Ukrainā gada sākumā lielu sašutumu izraisīja ziņas par aizdomīgiem iepirkumiem, kuros Aizsardzības ministrija karavīru ēdināšanai nepieciešamo pārtiku iepirka par krietni paaugstinātām cenām: divas līdz trīs reizes augstākām nekā veikalā.
Skandāla rezultātā amatu zaudēja Aizsardzības ministrijas Iepirkumu departamenta direktors Bohdans Hmeļņickis, kā arī aizsardzības ministra vietnieks Vjačeslavs Šapovalovs.
Ukrainas Aizsardzības ministrijā sākās izmeklēšana, iepirkuma līgumcenas tika samazinātas, tika pieņemts arī likums par konkursa rīkošanu tiem militāriem pirkumiem, kas neattiecas uz bruņojumu.
Ministrs noraida žurnālistu apgalvojumus
Vairāki Ukrainas mediji raksta, ka Aizsardzības ministrija pagājušā gada nogalē parakstīja līgumu ar Turcijas uzņēmumu par ziemas kaujas apģērba piegādi, taču pēc darījuma noslēgšanas cena esot trīskāršojusies.
Ukrainas žurnālisti vēsta, ka karavīriem nepieciešamo ziemas apģērbu Turcijā varot iegādāties par ievērojami zemākām cenām.
Aizsardzības ministrs Oleksijs Rezņikovs apsūdzības nosaucis par nepatiesām. Pēc ministra teiktā, piedāvājumi par ziemas formas tērpu piegādi nākuši no 80 piegādātājiem. Ministrijas departaments, sekojot rezultātiem, veica sarunas un slēdza līgumus.
Tādējādi par vienu no piegādātājiem kļuva arī Turcijas uzņēmums "Vector avia". Žurnālisti vēstīja, ka viens no Turcijas uzņēmuma īpašniekiem ir Genādija Kassai brāļadēls Oleksandrs Kassai, kurš ir arī prezidenta Volodimira Zelenska partijas biedrs.
Karavīri neesot sūdzējušies par formām
Runājot par cenām, žurnālisti apgalvo, ka Turcijā armijai nepieciešamās ziemas jakas varot iegādāties par aptuveni 30 dolāriem gabalā. Turpretī Rezņikovs skaidroja, ka vidējā cena gabalā ir vismaz no 80 līdz 120 dolāriem, un specvienībām tā ir vēl dārgāka – aptuveni 300 dolāru. Neviena firma nav piedāvājusi cenu zemāku par 80 dolāriem. Galu galā ziemas jakas no Turcijas iepirktas par 86 dolāriem gabalā.
Nekāda sadārdzinājuma nav bijis, jo līgumi tikuši parakstīti un maksājumi tikuši veikti pērn septembrī, bet mediju publikācijās atrodamie dokumenti turku valodā datēti ar 9. decembri, kad jau notika piegādes. Aizsardzības ministrs pieļāva, ka cenas Turcijas puses dokumentos varētu būt bijušas citādas, lai izvairītos no nodokļu nomaksas Turcijā.
Tāpat žurnālisti ziņoja, ka saskaņā ar dokumentiem Turcijas puse it kā ziņojusi par vasaras formas tērpa nodošanu, bet Ukrainas dokumentos tas jau figurējis kā ziemas formas tērps.
Rezņikovs uzsvēra, ka karavīri nav sūdzējušies par formas tērpa neatbilstību sezonai. Un, ja ziemā patiešām tiktu valkāts vasaras apģērbs, ministrija par to būtu uzzinājusi.
Arī Sabiedriskā pretkorupcijas padome apstiprināja, ka par piegādātajām jakām pretenziju nebija un arī trūkumi netika konstatēti.
Saskaņā ar ministra teikto kopumā ar ziemas apģērbu tika nodrošināts vairāk nekā miljons militārpersonu. Rezņikovs aicināja ikvienu izturēties pret informāciju kritiskāk un atbildīgāk, jo šādu apgalvojumu izplatīšana maldinot gan sabiedrību, gan Ukrainas partnerus.
Ukrainas varasiestādes arī turpina vērsties pret korupciju kara komisariātos
Likumsargi Kijivā aizturējuši Militāri medicīniskās komisijas pārstāvi, kurš tiek turēts aizdomās par kukuļņemšanu, liecina Ukrainas policijas izplatītais paziņojums.
Aizdomās turētais esot pieprasījis divus tūkstošus dolāru (1 846,55 eur) no personām, kuras atbilda prasībām, lai tiktu mobilizētas Ukrainas bruņotajos spēkos.
Apmaiņā pret naudu, pārstāvis solīja labvēlīgus komisijas lēmumus, lai atbrīvotu viņus no obligātā dienesta.
"Izmeklētāji atklāja kukuļošanas shēmu, kurā tika ņemti kukuļi gan no iesaucamajiem, gan jau armijā dienošajiem. Likumsargi aizdomās turēto aizturēja uzreiz pēc nelikumīgā maksājuma saņemšanas un šī nauda tika konfiscēta. Aizdomās turētais aizturēts pēc panta par ļaunprātīgu ietekmes izmantošanu, kas notiesāšanas gadījumā paredz trīs līdz astoņus gadus cietumā," medijiem pavēstīja Ukrainas Nacionālās policijas inspektore Aļona Ļunicka.
Šī mēneša sākumā Ukrainas tiesībaizsardzības iestādes veica vienlaicīgus reidus vairāk nekā 200 militāro dienestu birojos, kas ir daļa no visaptverošas militārās korupcijas izmeklēšanas. Ukrainas policija pirmdien paziņoja, ka Vinnicas apgabalā likvidējusi tīklu, kas pārdeva viltotas medicīniskās izziņas iesaucamajiem, lai viņi varētu izvairīties no mobilizācijas.
Kopš kara sākuma Ukrainu satricinājuši vairāki korupcijas skandāli – gan saistībā ar humāno palīdzību, gan militārajiem iepirkumiem, gan mobilizāciju.
Šomēnes publicētā sabiedriskās domas aptaujā 77% ukraiņu pauda uzskatu, ka par korupciju valstī atbildīgs arī prezidents personīgi.
Ukrainas progresu korupcijas apkarošanā vēro arī Eiropas Savienībā, ar kuru Kijivai oktobrī gaidāmas sarunas par tās iespējamo dalību blokā. No septiņām prasībām, kas jāizpilda, lai oficiāli sāktu iestāšanās sarunas, šobrīd izpildītas tikai divas, bet Kijiva cer sarunas sākt vēl šogad.