Ķīna ir centusies saglabāt neitralitāti šajā konfliktā, lai gan Ķīnas nostāja drīzāk vērtējama kā netiešs atbalsts Maskavai.
Ķīnas līderis Sji martā bija ieradies vizītē Maskavā, kur tikās ar Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu.
Rietumvalstis daudzkārt aicinājušas Ķīnu izdarīt spiedienu uz Krieviju, lai apturētu tās agresiju pret Ukrainu.
Līdz šim Ķīna piedāvājusi tikai vispārīgu 12 punktu "miera plānu", kurā nebija konkrētu priekšlikumu par Krievijas karaspēka izvešanu no Ukrainas teritorijas un miera atjaunošanu.
Taču trešdien notikusī telefonsaruna liecina, ka Ukrainas un Ķīnas attiecībās vērojams progress.
Zelenskis arīdzan paziņojis, ka Ukraina ir iecēlusi jaunu vēstnieku Pekinā. Šis postenis bija vakants kopš 2021. gada februāra.
I had a long and meaningful phone call with 🇨🇳 President Xi Jinping. I believe that this call, as well as the appointment of Ukraine's ambassador to China, will give a powerful impetus to the development of our bilateral relations.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) April 26, 2023
"Man bija ilga un saturīga telefonsaruna ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu. Uzskatu, ka šī telefonsaruna, kā arī Ukrainas vēstnieka Ķīnā iecelšana amatā dos spēcīgu impulsu mūsu divpusējo attiecību attīstībai," vēsta Zelenskis.
Iepriekš Zelenskis ielūdzis Sji Dzjiņpinu vizītē uz Ukrainu. Zelenskis norādīja, ka viņš "nav saņēmis Ķīnas puses priekšlikumus tikties, lai gan Ukrainas puse, izmantojot diplomātiskos kanālus, deva tiešus signālus tam, ka ir ieinteresēta tajā".