Ungārijas nevalstiskās organizācijas mudina ES turpināt «spiest» uz Orbāna valdību

Daudzi cilvēki Ungārijā ir iebiedēti un baidās atklāti paust savu viedokli, lai nepazaudētu darbus un ienākumus – tā saka Ungārijas nevalstiskā sektora aktīvisti, kuri pagājušajā nedēļā viesojās Eiropas Parlamentā. Tajā laikā Strasbūrā bija paredzēta Ungārijas premjera Viktora Orbāna uzstāšanās par viņa valsts prioritātēm pašreizējās prezidentūras laikā Eiropas Savienības Padomē. Tomēr plūdu dēļ Orbāns pēdējā brīdī atcēla vizīti. Savukārt aktīvisti mudina eiroparlamentāriešus turpināt spiedienu uz Budapeštu.

Ungārijas nevalstiskās organizācijas mudina ES tupināt «spiest» uz Orbāna valdību
00:00 / 03:40

Šonedēļ franču laikraksts "Le Monde" publicēja materiālu par kādu pazīstamu ungāru priesteri Gergi Besi. Vēl nesen viņš bija zināms kā viens no skaļākajiem Viktora Orbāna un viņa partijas "Fidesz" politikas aizstāvjiem un tādēļ pat guva iesauku "Fidesz priesteris". Pirms diviem gadiem šis katoļu mācītājs iesvētīja partijas biroja telpas, bet šovasar medijos kritizēja Parīzes olimpisko spēļu atklāšanu, salīdzinot to ar praida gājienu.

Bet septembra sākumā svētais tēvs tika nekavējoties atstādināts no amata, jo Ungārijas neatkarīgie mediji ir atklājuši, ka internetā ir brīvi pieejami video, kuros šīs garīdznieks stājas intīmsakaros ar vairākiem vīriešiem. Turklāt Ungārijas varas gaiteņos tas viss esot bijis zināms jau dažus mēnešus, vēsta "Le Monde".

Tagad Ungārijas valdošie politiķi un varai pietuvinātie mediji mēģina apklusināt šo skandālu, par to nerunājot un izdzēšot no interneta jebkādu publisku informāciju par priesteri, tostarp foto ar partijas telpu iesvētīšanu.

Par klusēšanu kā izplatītu parādību ne tikai medijos, bet Ungārijas sabiedrībā kopumā, Latvijas Radio stāstīja arī Strasbūrā sastaptie ungāru nevalstiskā sektora aktīvisti.

Viņu vidū arī Ungārijas "Amnesty International" pārstāvis Ārons Demeters.

"Mēs redzam līdzīgas tendences dažādās sabiedrības grupās – vai runa būtu par augsta līmeņa tiesnešiem, skolotājiem vai starptautisku korporāciju filiāļu vadītājiem. Viņi visi baidās atklāti runāt," sacīja Demeters.

Bailes lielākoties ir saistītas ar bažām pazaudēt darbu un ienākumus, viņš turpināja:

"Agrāk vismaz daži no Ungārijas tiesnešiem diezgan skaļi pauda savu viedokli, bet tagad viņi neuzdrošinās pat tiesas gaiteņos apspriest ar kolēģiem tiesiskuma situāciju Ungārijā. Daudzi tiesneši baidās pazaudēt darbu, ja viņi sāks atklāti runāt. Lielas starptautiskās korporācijas Ungārijā baidās izlikt varavīksnes karogu, jo baidās, ka tādēļ uzņēmumu nāksies slēgt un atlaist divus vai trīs tūkstošus cilvēku."

Uz jautājumu, kādēļ Ungārijas iedzīvotāju vairākums turpina atbalstīt Orbānu un viņa partiju, Ungārijas "Transparency International" izpilddirektors Jožefs Pēters Martins atbildēja, ka arī te viens no iemesliem ir nauda.

"Pastāv ļoti liela sabiedrības daļa, kas balso par "Fidesz" pašlabuma dēļ. Ekonomika ir vai vismaz bija uzbūvēta tā, lai daļa cilvēku būtu ieinteresēta uzturēt pašreizējo režīmu, pat ja viņi nepiekrīt režīma ideoloģijai vai metodēm," teica Martins.

Vēl viens skaidrojums, viņaprāt, ir valdības un tai pietuvināto biznesa interešu kontrole pār lielāko daļu vietējo mediju. To tiek mēģināts izmantot gan skandālā ar atstādinātā priestera acīmredzamo divkosību, gan iepriekšējos gadījumos, kad valdošo politiķu darbi nesakrita ar vārdiem.

Tomēr abu nevalstisko organizāciju aktīvisti mudina Eiropas Savienības politiķus nepadoties un turpināt izdarīt spiedienu uz Budapeštu. Turklāt socioloģiskās aptaujas liecina, ka jaunās opozīcijas popularitāte Ungārijā pieaug.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti