Rīta Panorāma

Grupa "Sudden Lights" gatavojas doties uz Eirovīziju

Rīta Panorāma

Sudānu turpina pamest ārvalstnieki

Piemin Čornobiļas kodolkatastrofā cietušos

Čornobiļas katastrofas gadadienā nerimstas bažas par situāciju Zaporižjas AES

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 6 mēnešiem.

Trešdien aprit 37 gadi kopš Čornobiļas atomelektrostacijas (AES) katastrofas, bet pašlaik ir pastiprinājies satraukums par situāciju Zaporižjas AES, kas jau vairāk nekā gadu atrodas Krievijas okupantu kontrolē.

Zaporižjas atomelektrostacija Ukrainas dienvidaustrumos ir lielākā atomelektrostacija Eiropā. Šī gada laikā laikā AES teritorija vairākkārt ir apšaudīta, kā arī palikusi bez elektrības padeves.

Atomstaciju nākas apgādāt ar elektrību

Zaporižjas atomelektrostacija kopš pērnā gada 4. marta, tātad vairāk nekā gadu, atrodas ļoti sarežģītā un bīstamā situācijā, par ko preses konferencē Kijivā informēja Ukrainas galvenais valsts inspektors kodoldrošības un radiācijas drošības jautājumos Olehs Korikovs.

Krievijas karaspēkam okupējot teritoriju un pārņemot atomelektrostaciju, tā ir kļuvusi no Ukrainas lielākā elektroenerģijas piegātātāja par lielāko elektroenerģijas patērētāju, proti, atomelektrostacijas darbība, tajā skaitā visu drošības sistēmu iespējas darboties tiek nodrošinātas ar to elektrību, kas tiek piegādāta no Ukrainas puses.

Taču šīs piegādes ir ļoti trauslas. Viss darbojas caur vienu elektropadeves sistēmu, un apšaudēs tā jau vairākas reizes ir pārrauta.

Bažas par iespējamo katastrofu

Šāda situācija bija arī pirms mēneša martā, un šajos brīžos tiek iedarbināti atomelektrostacijas rezerves ģeneratori, bet arī to iespējas nodrošināt spēkstacijas visu drošības sistēmu darbu ir ierobežotas.

Šis ir arī jautājums, par ko satraukumu pēdējās vizītes laikā pauda ANO Starptautiskās atomenerģijas aģentūras ģeneraldirektors Rafaels Grosi.

Viņš brīdināja – ja viss turpināsies kā līdz šim, kādu dienu veiksme varētu izsīkt. Nopietnas avārijas rezultārā radiācija var nonākt atmosfērā, un tā būtu milzīga katastrofa.

Kā stāstīja Korikovs, situāciju bīstamu padara arī tas, ka Krievijas armija Zaporižjas AES teritorijā ir savedusi militāro tehniku, ieročus, munīciju, tātad sprāgstvielas, turklāt ir mīnēta arī atomelektrostacijas apkārtne. Nesen noticis sprādziens šajā apkaimē , ko varētu būt izraisījusi dzīvnieku pārvietošanās.

Ukraina pieprasa stacijas deokupāciju

AES darbības nodrošināšanai Krievijas uzņēmums "Rosatom", kas šobrīd saimnieko stacijā, centies piesaistīt speciālistus no Baltkrievijas, taču viņiem nav atbilstošu zināšanu, norādīja Korikovs.

"Okupācijas dēļ Zaporižjas atomelektrostacijā mums faktiski nav iespēju nodrošināt fundamentālus kodolenerģijas un radiācijas drošības pasākumus, kādus būtu nepieciešams veikt. Faktiski ir iznīcināta aizsardzības sistēma un arī iespējas reaģēt ārkārtas situācijās.

Tādā veidā avārijas iespējas Zaporižjas atomeletrostacijā ir palielinājušās, bet mūsu iespējas atbilstoši reaģēt uz tām ir samazinājušās.

Ukrainas nostāja ir nemainīga – mums ir vajadzīga pilnīga Zaporižjas atomelektrostacijas deokupācija un demilitarizācija. Atomelektrostacijai jāatgriežas legālās, leģitīmas un kompetentas organizācijas rokās."

Korikovs sacīja, ka ukraiņi esot arī tehniski gatavi pārņemt atomelektrostaciju, taču pagaidām nekas neliecina, ka Krievija būtu gatava to atdot.

Čornobiļas AES teritorijā situācija ir stabila

Okupācijas sākumā pagājušā gada martā Krievija bija ieņēmusi arī bijušās Čornobiļas AES teritoriju, bet pēc aptuveni mēneša bija spiesta atkāpties.

Bijušās Čornobiļas AES kompleksā šobrīd turpinās monitoringa misija, lai novērtētu iebrukuma rezultātā nodarīto kaitējumu.

Korikovs vēsta, ka arī tur konstatēti dažāda veida postījumi. Krievijas karaspēkam atkāpjoties, stacija tika izlaupīta – pazudis gan aprīkojums, gan telekomunikācijas.

Taču pērn bijis liels starptautiskās sabiedrības atbalsts, virkne valstu palīdzējušas stacijai atjaunot nepieciešamo ekipējumu un citādi nodrošināt visu drošības pasākumu ievērošanu, lai staciju nosedzošais sarkofāgs paliktu neskarts un radiācija nenonāktu apkārtējā vidē.

KONTEKSTS:

2022. gada 4. martā Krievijas karaspēks pēc iebrukuma Ukrainā okupēja Zaporižjas AES, kas ir lielākā atomelektrostacija Eiropā. AES, kas atrodas Ukrainas dienvidaustrumos, joprojām atrodas Krievijas kontrolē. Zaporižjas AES tikusi vairākkārt apšaudīta un cietusi no elektroapgādes traucējumiem. IAEA eksperti šādus incidentus konstatējuši teju ik dienas.

Starptautiskā atomenerģijas aģentūra iesaistījusies sarunās ar Kijivu un Maskavu par drošības zonas izveidošanu ap Zaporižjas AES, bet nesekmīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti