Irānas prezidenta vēlēšanās galveno cīņu prognozē starp trim kandidātiem

Trešdienas vakarā no cīņas par Irānas prezidenta amatu izstājās pašreizējais viceprezidents Amirhoseins Gazizade-Hašemi. 53 gadus vecais ultrakonservatīvais politiķus aicināja līdzīgi rīkoties arī citus kandidātus, kuriem vēlēšanās ir maz izredžu uzvarēt.

Hašemi kopš 2021. gada bija viens no maijā helikoptera avārijā bojāgājušā Irānas prezidenta Ebrahima Raisi viceprezidentiem. Hašemi piedalījās 2021. gada prezidenta vēlēšanās, kur saņēma vismazāk balsu no visiem kandidātiem.

Pēc Hašemi izstāšanās piektdien notiekošajās Irānas prezidenta vēlēšanās kandidēs pieci amata pretendenti.

Analītiķi prognozē, ka galvenā cīņa notiks starp trim kandidātiem – parlamenta priekšsēdētāju Mohammadu Bageru Galibafu un bijušos kodolvienošanās sarunuvedēju Saīdu Džalili, kurus pieskaita ultrakonservatīvajai nometnei, kā arī reformistu Masudu Pezeškjanu.

Mohammads Bagers Galibafs – bijušais Revolucionārās gvardes ģenerālis

Irānas parlamenta priekšsēdētājs – 62 gadus vecais Galibafs – ir visaugstākā amatpersona teokrātijā, kas vēlas kļūt par prezidentu. Analītiķi uzskata, ka viņš ir šo vēlēšanu  līderis, kamēr Džalili ir otrais populārākais kandidāts.

Galibafs ir bijušais Teherānas mērs un cieši saistīts ar valsts paramilitāro Revolucionāro gvardi. Vēl kā toreizējais gvardes ģenerālis viņš pavēlēja vardarbīgi vērsties pret Irānas universitāšu studentiem 1999. gadā. Tiek ziņots, ka arī 2003. gadā, būdams valsts policijas priekšnieks, viņš kādā citā studentu protestā mudinājis pret demonstrantiem atklāt uguni.

Galibafs apgalvo, ka ir spēcīgs vadītājs un var izglābt Irānu no krīzes. 

Priekšvēlēšanu kampaņā šis kandidāts īpaši uzrunā Irānas vidusslāni, kā arī solījis lielāku atbalstu nabadzīgajiem.

Kodolvienošanās sarunuvedējs Saīds Džalili

58 gadus vecais Džalili ir bijušais augsta ranga sarunu vedējs kodolenerģijas jautājumos. Viņš kandidēja Irānas prezidenta vēlēšanās 2013. gadā un bija reģistrējies arī 2021. gada vēlēšanās, taču pēc tam no kandidēšanas atteicās, lai atbalstītu Raisi.

Pašreizējais CIP direktors Bils Bērnss, kurš iepriekš piedalījies sarunās ar Džalili, viņu ir raksturojis kā "apstulbinoši necaurspīdīgu". Džalili ieguva iesauku "Dzīvais moceklis" pēc tam, kad 80. gados Irānas un Irākas karā zaudēja kāju.

Viņš apgalvo, ka Irānai nav jāvienojas ar Rietumiem par savu kodolprogrammu. Lai gan tiek uzskatīts, ka viņš uztur ciešus sakarus ar Hamenei, Džalili netiek uzskatīts par vienu no galvenajiem kandidātiem.

Priekšvēlēšanu kampaņā viņš īpašu uzmanību pievērsis iedzīvotājiem Irānas laukos.

Reformists Masuds Pezeškjans

69 gadus vecais sirds ķirurgs Pezeškjans ir vienīgais reformistu kandidāts starp stingrās līnijas pārstāvjiem, kas vēlas kļūt par nākamo Irānas prezidentu. Viņš ir teicis, ka vēlas no jauna risināt sarunas ar Rietumiem, lai mēģinātu atjaunot kādu no 2015. gadā noslēgtās kodolvienošanās versijām.

Nepieciešamību pēc šīs vienošanās viņš līdz šim ir pamatojis ar potenciāliem ekonomiskiem ieguvumiem, sakot, ka Irānai ir jābūt sazobē ar pasauli.

Tomēr analītiķi uzskata, ka Pezeškjana uzvarai būtu nepieciešama liela vēlētāju aktivitāte, kas ir maz ticams, ņemot vērā pašreiz valstī valdošo apātiju. Prezidenta amata kandidāta kampaņa līdz šim bijusi vērsta uz jauniešu, sieviešu un Irānas etnisko minoritāšu balsojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti