Panorāma

Uzbrukumā, iespējams, cietusi Daugavpils slimnīcas vadītāja

Panorāma

Panorāma

Sagūstītajiem Ukrainas karavīriem nav iespējas sazvanīties ar tuviniekiem

Krievija liedz sagūstītajiem Ukrainas karavīriem sazināties ar tuviniekiem

Ukrainā arvien skaļāk izskan iebildumi pret to, ka gūstā nonākušajiem Krievijas karavīriem ir iespēja piezvanīt uz mājām. Ženēvas konvencija paredz, ka karagūstekņiem ir tiesības nosūtīt vēstules un kartītes tuviniekiem vismaz divas reizes mēnesī. Ukraina ir gājusi tālāk, atļaujot 15 minūšu telefonsarunas. Tas darīts ar cerību, ka Krievija atbildēs ar to pašu. Taču attiecīgs atbildes žests no Krievijas puses nav sekojis.

Sagūstīto Ukrainas karavīru tuviniekiem gandrīz vienīgais veids, kā uzzināt par gūstekņu likteni, ir tas, ko pastāsta ķīlnieku apmaiņā atbrīvotie. Tagad tuvinieku neapmierinātība pāraugusi protestos.

Krievija neatbild uz Ukrainas labas gribas žestu

Ukrainas gūstā nokļuvušajiem Krievijas karavīriem ir stingri kontrolēta ikdiena, maltītes un darbi. Viņiem ir pieejams mierinājums, kāda nav ukraiņiem, kas atrodas Krievijas gūstā – zvans uz mājām.

Ukrainas gūstā nonākušie Krievijas karavīri
Ukrainas gūstā nonākušie Krievijas karavīri

"Neapšaubāmi, iespēja sarunāties ar saviem mīļajiem ir daudz vērta. Es jau esmu cietumā gandrīz gadu, es zaudēju prātu," stāsta sagūstītais Krievijas karavīrs Aleksandrs.

Ukrainas karagūstekņu apstākļu koordinācijas štāba pārstāvis Petro Jacenko vēsta, ka iespēju sagūstītajiem Krievijas karavīriem piezvanīt tuviniekiem Ukraina devusi jau kopš 2022. gada.

"Mēs gaidījām, ka Krievijas puse darīs to pašu attiecībā uz ukraiņiem, Ukrainas karagūstekņiem."

Tagad saniknotās ukraiņu karavīru ģimenes pieprasa izbeigt šādas telefonsarunas – viņu tuviniekiem nav iespējas piezvanīt mājup, arī nosūtīt vēstules ļauts pavisam reti.

Trīs nedēļu laikā sagūstīto Ukrainas aizstāvju ģimenes savāca vairāk nekā 25 000 parakstu petīcijai, lai panāktu, ka gūstā nonākušie Krievijas karavīri šādus zvanus vairs nevar veikt. Ukrainas valdība aprīļa beigās tomēr šo prasību noraidīja.

"Vispār tā ir tāda elle zemes virsū, vispār neko nezinām par radiem. Un tie karavīri, kuri sagūstīti, viņi atgriežas un runā par spīdzināšanu, ko pret viņiem pielieto. Mēs redzam, cik nožēlojamā stāvoklī viņi atgriežas. Viņiem attīstās hroniskas slimības, viņiem ir nesadzijušas brūces," stāsta Krievijas gūstā nokļuvuša Ukrainas karavīra māte Natālija Kravcova.

Tuvinieki izmisumā

Ģimenes parasti uzzina tuvinieku likteni tikai tad, kad to pastāsta apmaiņā atbrīvotie. Pēdējā šāda gūstekņu apmaiņa notika februāra sākumā.

Ukrainas pilsētā Ļvivā zēns piedalās akcijā, kuras mērķis ir panākt Krievijas gūstā nonākušo Ukraina...
Ukrainas pilsētā Ļvivā zēns piedalās akcijā, kuras mērķis ir panākt Krievijas gūstā nonākušo Ukrainas karavīru atbrīvošanu. Plakāts vēsta: "Trešais pavasaris bez tēta. Kur apmaiņas?"

Anastasija ziņas par tēvu nav saņēmusi kopš 2022. gada decembra. Bet pēdējā saruna vēl senāk – kad viņas tēvs un citi Ukrainas karavīri aizstāvēja Mariupoli — ostas pilsētu, kuru tagad okupējusi Krievija. Pēc tam, kad apmaiņā atgriezās cits karavīrs, viņa uzzināja, ka tēva veselība pasliktinās.

"Es ļoti baidos aizmirst viņa balsi, un ir ļoti grūti nezināt, un vēl grūtāk ir nesarunāties ar savu tēvu vai citiem gūstekņiem," atzīst Anastasija.

"Mēs dzīvojam nemitīgās gūstekņu apmaiņas gaidās. Kad mūsu puiši tiek apmainīti, mēs vismaz varam kaut ko uzzināt."

Neziņa daudzus dzen izmisumā. Ģimenes raizējas, ka bez iespējas sazināties sagūstītie karavīri zaudēs cerību. Citi nezina, kur viņu mīļie atrodas un vai vispār ir dzīvi. Turklāt tie, kuri atbrīvoti, stāsta par medicīnas aprūpes liegšanu, sliktu izturēšanos un spīdzināšanu Krievijas gūstā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti