«Par vai pret Putinu.» Okeānijas rietumnieciskās vērtības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens" vētīja, kā Krievijas agresiju un sākto karu pret Ukrainu uztver ne tikai Eiropā un ASV, bet kā to redz citur pasaulē.

Okeānijā kopumā ir mazliet vairāk nekā desmit valstis, no kurām lielākās ir Austrālija un Jaunzēlande.

Ukraina no Jaunzēlandes tālu, bet par karu zina un seko līdzi, LTV pastāstīja latviete Ilze Beldhama, kura Jaunzēlandē dzīvo septiņus gadus. "Par to noteikti runā un interesējas. Bija Ukrainā arī no Jaunzēlandes, patiesībā pat divi jaunzēlandieši: Dominiks, kas cīnījās Ukrainas pusē, un tad bija arī ārsts, kas bija aizbraucis tur tieši, lai veiktu labdarību, humāni iemesli, un arī gāja bojā. Tā kā par to visnotaļ runā," pastāstīja Jaunzēlandes latviete.

Tiesa, arī līdz Jaunzēlandei ir tikusi Krievijas versija, ka pie visa vainojams NATO. "Lielākā daļa tomēr saprot Ukrainas pozīciju, ka tomēr agresors un iebrucējs bija Krievijas puse," zināja teikt Ilze.

To uzsver arī šo valstu varas. Gan Austrālija, gan Jaunzēlande vienmēr balso par Krievijas agresijas nosodīšanu ANO rezolūcijās, kā arī savu pozīciju pauž darbos. Krievijai un Krievijas amatpersonām ir noteiktas dažādas sankcijas, Ukrainai tiek sniegta humānā un militārā palīdzībā. Pērnā gada vidū Austrālijas premjers Entonijs Albanese viesojās arī Ukrainā.

Abu valstu amatpersonas viennozīmīgas un skaidras arī savā retorikā.

"Pagriezt muguru Ukrainai nozīmētu pagriezt muguru mūsu pašu vērtībām un principiem, kā arī pašai demokrātijai. (..) Jaunzēlandieši to nekad nepieņems. Es nekad to nepieņemtu," tā gadu pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā sacīja Jaunzēlandes premjerministrs Kriss Hipkins.

Skaidro vēstnieks

Latvijas vēstnieks Austrālijā un Jaunzēlandē Marģers Krams:
"Gan Austrālija, gan Jaunzēlande būtībā ir Rietumiem pieskaitāmas valstis, lai gan ģeogrāfiski, protams, atrodas Dienvidu puslodē. Bet būtībā visa sabiedrība, sabiedrības struktūra, vērtības struktūra tā būtībā ir ļoti rietumnieciska."

Ne tikai Rietumu domāšana, bet arī draugi un sabiedrotie, tostarp militārajā jomā.

Skaidro vēstnieks

Latvijas vēstnieks Austrālijā un Jaunzēlandē Marģers Krams:
"Viens ļoti redzams piemērs, – reakcija uz šādu drošības situācijas pasliktināšanos ir AUKUS darījums: Austrālijas, Lielbritānijas un Amerikas kopējā sadarbības programma, lai stiprinātu spējas tieši Jūras spēkos."

Runa ir par kodolzemūdenēm Austrālijas krastos, lai justos drošāk pret Ķīnu.

Skaidro vēstnieks

Latvijas vēstnieks Austrālijā un Jaunzēlandē Marģers Krams:
"Austrālija, protams, uzsver, ka šīs kodolzemūdenes netiks aprīkotas ar kodolieročiem. Bet visādā ziņā, teiksim, 20, 30 gadu periodā šeit runā par 11 līdz 15, varbūt 11 līdz 14 ar kodoldegvielu darbināmas zemūdenes, kas būs Austrālijas rīcībā līdz 2040. gadu beigām."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti