Rīta Panorāma

Krievijas raķešu triecienā Doneckas apgabalā 5 upuri

Rīta Panorāma

Arī Ukrainā nosvinēta Jāņu diena

Asanžs atgūs brīvību pēc vienošanās ar ASV varas iestādēm

«WikiLeaks» dibinātājs Asanžs atbrīvots no cietuma un pametis Lielbritāniju

Tīmekļa projekta "Wikileaks" dibinātājs Džūljens Asanžs ticis atbrīvots no cietuma un pametis Lielbritāniju. Tas noticis, jo viņš noslēdzis vienošanos ar ASV varasiestādēm. Tādējādi izbeigta gadiem ilgusī juridiskā drāma, kurā Asanžs tika iesaistīts, jo centās izvairīties no tiesāšanas ASV.

«WikiLeaks» dibinātājs Asanžs atbrīvots no cietuma un pametis Lielbritāniju
00:00 / 00:00

ĪSUMĀ:

  • "Wikileaks" dibinātājs Džūljens Asanžs ticis atbrīvots no cietuma un pametis Lielbritāniju.
  • Apsūdzētais piekritis atzīt savu vainu un atbrīvots pret drošības naudu.
  • Otrdienas rītā Asanžs pametis Lielbritāniju un trešdienas rītā ieradīsies Klusā okeāna Ziemeļu Marianas salās.
  • Visticamāk, tālāk viņš jau kā brīvs cilvēks atgriezīsies dzimtajā Austrālijā.
  • Notikušo atzinīgi vērtēja vairāki cilvēktiesību eksperti, tostarp ANO.
  • Asanža sieva Stella: Tas, kas sākas līdz ar Džuliana brīvību, ir jauna nodaļa [mūsu dzīvēs].

ASV varas iestādes Asanžu vēlējās tiesāt par ASV pretspiegošanas likumu pārkāpumu. Viņš 2010. gadā vietnē "WikiLeaks" publiskoja tūkstošiem nopludināto militāro un diplomātisko dokumentu, pēc tam patvērās Ekvadoras vēstniecībā Londonā, bet 2019. gadā tika arestēts.

"Wikileaks": Džūljens Asanžs ir brīvībā

Apsūdzētais piekritis atzīt savu vainu punktā par sazvērestību, lai iegūtu un izplatītu valsts aizsardzības informāciju, teikts dokumentā, kas iesniegts tiesā ASV teritorijā, Klusā okeāna Ziemeļu Marianas salās.

Britu raidorganizācija BBC vēsta, ka darījumu oficiāli pabeigs trešdien, 26. jūnijā, un viņam oficiāli ieskaitīs britu salās izciesto cietumsodu. Medijs arī atsaucas uz Asanža sabiedrotajiem, kas pirmdien, 24. jūnijā, pavēstīja, ka Džūljens no rīta atbrīvots pret drošības naudu, pametis cietumu, bet pēcpusdienā devies uz lidostu un devies prom no Apvienotās Karalistes.

Visi dokumenti ar vienošanos ir iesniegti tiesā Klusā okeāna Ziemeļu Marianas salās, kur Asanžs ieradīsies trešdienas rītā pēc vietējā laika. Salas ir ASV jurisdikcijā un Asanžs šo vienošanās parakstīšanas vietu izvēlējies pats.

Un paredzams, ka viņam tiks piespriests 62 mēnešu cietumsods, ieskaitot piecus gadus, ko viņš ir izcietis Lielbritānijas cietumā. Un tas savukārt nozīmē to, ka viņš varētu atgriezties dzimtajā Austrālijā. Un viss šis vienošanās panākšanas process esot ildzis pāris mēnešus, kuru laikā vairakkārt par dažādām detaļām notika diskusijas amerikāņu, britu un austrālieši diplomātu starpā.

"Wikileaks" otrdien publiskoja īsu videoierakstu, kurā Asanžs runā ar cilvēkiem, kas, šķiet, atrodas birojā, un pēc tam iekāpj lidmašīnā.

Paziņojums par šo vienošanos izskanēja divas nedēļas pirms paredzētās Asanža ierašanās tiesā Lielbritānijā, lai pārsūdzētu lēmumu, ar kuru tika apstiprināta viņa izdošana ASV. Tas nozīmē, ka ASV prezidents Džo Baidens atkāpies no savas agrākās nostājas, ka Asanžu ir jāizdod tiesāšanai ASV.

Ar šo vienošanos par vainas atzīšanu, domājams, tiks izbeigta Asanža gandrīz 14 gadus ilgusī juridiskā drāma.

Asanžs apcietinājumā Londonā pavadīja piecus gadus

Asanžs kopš 2019. gada aprīļa atradās apcietinājumā stingri apsargājamā Belmāršas cietumā Londonā.

Viņš tika arestēts pēc tam, kad septiņus gadus pavadīja, slēpjoties Ekvadoras vēstniecībā Londonā, lai izvairītos no izdošanas Zviedrijai, kur viņam tika izvirzītas apsūdzības seksuālā uzbrukumā, kas galu galā tika atceltas. ASV apsūdzēja Asanžu arī sadarbībā ar Krieviju un par iejaukšanos 2016. gada ASV prezidenta vēlēšanās, ko Asanžs noliedz.

Notikušo ir komentējis Austrālijas premjers Entonijs Albanīzs. Jāsaka, ka Asanža rīcība dokumentu nopludināšanā tiek vērtēta pretrunīgi, un to netieši varēja saklausīt arī Austrālijas premjera runā, taču viņš uzsvēra, ka neatkarīgi no cilvēku uzskatiem, šī lieta tikusi šķetināta pārāk ilgi.

"Es esmu ļoti skaidri izteicies gan kā leiboristu līderis opozīcijā, gan arī kā premjerministrs, ka neatkarīgi no cilvēku viedokļiem par Asanža kunga darbībām šī lieta ir ievilkusies pārāk ilgi. No viņa ieslodzīšanas nav nekāda labuma, un mēs vēlamies, lai viņš tiktu nogādāts mājās Austrālijā," viņš pauda.

Cilvēktiesību aizstāvji un Asanža sieva priecīgi par panākto rezultātu

Par notiekošo izteikusies arī Asanža sieva Stella. Viņa norādīja, ka viss noticis ļoti strauji un ir grūti paredzēt, kā tieši viss izvērtīsies nākamajās dienās, tomēr viņa gaida savu vīru atgriežamies Austrālijā.

"Visus Džuliana ieslodzījuma un vajāšanas gadus ir izveidojusies neticama kustība, kurā piedalās cilvēki no visām dzīves jomām no visas pasaules, kas atbalsta ne tikai Džulianu un ne tikai mūs un mūsu ģimeni, bet arī to, ko Džulians aizstāv - patiesību un taisnīgumu. Mums joprojām ir vajadzīga jūsu palīdzība. Tas, kas sākas līdz ar Džuliana brīvību, ir jauna nodaļa [mūsu dzīvēs]," viņa teica.

Asanža atbrīvošanu no apcietinājuma atzinīgi novērtējusi Apvienoto Nāciju Organizācija. ANO Tiesību biroja pārstāve Liza Trosela uzsvēra, ka ANO vairakkārt vērsa uzmanību uz to, ka šī lieta radīja virkni bažu par cilvēktiesībām.

"Visa lieta patiešām ir tiesu un politisks skandāls, kur Zviedrijas valdība un Lielbritānijas valdība kopā ar ASV valdību patiešām gribēja parādīt piemēru - likvidēt tādu trauksmes cēlēju kā Džulians Asanžs. Citiem vārdiem sakot, viņu jau sen vajadzēja atbrīvot, jo tas, kas ar viņu notiek, ir pilnīgi nesamērīgi. Viņi vienkārši vēlas viņu patiešām demoralizēt, tāpat kā Edvardu Snoudenu. Un tas ir ļoti, ļoti bīstams precedents vārda brīvībai un preses brīvībai," tikmēr vēl pirms Asanža atbrīvošanas sacīja Austrijas cilvēktiesību eksperts Manfreds Novaks.

Protams, arī vietnes "Wikileaks" pārstāvji ir izteikušies par Asanža atbrīvošanu un tās galvenais redaktors Kristins Hrafnsons ir vērsis uzmanību uz to, ka cīnoties par žurnālistikas brīvību un publicēšanas brīvību, kas ir demokrātijas pamats, Asanžam nācies maksāt ar vairākiem pavadītiem gadiem cietumā.

Šobrīd, ja viss norit gludi, Asanžam pēc tiesas vajadzētu kā brīvam cilvēkam atgriezties Austrālijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti