Hizbullāh" velta lielāku uzmanību nekā karam ar teroristu grupējumu "Hamās" Gazas joslā.

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu un valsts militārā vadība ir paziņojuši, ka viņu galvenā prioritāte ir panākt, lai Izraēlas ziemeļos varētu atgriezties desmitiem tūkstoši civiliedzīvotāju, kuri bija spiesti pamest savas mājas pirms gandrīz gada, kad sākās regulāras "Hizbullāh" apšaudes.

Tuvo Austrumu eksperts Huseins Ibišs uzskata, ka vismaz pagaidām Izraēla atturēsies sākt pilna mēroga karu ar "Hizbullāh".

"Es domāju, ka sauszemes iebrukums pagaidām nav ticams, taču Izraēla var secināt, ka tā nevar radīt drošības ilūziju. Un nekas – ne bombardēšana, ne drošības zonas izveide, ieņemot un okupējot Libānas dienvidus – nekas no tā neuzlabos Izraēlas ziemeļu drošību. Bet es domāju, ka viņi varētu mēģināt uz īsu laiku radīt šādu drošības ilūziju.

Skaidrs, ka Izraēla cenšas piespiest "Hizbullāh" atkāpties, vienlaikus cenšoties samazināt viņu raķešu un raķešu palaišanas iekārtu jaudu, bet nekas no tā nenozīmē lielāku drošību Izraēlas ziemeļiem. Tas tikai ļauj iegūt laiku," Ibišs sacīja intervijā raidsabiedrībai PBS.

"Ja jūs brīdināt cilvēkus par nenovēršamu uzbrukumu, tas neatbrīvo jūs no atbildības aizsargāt civiliedzīvotājus," tikmēr stingri norādīja ANO Augstā cilvēktiesību komisāra biroja pārstāve Ravina Šamdasani. "Pienākums aizsargāt civiliedzīvotājus ir vissvarīgākais. Neatkarīgi no tā, vai izsūtījāt brīdinājumu, aicinot civiliedzīvotājus bēgt, tas neļauj dot triecienu šīm teritorijām, labi zinot, ka ietekme uz civiliedzīvotājiem būs milzīga."

Turpinoties uzlidojumiem, tūkstošiem Libānas dienvidu iedzīvotāji pametuši mājas, lai evakuētos uz valsts ziemeļu daļu un galvaspilsētu Beirūtu.

"Kauju intensitāte, bombardēšana no abām pusēm. Katrai ir sava atbildība. Bet tagad mēs redzam, kā Libānas civiliedzīvotāji maksā neciešamu, nepieņemamu cenu," teica ES augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels.

ASV aicina atturēties no bruņotā konflikta pastiprināšanas

Šonakt notika Izraēlas drošības kabineta sēde, taču tajā vēl netika pieņemts lēmums par visaptveroša kara sākšanu pret "Hizbullāh". Izraēla joprojām esot gatava mazināt spriedzi, ja "Hizbullāh" vēlēsies panākt vienošanos, raksta Izraēlas mediji.

Tikmēr "Hizbullāh" uzstāj, ka turpinās uzbrukumus Izraēlas teritorijai, kamēr nebūs panākts pamiers Gazas joslā.

Izraēlas tuvākās sabiedrotās Amerikas Savienotās Valstis paziņojušas, ka tās neatbalsta Izraēlas sauszemes iebrukumu Libānā un aktīvi strādā pie tā, lai diplomātiskā ceļā deeskalētu situāciju.

KONTEKSTS:

"Hizbullāh" ir Libānas šiītu grupējums, kas tika izveidots pagājušā gadsimta 80. gados ar Irānas atbalstu. Tulkojumā no arābu valodas "Hizbullāh" nozīmē "Dieva partija". Grupējuma sākotnējais mērķis bija cīnīties pret Izraēlas iebrukumu Libānas dienvidos.

"Hizbullāh" neatzīst Izraēlas valsti un vēršas pret ebreju tiesībām apdzīvot šo teritoriju.

"Hizbullāh" ir gan militārs, gan politisks grupējums; Eiropas Savienība uzskata "Hizbullāh" militāro spārnu par teroristisku organizāciju.

"Hizbullāh" ar Irānas režīma atbalstu jau gadu desmitiem cīnās pret Izraēlu. Bruņotais konflikts saasinājās pēc palestīniešu teroristu grupējuma "Hamās" 2023. gada 7. oktobrī sarīkotā slaktiņa, kad Izraēla sāka atbildes triecienus Gazas joslā.

Kopš tā laika "Hizbullāh" un Izraēla regulāri apmainās ar raķešu apšaudēm, kuru dēļ desmitiem tūkstoši civiliedzīvotāju bija spiesti pamest savas mājas.

2024. gada septembrī vienlaikus uzsprāga tūkstošiem "Hizbullāh" biedriem izsniegto peidžeru. Tiek uzskatīts, ka šo operāciju sarīkoja Izraēlas specdienesti.

Libānas Veselības ministrija vēsta, ka 23. septembrī Izraēlas raķešu triecienos Libānā nogalināti gandrīz 500 cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti