LTV no Vašingtonas. Harisa vēlētājiem sola apvienot ASV sabiedrību

Ar savu pēdējo lielo uzrunu pirms gaidāmajām ASV prezidenta vēlēšanām Vašingtonā uzstājusies demokrātu kandidāte Kamala Harisa. To viņa sacīja simboliskā vietā – laukumā netālu no Baltā nama, kur pēc zaudējuma iepriekšējās vēlēšanās 2021. gada 6. janvārī savus atbalstītājus sapulcināja Donalds Tramps. Pēc tam satracinātais pūlis iebruka Kapitolijā. Harisa vairākkārt uzsvēra, ka Trampa lappuse ir jāaizver un ka viņa sāks jaunu posmu, apvienojot visu sabiedrību.

Harisas kampaņas pasākumā bija arī LTV filmēšanas grupa.

Visu amerikāņu prezidente

Ir siltas, rudenīgas dienas vidus. Dodamies uz Elipses parka pusi, iepretim Baltajam namam. Esam pieteikušies internetā, aizpildījuši anketu un saņēmuši apstiprinājumu, ka varam ierasties Kamalas Harisas kampaņas uzrunas pasākumā.

Ap parku apjozti metāla žogi, cilvēki kārtojas garā rindā, pirmie sākuši stāvēt jau no rīta. Ielas malā salikti galdi un notiek politisko suvenīru tirdzniecība – T krekli, somiņas, cepures, piespraudītes ar Kamalas Harisas attēlu, un turpinās aģitācija pret Trampu.

Kamalas Harisas priekšvēlēšanu pasākums Vašingtonā
Kamalas Harisas priekšvēlēšanu pasākums Vašingtonā

Pretī parkam žurnālisti kārtojas tiešraides pozīcijām vai aktīvi intervē tos, kuri gaida. Katram ir savs stāsts, kādēļ izbrīvēt dienu un veltīt politiskam pasākumam.

"Mēs visas esam lielas Kamalas un demokrātijas atbalstītājas. Šī būs viņas pēdējā uzruna pirms vēlēšanām, tāpēc visas nolēmām, ka ir īstais laiks braukt šurp," stāsta Liama.

"Viņa ir tik aizrautīga un iekļaujoša. Man tas ir ārkārtīgi svarīgi, jo viņa būs visu amerikāņu prezidente. Savukārt tā otra puse galīgi nedomā par visiem amerikāņiem. Tāpēc esmu šeit," spriež Alisone Keiva.

Bažas par Trampa saitēm ar Putinu

"Es domāju, ka Tramps ir pārāk draudzīgs ar Putinu, un mazāk ticams, ka viņš iestāsies par Ukrainas aizsardzību, kas ir kritiski svarīgi mūsu pašu drošībai nākamajos 20, 30 gados," uzskata Toms Vaizs.

"Es esmu brits ar ASV pasi, un mana sieva ir poliete. Pavadot laiku Polijā, redzu, cik šis konflikts ir reāls. Un es esmu audzis aukstā kara laikā, kad vienmēr Krievija izdarīja spiedienu Rietumos, un ir tik traģiski, ka esam atgriezušies tajā pašā situācijā."

Vēl dažas minūtes, līdz vērsies vārti. Rinda ir gandrīz bezgalīga, bet mēs arī pacietīgi gaidām un ceram drīz tikt iekšā.

Tad vārti veras un iesoļojam teritorijā, uzrādot apstiprinājumu telefonos un izejot skeneru pārbaudes gluži kā lidostā.

Harisa kritizē Trampu

Cilvēki no garās rindas pamazām arvien vairāk piepilda teritoriju. No blakus telts tiek pasniegts ūdens, cepumi un pēc tam karodziņi. Skan mūzika, kas ik pa laika pārtop aktīvā līdzdziedāšanā.

Rit laiks, vēl jāgaida. Top pa ātram Harisas vārda tetovējumam uz pieres. Un tikai tad, kad sāk jūtami satumst, iedegas rīkotāju izdalītās aproces, visi tiek lūgti gatavoties ASV himnai.

Vispirms runā vairāki Harisas atbalstītāji, starp viņiem 6. janvāra grautiņos Kapitolijā bojā gājušā policista tēvs. Par pārliecinātiem demokrātiem Harisas dēļ kļuvuši agrākie republikāņi, kāda migrantu ģimene.

Un tad ierodas pati Harisa.

ASV prezidenta amata kandidāte Kamala Harisa
ASV prezidenta amata kandidāte Kamala Harisa

Viņa sāka savu uzrunu, pieminot, ka šī ir simboliski izvēlēta vieta, atceroties grautiņus Kapitolijā un to, ka Tramps ir demokrātijas drauds.

"Amerika, šis nav prezidenta kandidāts, kurš domā, kā uzlabot jūsu dzīvi. Tas ir kāds, kurš ir nestabils, apsēsts ar atriebību un apsūdzībām un ir ar nekontrolētu varu," pavēstīja Harisa.

Viņa sola, ka būs visu amerikāņu prezidente un apvienos gan demokrātus, gan republikāņus. Harisa izceļ arī vairākus priekšlikumus, pie kuriem strādās, īpaši sociālajā jomā.

Harisa sola aizstāvēt sabiedrotos

Lai gan lielākā daļa Harisas uzrunas ir veltīta iekšpolitikai, viņa pievēršas arī starptautiskās politikas jautājumiem.

"Es stiprināšu, nevis atdošu Ameriku kā globālo līderi. Un es būšu kopā ar mūsu draugiem, jo es zinu, ka mūsu alianses mūsu cilvēkiem nes drošību. Pasaules līderi domā, ka ar Donaldu Trampu ir viegli manipulēt, izsakot komplimentus vai solot pakalpojumus. Un jūs varat iedomāties, ka tādi autokrāti kā Putins un Kims Čenuns atbalsta viņu šajās vēlēšanās. Bet es vienmēr redzu mūsu drošību mūsu nacionālajās interesēs un gādāšu, lai ASV ir visas pasaules brīvības aizstāve."

Harisas uzruna ilgst aptuveni pusstundu un noslēdzas ar vēlējumu 5. novembrī pāršķirt jaunu vēsturisku lappusi.

Mūzikai vēl skanot, atbalstītāji lēnām izklīst.

Balsot par prezidenti vai diktatoru

Harisas uzruna ir beigusies, esam tikuši pie karodziņa, plakāta un krāsojamām grāmatām, cilvēki izklīst, bet vakars ar to nav beidzies, jo ir daudz ko pārdomāt pēc dzirdētā.

"Viņa saglabās mūsu demokrātiju, jo šajās vēlēšanās ir divas izvēles – vai nu balsot par prezidenti, vai diktatoru. Tāpēc mēs balsosim par Kamalu," saka vēlētājs Džovijs Helovs.

"Man bija interesanti to piedzīvot kopā ar citiem cilvēkiem – viņas apņēmību. Bija tāda nācijas izjūta, un tas mani darīja lepnu un laimīgu. Ceru, ka būšu laimīga arī 5. novembrī," smejas Kvanda Elija.

"Tās ir sieviešu tiesības, atbalsts ģimenēm, tas viss ir tik svarīgi. Un patiešām ir lieliski, ka mums ir kāds, kas saport, ko Amerikas cilvēkiem vajag," iemeslus balsot par Harisu uzskaita Džūlija.

"Man ļoti patika. Šī ir mana pirmā reize politiskā kampaņā, un viss bija tiešām lieliski – cilvēki, enerģija. Mēs smējāmies, dejojām, dziedājām, cits citam piekritām. Un pat tad, ja mēs esam dažādās domās. Nu un tad? Un tieši par to arī Kamala arī runāja," spriež Kiša.

Lielās uzrunas ir beigušās, bet ne kampaņa kopumā. Harisa, līdzīgi kā viņas sāncensis Tramps, šonedēļ vēl apmeklēs svārstīgos štatus. Vēlēšanas ir tuvu, likmes ir augstas, un uzvaras līnija joprojām šaura.

KONTEKSTS:

ASV prezidenta vēlēšanas notiks 2024. gada 5. novembrī. ASV prezidents netiek ievēlēts tiešā tautas balsojumā, bet gan ar tā sauktās Elektoru kolēģijas starpniecību. Vēlēšanu dienā pilsoņi ievēlēs savus pārstāvjus Elektoru kolēģijā, kas pēc tam balsos par prezidenta ievēlēšanu.

Demokrātu partija prezidenta amatam grasījās izvirzīt tagadējo Baltā nama saimnieku Džo Baidenu, kurš bija apņēmies kandidēt uz otro termiņu. Taču pēc neveiksmīgā snieguma TV debatēs pastiprinājās šaubas par 81 gadu vecā Baidena spēju vēl četrus gadus pildīt prezidenta pienākumus.

21. jūlijā Baidens paziņoja par izstāšanos no cīņas. Viņš aicināja demokrātus atbalstīt tagadējās viceprezidentes Kamalas Harisas kandidatūru ASV prezidenta amatam. Harisa jau saņēmusi nepieciešamo Demokrātu partijas atbalstu.

Republikāņu partijas kandidāts prezidenta amatam ir eksprezidents Donalds Tramps, kura kampaņu nav iedragājušas viņam izvirzītās apsūdzības un notiesājošais spriedums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti