Asanžam pēc vienošanās ar ASV varasiestādēm atceļ visas apsūdzības

Tīmekļa vietnes "Wikileaks" dibinātājs Džūljens Asanžs šodien atgriezīsies dzimtajā Austrālijā pēc vairāk nekā 10 gadiem nebrīvē. ASV tiesa viņu atbrīvoja pēc tam, kad Asanžs atzina savu vainu apsūdzībā par klasificētu valdības dokumentu nopludināšanu. Līdz ar to noslēdzās ilgstošā juridiskā cīņa starp Asanžu un ASV, kas pieprasīja viņa izdošanu. 

Asanžam pēc vienošanās ar ASV varasiestādēm atceļ visas apsūdzības
00:00 / 00:00

Lidmašīna, kurā atrodas Asanžs, ap plkst. 12.30 jeb plkst. 19.30 pēc vietējā laika veiksmīgi nolaidusies Kanberā. Asanžu lidostā sagaidīja viņa sieva Stella, pāra septiņus un deviņus gadus vecie dēli, kā arī viņa tēvs.

Kad viņš izkāpa no lidmašīnas, Austrālijas premjerministrs Entonijs Albanīzs, uzrunā no parlamenta, slavēja viņa atgriešanos.

"Šovakar man bija prieks runāt ar Asanža kungu, lai sveiktu viņu mājās, un man bija iespēja pajautāt viņam par viņa veselību un pirmo reizi ar viņu aprunāties," viņš sacīja. "Viņa droša atgriešanās Austrālijā, kā mēs zinām, viņa ģimenei nozīmē ļoti daudz."

Pēc tam Asanža ģimene un mediji devās uz viesnīcu, kur viņa sieva Stella Asanža un juristu komanda uzrunāja medijus un svinēja viņa atgriešanos.

Asanža sieva pateicās vīra atbalstītājiem, Austrālijas valdībai, valsts ierēdņiem un tautai par nepagurstošo atbalstu.

"Lai šo sasniegtu, bija nepieciešams miljoniem cilvēku atbalsts, kas strādāja aizkulisēs, kuri protestēja un izgāja ielās dienu, nedēļu, mēnešu un pat gadu garumā," viņa teica. "Un mēs to [kopīgi] panācām!"

Asanžs ieradās Austrālijā no ASV piederošo Ziemeļu Marianu salu galvaspilsētas Saipanas, kur viņš šorīt stājās tiesas priekšā saistībā ar apsūdzībām ASV Pretspiegošanas likuma pārkāpšanā.

Viņam tās izvirzīja pēc tam, kad 2010. gadā "Wikileaks" publicēja desmitiem tūkstošiem slepenu dokumentu par ASV armijas operācijām Afganistānā un Irākā.

Asanžam bija izvirzītas apsūdzības 18 punktos, taču saskaņā ar Asanža un ASV Tieslietu ministrijas pagājušajā nedēļā noslēgto vienošanos apsūdzētajam bija jāatzīst sava vaina vienā punktā – par sazvērestību, lai iegūtu un izplatītu valsts aizsardzības informāciju.

Tiesa nolēma, ka pieci gadi, ko Asanžs pavadīja ieslodzījumā Lielbritānijā, ir proporcionāls sods viņa izdarītajam pārkāpumam. Tas nozīmē, ka viņam vairs nebūs jāatgriežas cietumā.

Pēc sprieduma nolasīšanas Asanžs nerunāja ar presi, bet viņa advokāte Dženifa Robinsone paziņoja, ka viņas klienta atbrīvošanas ir liels notikums.

"Wikileaks" sociālajā tīklā "X" arī dalījās ar attēlu, kurā Asanžs ir apskāvis savu advokāti Dženiferu Robinsoni mirkli pēc tam, kad tika noslēgts darījums par viņa atzīšanos.

Robinsone, kura arī ir austrāliete, ir ilggadēja Asanža juridiskās komandas locekle, un advokāte viņa atbrīvošanu raksturoja kā "vēsturisku dienu".

"Šī ir vēsturiska diena, jo noslēdzas 14 gadus ilgas juridiskas cīņas. Un beidzot, pēc 14 gadu ilgām juridiskām cīņām, Džūljens Asanžs var atgriezties mājās kā brīvs cilvēks. Tāpēc tas ir milzīgs atvieglojums Džūljenam Asanžam, viņa ģimenei, draugiem, atbalstītājiem, mums un visiem, kas tic vārda brīvībai visā pasaulē, ka viņš tagad var atgriezties mājās Austrālijā un atkal apvienoties ar ģimeni," viņa teica.

Asanžs tālāk devās uz Austrālijas galvaspilsētu Kanberu. Lidojums no Saipanas – ASV teritorijas Ziemeļu Marianas salās – līdz Kanberai ilgst aptuveni sešas stundas un 30 minūtes. Asanžs ir gaisā jau vairāk nekā trīs stundas.

"Wikileaks" jau iepriekš ziņoja, ka šovakar plkst. 21.15 (14.15 pēc Latvijas laika) Austrālijas galvaspilsētā Kanberā tiks rīkota preses konference.

Pagaidām gan nav skaidrs, vai Asanžs plāno uzstāties vai runāt, vēstīja britu raidsabiedrība BBC.

Austrālijas premjerministrs Entonijs Albanīzs ar gandarījumu sagaidīja ziņu par Asanža atbrīvošanu un uzslavēja savas valdības diplomātiskos centienus, lai tas notiktu.

"Neatkarīgi no jūsu uzskatiem par viņa darbību, un tie būs dažādi, Asanža kunga lieta bija ievilkusies pārāk ilgi. Es daudzkārt esmu teicis, ka no viņa turpmākas ieslodzīšanas nav nekāda labuma. Divu gadu laikā kopš stāšanās amatā mana valdība ir aktīvi strādājusi, lai šo jautājumu atrisinātu. Mēs esam izmantojuši visus atbilstošos kanālus. Šis ir rūpīga, pacietīga un apņēmīga darba rezultāts. Tieši tā izskatās rūpes par austrāliešiem visā pasaulē," sacīja Albanīzs.

Ja Asanža atbalstītāji viņu uzskata par vārda brīvības aizstāvi, kurš netaisnīgi cieta par to, ka atklāja ASV valdības "netīros noslēpumus", tad viņa kritiķi norāda, ka Asanža rīcības dēļ bija nopietni apdraudēta ASV nacionālā drošība.

Piemēram, bijušais ASV Nacionālās izlūkošanas direktors Džeimss Klapers intervijā raidsabiedrībai BBC sacīja, ka Asanžs nav varonis, jo viņš izdarīja smagus noziegumus.

Vašingtona vēlējās tiesāt Asanžu par ASV Pretspiegošanas likuma pārkāpumu saistībā ar 2010. gadā "Wikileaks" publicētajiem tūkstošiem nopludināto militāro un diplomātisko dokumentu.

Vienojoties ar ASV,  Asanžs piekrita atzīt savu vainu vienā apsūdzības punktā par sazvērestību, lai iegūtu un izplatītu valsts aizsardzības informāciju, un viņam tika atceltas apsūdzības 17 citos punktos.

Ar šo vienošanos par vainas atzīšanu izbeigta Asanža gandrīz 14 gadus ilgusī juridiskā drāma. Paziņojums par šo vienošanos izskanēja divas nedēļas pirms tam, kad Asanžam bija jāierodas tiesā Lielbritānijā, lai pārsūdzētu lēmumu, ar kuru tika apstiprināta viņa izdošana ASV.

Asanžs kopš 2019. gada aprīļa atradās apcietinājumā stingri apsargātā Belmāršas cietumā Londonā.

Viņš tika apcietināts pēc tam, kad septiņus gadus pavadīja, slēpjoties Ekvadoras vēstniecībā Londonā, lai izvairītos no izdošanas Zviedrijai, kur viņam tika izvirzītas apsūdzības seksuālā uzbrukumā, kas galu galā tika atceltas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti