Ukraiņi ar amerikāņu bruņumašīnām Robotinē iegāja jau pagājušonedēļ. Tur viņus silti sagaidīja vietējie iedzīvotāji, kuri gaidīja evakuāciju, kamēr apšaudes vēl nebija mitējušās. Bet tagad okupanti izdzīti pilnībā.
Zaporižjas apgabalā esošo ciematu ienaidnieks bija kārtīgi nocietinājis. Līdz ar tā atbrīvošanu ukraiņi izlauzušies cauri vissarežģītākajām Krievijas aizsardzības līnijām dienvidos, un turpmāk progress varētu būs straujāks, sprieda analītiķi.
Turpmākās cīņas gaidāmas uz dienvidiem esošajā Tokmakā, kas tiek uzskatīta par vārtiem uz Melitopoli, kur atrodas svarīgs transporta mezgls.
Šo pilsētu ieņemšana ne tikai nogrieztu ienaidnieka apgādes ceļus dienvidos, bet Ukrainai pavērtu ceļu uz Azovas jūru.
'Pēc Robotines atbrīvošanas virzāmies tālāk uz dienvidaustrumiem. Tur ir liela krievu spēku pretestība un notiek smagas kaujas, bet mūsu spēki palēnām virzās uz priekšu. Tikmēr ienaidnieks uz priekšu nevirzās," sacīja Ukrainas aizsardzības ministra vietniece Hanna Maļara.
Ienaidnieks gan arvien nav atmetis mērķi sasniegt Doneckas un Luhanskas apgabalu robežas, kā arī atgūt pērn rudenī ukraiņu atbrīvotās teritorijas Harkivas apgabalā, bet pagaidām neveiksmīgi. Krievijai zaudējot teritorijas dienvidos, tā varētu orientēties vairāk uz austrumiem, pauda eksperti. Bet arī tur iniciatīva šobrīd ir Ukrainas rokās. Uzbrukumi turpinās arī Bahmutas virzienā, kur atbrīvoti jau 44 kvadrātkilometri.
Ukrainas ofensīva aizvien ir tās agrīnajā stadijā, tāpēc daudzu paustā skepse par tās lēno tempu var izrādīties nepamatota, izteicies atvaļināts ASV ģenerālis Deivids Petreuss.
"Karš nenotiek lineāri. Aizstāvība var turēties ilgu laiku un tad pēkšņi pārlūzt, ļaujot uzbrucējam gūt straujus panākumus, pirms tiek nostiprināta tālākā aizsardzība. Tieši to ukraiņi cenšas panākt – un ir pamats domāt, ka viņiem tas izdosies," sacīja Petreuss.
Viņš norādīja: tik dziļu aizstāvības līniju pārlaušana, kādas Krievija izveidojusi dienvidos, ir izaicinājums jebkurai armijai.
Turklāt Ukrainai nav tādu priekšrocību kā citām armijām ofensīvās, piemēram, gaisa spēku pārākums. Un tomēr tā var izmantot Krievijas vājās vietas.
"Krievijas frontes līnijas spēki, visticamāk, ir noguruši, ja ne pilnībā izsīkuši. Daži bijuši aizstāvībā jau kopš pretuzbrukuma sākuma jūnijā, citi pozīcijas ieņem vēl ilgāk. Jaunu vienību rotācija nav notikusi. Nav arī skaidrs, cik spēcīgi nomīnētas un nostiprinātas ir Krievijas sekundārās aizsardzības līnijas, bet ir pamats apšaubīt, ka tās notur liels skaits spējīgu karavīru. Turklāt Krievijai nav lielu operacionālo rezervju," piebilda ASV bijusī militārpersona.
Šis būs ilgs karš, kas turpināsies vēl visu rudeni un ziemu, lēsa ģenerālis un norādīja, ka Ukrainai būs nepieciešams vēl plašāks Rietumu atbalsts.