Šajā epizodē tiek aplūkota ANO nozīme mūsdienu pasaulē, steidzami nepieciešamās institucionālās reformas un tas, kā organizācija var palielināt savu noturību pret jauniem draudiem.
Diskusijā tiek pievērsta uzmanība arī Latvijas kandidatūrai uz ANO Drošības padomes (DP) vietu (2026–2027), sniedzot ieskatu par to, kā mazākas valstis var dot ieguldījumu globālajā diplomātijā un stabilitātē.
Eksperti dalās viedokļos par Latvijas stratēģijām konfliktu risināšanā, starptautisko tiesību ievērošanā mūsdienu globālajā kontekstā.
Sarunā piedalās Valsts prezidenta kancelejas vadītāja un Starptautisko pētījumu centra direktore Gunda Reire un speciālo uzdevumu vēstnieks, Latvijas kandidatūras ANO DP sekretariāta vadītājs Andrejs Pildegovičs.
Diskusiju vada Latvijas Radio Ziņu dienesta vadītājs un Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks Uģis Lībietis.
2024. gadā ģeopolitiskā situācija turpina būt sarežģīta, radot arvien jaunus drošības izaicinājumus. Karš Ukrainā turpina satricināt Eiropu, radot smagas ekonomiskas un humanitāras sekas. NATO un Eiropas Savienība sniedz būtisku atbalstu, taču ilgstošais karš liek bažīties par spēju saglabāt vienotību. Vienlaikus situācija Tuvajos Austrumos strauji pasliktinās, palielinoties riskam, ka šis reģions kļūs par nākamo globālās nestabilitātes epicentru.
Latvijas Ārpolitikas institūts jau sesto gadu pēc kārtas organizē Rīgas Drošības forumu, kurā piedalās starptautiska mēroga eksperti drošības, politikas, tehnoloģiju, izglītības un aizsardzības jomās.
Raidierakstu sērijā sarunu dalībnieki iztirzās globāli svarīgus jautājumus, veicot politisku pašrefleksiju un caur atbildēm uz neērtiem jautājumiem, stiprinot savstarpējo sapratni drošākas nākotnes veidošanai. Foruma diskusijas ik nedēļu būs brīvi pieejamas gan latviešu, gan angļu valodā.
Divu mēnešu garumā, sākot no 29. oktobra līdz decembra beigām, katru nedēļu tiks publicēta jauna audio un video epizode.
Sarunās tiks apspriesta ANO loma mūsdienu ģeopolitikā, īpaši izceļot Latvijas iesaisti ANO dienaskārtības jautājumu risināšanā, NATO partnerības stiprināšana un paplašināšanās, mediju ietekme polarizētā pasaulē, kā arī ASV prezidenta vēlēšanu rezultātu ietekme uz karadarbību Ukrainā un mūsu drošības pīlāriem. Papildus tiks analizēta notikumu attīstība Baltkrievijā, Tuvajos Austrumos, kā arī Krievijas un Ķīnas ārpolitikas mijiedarbība un tās ietekme uz Rietumu drošības struktūrām.