Panorāma

Cer uz apdrošinātāju atlīdzību

Panorāma

Panorāma

Nav informācijas par vairāku Krievijas politieslodzīto likteni

Krievijā trūkst informācijas par vairāku politieslodzīto likteni, iespējama gatavošanās apmaiņai

No Krievijas cietumiem pēdējo dienu laikā, varas pārstāvjiem nesniedzot plašākus skaidrojumus, aizvesti vismaz seši politieslodzītie, raisot ekspertu pieņēmumus par iespējamu gatavošanos cietumnieku apmaiņai.

"Acīmredzot mēs atrodamies uz ļoti plaša mēroga apmaiņu sliekšņa," otrdien platformā "Telegram" pauda Krievijas politoloģe Tatjana Stanovaja.

Putina režīma atriebība

Krievijā ieslodzīto pārvietošana ir bēdīgi slavena ar to, ka ģimenēm un advokātiem netiek sniegta nekāda informācija un ieslodzītajiem bieži vien nedēļām ilgi nav saiknes ar ārpasauli.

Domājams, ka politieslodzītie pārvesti uz citām ieslodzījumu vietām, taču tuviniekiem un atbalstītājiem jau vairākas dienas nav ziņu, kur apcietinātie patlaban atrodas.

Viņu vidū ir arī Krievijas varas nogalinātā opozicionāra Alekseja Navaļnija līdzgaitnieki.

Kā zināms, Krievijā, kur likumi nedarbojas, valdošais režīms cietumus izmanto ne tikai, lai ieslodzītu politiskos pretiniekus, bet arī, lai tos fiziski iznīcinātu. Un iebaidītu citādi domājošos, rādot, kas notiek ar tiem, kas atļaujas būt pret Putinu.

"Tādēļ viņus cenšas iznīcināt, cenšas viņiem atriebties, izrēķināties ar viņiem. Tā vienkārši ir atriebība pret viņiem. Tādēļ situācija ir bēdīga. Situācija tuvākajā nākotnē ir neatgriezeniska. Un mēs varam tikai ar izmisumu meklēt, kur tie cilvēki atkal parādīsies," stāsta trimdā dzīvojošais Krievijas politologs Dmitrijs Oreškins.

Vairāki aktīvisti pārvietoti

Ieslodzītā opozīcijas politiķa Iļjas Jašina advokāti otrdien paziņoja, ka viņš pārvests no soda izciešanas kolonijas Smoļenskas apgabalā.

"Iļja Jašins tika nosūtīts no kolonijas uz nezināmu galamērķi," teikts Jašina "Telegram" kanālā, ko vada viņa advokāti un atbalstītāji.

Pēdējās dienās no ieslodzījuma kolonijām pazudušas arī divas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija reģionālo štābu vadītājas – Lilija Čaniševa un Ksenija Fadejeva.

Čaniševas vīrs platformā "X" paziņoja, ka viņa 26. jūlijā aizvesta no cietuma Sibīrijā.

Novosibirskas cietuma amatpersonas "atteicās atbildēt uz [Fadejevas] advokāta jautājumiem par to, kur, kad un kādā sakarībā viņa aizvesta", pirmdien "Telegram" rakstīja viņas sabiedrotie.

Arī mākslinieces un pretkara aktīvistes Aleksandras Skočiļenko atbalstītāji paziņoja, ka viņa pārvesta no Sanktpēterburgas cietuma.

Arī kustības "Memoriāls" aktīvists Oļegs Orlovs pārvests no cietuma, pirmdien paziņoja viņa advokāti.

Politieslodzīto uzturēšanās vieta netiek izpausta

No Arhangeļskas apgabala cietuma pazudis Krievijas un Vācijas dubultpilsonis Kevins Ļiks, pavēstīja atbalsta grupa, atsaucoties uz viņa māti. 17 gadu vecumā aizturētais Ļiks notiesāts par "valsts nodevību".

Kā ziņo medijs "Meduza", ieslodzījuma vietās tikai sniegta informācija, ka apcietinātie "iestādi ir atstājuši", bet uz kurieni aizvesti – netiek izpausts.

Navaļnija līdzgaitniece Čaniševa ir notiesāta uz deviņiem ar pusi gadiem cietumā un ir ieslodzījumā kopš 2021. gada novembra saistībā ar Navaļnijam inkriminēto lietu par "ekstrēmistiskas kopienas" izveidošanu. Par to uz deviņiem gadiem notiesāta arī otra Navaļnija līdzgaitniece Fadejeva.

Orlovs ir notiesāts uz diviem ar pusi gadiem kolonijā par Krievijas armijas "diskreditāciju". Viņš bija publicējis rakstu "Viņiem gribējās fašismu. Viņi to dabūja".

Neziņa ir vismokošākā

Aleksandra Skočiļenko ir māksliniece, kas lielveikalā bija nomainījusi cenu zīmes ar uzrakstiem par kara upuru skaitu un aicinājumiem Krievijai izbeigt karu Ukrainā. Viņa notiesāta uz septiņiem gadiem pēc panta par "viltus ziņu izplatīšanu" par Krievijas armiju. Skočiļenko ir nopietnas veselības problēmas. Tādēļ ir bažas, vai pārvešanas laikā viņai ir izdevies paņemt līdzi nepieciešamos medikamentus.

Krievijā ieslodzītā māksliniece Aleksandra Skočiļenko tiesas prāvas laikā
Krievijā ieslodzītā māksliniece Aleksandra Skočiļenko tiesas prāvas laikā

"Visi, kas gājuši cauri cietuma pieredzei – vienalga, vai padomju laikā vai Krievijā, zina, ka vissmagāk ir būt etapā – kad tevi pārved no vienas vietas uz citu. Jo pie dzīves cietumā var pielāgoties, bet, kad ved, nezina,uz kurieni, un nezina, cik ilgi vedīs," stāsta Oreškins.

"Un tas var būt pa 15 stundām diennaktī, kad ved un nedod ne ēst, ne padzerties. Un neviens par tevi nezina, nav nekādu advokātu un nav vispār nekāda statusa – ar cilvēku var izdarīt pilnīgi jebko."

Tāpēc, kā atzīst politologs, etapēšanu Krievijā arī var uzskatīt par vienu no spīdzināšanas formām.

Cerības uz ieslodzīto apmaiņu

Tomēr ziņas par politielsodzīto pārvietošanu likušas izskanēt arī krietni cerīgākai versijai – ka šoreiz, iespējams, Krievija gatavojas politieslodzīto apmaiņai ar rietumvalstīm.

Gan ASV, gan Maskava paziņojušas, ka aktīvi spriež par Krievijā ieslodzītā ASV žurnālista Evana Gerškoviča iespējamo apmaiņu.

Pēc Navaļnija nāves cietumā februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins apgalvoja, ka bija devis piekrišanu sarunām par viņa atbrīvošanu ar Rietumiem panākamas vienošanās ietvaros.

Kremlis jau sen mēģina vienoties ar Rietumiem par iespēju atbrīvot Vācijā ieslodzīto Krievijas specdienestu aģentu Vadimu Krasikovu, kurš izcieš mūža ieslodzījumu par slepkavību. 2019. gadā Krasikovs kādā Berlīnes parkā nošāva čečenu izcelsmes Gruzijas pilsoni Zelimhanu Hangošvili, kurš bija cīnījies pret Krieviju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti