Ukraina: Maskava sagrābusi Minsku kā «kodolķīlnieku»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Krievijas prezidenta Vladimira Putina paziņojums, ka Krievija izvietos Baltkrievijā taktiskos kodolieročus, pēc Ukrainas domām, liecina, ka Maskava sagrābusi Minsku kā "kodolķīlnieku". Tikmēr Amerikas Savienotās Valstis (ASV) šobrīd neredzot nekādas pazīmes, ka Krievija gatavojas izmantot kodolieročus. Arī analītiķi uzskata, ka kodolkara iespējamība joprojām ir ļoti zema.

Ukraina: Maskava sagrābusi Minsku kā «kodolķīlnieku»
00:00 / 02:37
Lejuplādēt

Par taktisko kodolieroču izvietošanu Baltkrievijā Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņoja sestdienas vakarā pārraidītā televīzijas intervijā. Putins piebilda, ka 1. jūlijā Baltkrievijā tiks pabeigta kodolieroču glabātava un ka tur jau izvietota viena raķešu sistēma "Iskander" un desmit lidmašīnas, kas spēj pārvadāt taktiskos kodolieročus.

Baltkrievijā jau ir neliels skaits taktisko raķešu sistēmu "Iskander", kuras var izmantot kodolieroču palaišanai. Netika gan precizēts, kad tiks nosūtīti paši ieroči.

Baltkrievijas režīma līderis Aleksandrs Lukašenko vairākkārt ir runājis ar Putinu par raķešu sistēmu "Iskander" izvietošanu Baltkrievijā, kuru var izmantot arī kodolieročiem. Lukašenko lūdza Putinu tās izvietot Baltkrievijā jau pirms Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā. Tāpat 2022. gada februārī Baltkrievija oficiāli atcēla konstitucionālo normu par valsts neitrālo statusu attiecībā uz kodolieroču glabāšanu.

Ar savu paziņojumu par taktisko kodolieroču izvietošanu Baltkrievijā Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir saņēmis Baltkrieviju par kodolķīlnieci. Tā šodien norādījis Ukrainas Nacionālās drošības padomes sekretārs Oleksijs Daņilovs. Pēc viņa domām, šis ir solis ceļā uz valsts iekšējo destabilizāciju, tas maksimāli paaugstina Krievijas un Putina negatīvās uztveres un noraidījuma līmeni Baltkrievijas sabiedrībā.

Ukraina svētdien aicināja sasaukt ANO Drošības padomes ārkārtas sēdi saistībā ar Krievijas paziņojumu, ka tā Baltkrievijā izvietos taktiskos kodolieročus.

Krievijas atkārtotajam iebrukumam Ukrainā turpinoties jau vairāk nekā gadu, arvien izskan bažas par iespējamu kodolieroču izmantošanu. Tomēr šis Putina paziņojums neliecinot par to, ka Krievija gatavojas izmantot kodolieročus. To atzinusi ASV Nacionālās drošības padome.

Arī ASV domnīcas "Kara studiju institūts" analītiķi secinājuši, ka Putina paziņojumam par taktisko kodolieroču izvietošanu Baltkrievijā nav saistības ar risku, ka varētu izcelties kodolkarš, un šāds risks joprojām ir ļoti zems. Analītiķi uzskata, ka ar šādu paziņojumu Putins mēģina izmantot Rietumu bažas par kodoleskalāciju.

Arī bijusī telekanāla CNN Maskavas biroja vadītāja Džila Dogertija vērtē, ka šis ir Kremļa mēģinājums pacelt draudu un spriedzes līmeni. Kā skaidroja Dogertija, ik reizi, kad kāds izmanto vārdus "kodolierocis", tas piesaista uzmanība un baida cilvēkus. Tas, ko izcēla gan Dogertija, gan baltkrievu žurnāliste Hanna Ļibakova, – Putins ieročus izvietos Baltkrievijā, bet nenodos tos Lukašenko, kas nozīmē, ka Krievijas ietekme pār Baltkrieviju aug.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti