Telaviva ir pazīstama kā pilsēta, kas nekad neguļ. Taču tagad dzīve pilsētā ir krasi mainījusies. Gaisa trauksmes sirēnas un "Dzelzs kupola" regulāra darbība kļuvusi par ikdienu.
Telavivas pludmalē svētdienas rītā pie apvāršņa maz cilvēku. Tukši sauļošanās krēsli, slēgta glābšanas stacija. Ierasti šajā gada laikā pludmale ir pārpildīta.
"Telaviva – tā ātri atgūstas. Bet kas šeit notika? Ir grūti. Pat man tas ir grūti, visiem. Neredz prieku, neredz laimi. Šeit jūs redzat mazliet cilvēkus. Bet tie nav pat 10% no tā, kam vajadzētu būt redzamam," stāsta kāds vietējais iedzīvotājs.
"Jūs to visu laiku jūtat it kā pakausī, un visu laiku esat nobijies, un nejūtaties droši savā valstī, savā pilsētā," atzīst Telavivas iedzīvotāja.
Vietās, kur parasti redzamas pārpildītas kafejnīcas, tagad sakrauti tukši krēsli. Arī pilsētas tirgū redz ļoti maz cilvēku – to izsenis bija iecienījuši gan tūristi, gan vietējie iedzīvotāji.
Kāda maiznīca, kas pārdod franču konditorejas izstrādājumus, tagad atvērta brīvprātīgajiem – viņi šeit gatavo maltītes tiem, kuri zaudējuši mājas, un karavīriem frontē.
"Tā es palīdzu karavīriem, es palīdzu savai valstij, es daru kaut ko tādu, kam ir jēga," stāsta brīvprātīgā.
Tāpat ik dienas Telavivā pulcējas "Hamās" gūstā nonākušo ķīlnieku ģimenes un citi, kuri izrāda atbalstu.
KONTEKSTS:
Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji.
"Hamās" kaujinieki arīdzan saņēma gūstā vairāk nekā 200 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.
Izraēla izsludināja valstī kara stāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki.
Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi. Kopš 21. oktobra Gazā caur Rafahas robežpunktu teritorijas dienvidos no Ēģiptes iebraukušas kravas automašīnas ar starptautisko humāno palīdzību, taču ar to nepietiek, lai palīdzētu visiem Gazas joslas civiliedzīvotājiem. Izraēla aizvien liegusi ievest Gazas joslā ūdens filtrēšanas iekārtas, kā arī degvielu.
Līdz šim Gazas joslā bez mājām palikuši aptuveni 600 tūkstoši cilvēku, liecina ANO dati. "Hamās" kontrolētā Veselības ministrija vēsta, ka kopš oktobra sākuma Izraēlas uzbrukumos Gazas joslā nogalināti 8500 palestīniešu, no kuriem aptuveni 3500 bija bērni un gandrīz 2200 sievietes.