Šī ir jau otrā Blinkena vizīte Ķīnā 10 mēnešu laikā, kuras mērķis ir uzlabot attiecības starp lielvarām pēc pērn piedzīvotā saspīlējuma. Blinkens atzina, ka panākts ievērojams progress. Tomēr viņš izteica kritiku par Ķīnas atbalstu Krievijai, kas palielina tās radītos draudus Ukrainai.
"Ķīna ir galvenais mikroelektronikas un nitrocelulozes piegādātājs, kas ir svarīga komponente munīciju un raķešu degvielas ražošanā, ko Maskava izmanto savas aizsardzības industrijas palielināšanai. Krievijai būtu grūti uzturēt savu ofensīvu Ukrainā bez Ķīnas atbalsta," sacīja Blinkens.
Abas puses paudušas viedokli, ka valstu attiecības kļūst stabilākas un komunikācija – intensīvāka, taču domstarpības tur, kur tās pastāv, kļūst arvien nopietnākas.
Pēdējā laikā sarunas starp Ķīnu un ASV patiesi ir kļuvušas intensīvākas, taču ir virkne jautājumu, kur viedokļi abām pusēm atšķiras, un domstarpības atsevišķos jautājumos pat padziļinās. Abu pušu tikšanās reizēs parasti ir zināma spriedze un kā Pekina, tā arī Vašingtona neskopojas ar otras nosodīšanu dažādos jautājumos.
Neilgi pirms Blinkena vizītes ASV pieņēma likumu, kas liktu Ķīnas uzņēmumam, kuram pieder lietotne "TikTok", pārdot šo lietotni, pretējā gadījumā Savienotajās Valstīs tā tiktu aizliegta.
Tāpat Vašingtona nesen apstiprināja savu jaunāko palīdzības paketi, kas ietvēra militāro palīdzību Taivānai. Abas šīs lietas izpelnījās kritiku no Pekinas.
Tikmēr Ķīna turpina agresīvās darbības pie Taivānas, Dienvidķīnas jūrā un turpina atbalstīt Krieviju tās karā ar Ukrainu. Tas savukārt izraisa arvien lielāku neapmierinātību Amerikas Savienotajās Valstīs. Un domstarpības ir ne tikai jautājumos par Krieviju un Taivānu, bet arī par tirdzniecību un cilvēktiesībām.
Vizītes laikā Blinkens tikās ar Ķīnas ārlietu ministru Vanu Ji. Abi piecas stundas runājuši gan par sadarbību, gan domstarpībām.
I had an in-depth and substantive meeting today with People’s Republic of China Director Wang Yi. As part of our effort to responsibly manage competition, we discussed areas of difference, in addition to areas of shared interest — like counternarcotics — where we can build on… pic.twitter.com/uGkTh6FPqz
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) April 26, 2024
Un pēc šīs tikšanās abi nonāca pie ne visai iepriecinoša secinājuma – domstarpības kļūst arvien nopietnākas.
Tādēļ Blinkens vēlāk uzsvēra, cik svarīgi ir uzturēt atklātas saziņas līnijas starp abām pusēm, brīdinot par pārpratumu un pārrēķināšanās bīstamību savstarpējās attiecībās. Pirms Blinkena vizītes nebija skaidrs, vai viņš tiksies ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu, taču piektdien tikšanās tomēr notikusi.
Ķīnas prezidents pauda, ka abām pusēm esot jābūt partnerēm, nevis sāncensēm. Taču arī viņš neslēpa, ka Vašingtonai un Pekinai jāatrisina virkne jautājumu.
ASV vēlas panākt, lai Ķīna pārtrauc divējāda pielietojuma preču piegādi Krievijai. Blinkens izteicies, ka Krievijai būtu grūtības uzturēt savus uzbrukumus Ukrainā, ja Ķīna Kremli neatbalstītu.
Pirms Blinkena vizītes mediji vēstīja, ka valsts sekretārs varētu brīdināt Ķīnu, ka, ja tā turpinās atbalstīt Krievijas aizsardzības industriju, ASV pret Pekinu noteiks sankcijas. Taču nav skaidrs, vai šāds brīdinājums ir izteikts.
"Tas rada ne tikai tūlītējus draudus, ko rada Krievija tās karā Ukrainā, bet tas rada arī vidēja un ilgtermiņa draudus, ko izjūt daudzi eiropieši. Tas, ko dzirdēju savās diskusijās G7 un NATO, bija kopējas bažas par to. Man bija detalizētas sarunas ar vairākiem Eiropas līderiem par viņu bažām. Un mēs visi meklējam veidus, kā ierobežot šīs darbības. Un mēs arī skatāmies uz darbībām, ko esam pilnībā gatavi īstenot, ja neredzēsim izmaiņas. Mēs jau esam ieviesuši sankcijas pret vairāk nekā 100 Ķīnas uzņēmumiem, eksportu un tā tālāk. Un esam gatavi pieņemt papildu pasākumus, un to skaidri norādīju savu tikšanos laikā šodien," sacīja Blinkens.
ASV un Ķīna arī paziņoja, ka rīkos pirmās oficiālās sarunas, lai risinātu bažas par mākslīgo intelektu. Šādas sarunas notikšot jau tuvāko nedēļu laikā.
Abas puses dalīšoties ar mākslīgā intelekta izmantošanas riskiem un problēmām, kā arī par to, kā tos labāk pārvaldīt.
Būtiskākais, ko šī tikšanās parāda, ir, ka abām pusēm ir vēlme runāt un meklēt kaut kādus risinājumus, saprotot, ka sēdēšana katram savā ierakumu pusē nenāks par labu ne Vašingtonai, ne Pekinai, ne pārējām pasaules valstīm.