Panorāma

Eiropā izplatās eksotiskie tīģera odi

Panorāma

Panorāma

Sāk sarunas ar Ukrainu un Moldovu par iestāšanos ES

Eiropas Savienība sākusi iestāšanās sarunas ar Ukrainu un Moldovu

Ukraina un Moldova otrdien oficiāli sākušas iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību. Luksemburgā notika starpvaldību konference ar Ukrainas vadību, kam sekoja līdzīgs pasākums ar Moldovas premjeru.

Šīs sarunas aizsāk vairākus gadus ilgu procesu, kura laikā abām valstīm būs ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības likumi, bet arī jāpierāda, ka to sabiedrība un valsts pārvaldes struktūra ir gatava pievienoties blokam.

Iestāšanās sarunas ir ilgs process, piemēram, Turcijas pievienošanās sarunas ar ES ir ilgušas gandrīz divas desmitgades bez vērā ņemamiem rezultātiem.

Tomēr sarunu procesa sākšana ir  spēcīgs solidaritātes signāls ar Ukrainu, papildus finansiālajam atbalstam, ko Eiropa sniedz Ukrainai – tas ir ap 100 miljardiem eiro. Abas puses saprot, ka process nebūs viegla pastaiga.

"Mēs darīsim visu, kas mūsu spēkos, lai to panāktu. Mēs pilnībā saprotam, ka ceļā uz pievienošanos mums vēl ir daudz darba priekšā. Mēs esam tam gatavi," uzsver Ukrainas premjers Deniss Šmihaļs.

"Šodien uzsāktās pievienošanās sarunas būs stingras un prasīgas - mēs esam pārliecināti par jūsu spējām tās veiksmīgi pabeigt. Mēs atbalstīsim jūs jūsu centienos un ceram sveikt jūs kā pilntiesīgu Eiropas Savienības dalībvalsti," sola Beļģijas ārlietu ministre Hadža Labiba.

Kandidātvalstīm ir jāsaskaņo savi tiesību akti un standarti ar ES tiesību aktiem un standartiem 35 politikas jomās jeb nodaļās, sākot no brīvas preču kustības līdz zivsaimniecībai, nodokļiem, enerģētikai un videi.

Visām 27 dalībvalstīm ir jāpanāk vienprātīga vienošanās par sadaļu atvēršanu vai slēgšanu – tas nozīmē, ka jebkura ES valsts, ieskaitot Ungāriju, var pieprasīt vairāk darba vai aizkavēt procesu.

Sarunas ar Ukrainu un Moldovu tiek sāktas tikai dažas dienas pirms Ungārija, kas ir skeptiska par Ukrainas pievienošanos blokam, pārņems ES Padomes rotējošo prezidentūru. Taču šis ir tikai solis vairākus gadus ilgā ceļā uz iespējamo dalību, un Ungārijai vēl būs daudz citu iespēju bloķēt procesu.

Beļģijas ārlietu ministre Hadža Labiba (no labās) sveic Ukrainas premjera vietnieci Olhu Stefanišinu
Beļģijas ārlietu ministre Hadža Labiba (no labās) sveic Ukrainas premjera vietnieci Olhu Stefanišinu

Ukraina šo brīdi ir ļoti gaidījusi un veikusi daudzus mājas darbus – sarunu sākšana ir svarīgs solis, lai saglabātu pozitīvu noskaņojumu Ukrainā kara laikā.

Tāpat arī Moldovā tas ir būtisks līdzšinējās valdības sasniegums pirms rudenī gaidāmajām vēlēšanām.

"Es teiktu, ka šī ir vēsturiska diena ar pirmo starpvaldību konferenci ar Ukrainu un Moldovu. Tas ir vēl viens solis ceļā uz paplašinātu un vienotu Eiropu," uzsver Zviedrijas Eiropas lietu ministre Džesika Rozvola.

"Tas ir ļoti stabils solis ne tikai ceļā uz Ukrainas dalību Eiropas Savienībā, bet arī Ukrainas turpmākajā attīstībā," uzskata Ukrainas premjerministra vietniece Eiropas lietās Olha Stefanišina.

Paredzams, ka Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ceturtdien uzstāsies ES līderu sanāksmē Briselē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti