Ziņa, ka ASV prezidenta vēlēšanu kandidāte Harisa kārtējo reizi brauc uz tikšanos Mičiganā, vairs nepārsteidza nevienu. Mičigana ir viens no tā dēvētājiem svārstīgajiem štatiem, kur republikāņu un demokrātu atbalstītāji ir teju vienādā daudzumā. Tādēļ abi kandidāti šim štatam pievērš pastiprinātu uzmanību.
Ņemot vērā ASV vēlēšanu sistēmas īpatnības, tieši septiņu svārstīgo štatu balsojums noteiks, kurš kļūs par nākamo ASV prezidentu. Tuvojoties vēlēšanu dienai 5. novembrī, sabiedriskās domas aptaujas rāda, ka abiem kandidātiem ir līdzīgas izredzes uzvarēt, tādēļ cīņa kļuvusi īpaši saspringta. Svarīga ir katra balss.
Harisa uzstājas sev draudzīgā teritorijā
Enārbora ir izteikti liberāla pilsēta. Dārgāka nekā vidusmēra Amerika un rūpīgi koptajos privātmāju pagalmos var redzēt tikai Harisu atbalstošus vēlēšanu plakātus. Pilsētā ar nedaudz virs 100 000 iedzīvotāju teju puse ir studentu.
Harisa ir ieradusies, lai mudinātu viņus piedalīties vēlēšanās. Interesentu pievilināšanai mītiņā uzstāsies arī "indie" popmūzikas dziedātāja Megija Rodžersa.
"Viņa ir slavena. Nav Teilore Svifta, bet Rodžersai ir miljons sekotāju "Instagram"," vēlāk, stāvot rindā uz iekļūšanu pasākumā, man skaidro starptautisko cilvēktiesību studente Samanta.
Informāciju par mītiņa norises vietu organiztori tur slepenībā līdz pēdējam brīdim. Pasākuma dienas rītā saņemu e-pastā norādes, ka jādodas uz parku privātmāju rajonā. Parks man zināms, jo manu bērnu dārziņš pirms pāris nedēļām tur rīkoja iepazīšanās pikniku.
Demokrātu vidū aug bažas par iespējamo Trampa uzvaru
Kad trīs stundas pirms sākuma piebraucu ar velo, gaidītāju rinda stiepjas vismaz kilometra garumā. Pieslēdzu velo netālu no policijas auto un gar privātmājām, kas rotātas ar Helovīna spokiem un skeletiem, dodos meklēt rindas galu.
Spīd saule, cilvēki čalo, bet gaisā nejūt priecīgo satraukumu, kāds valdīja Donalda Trampa mītiņā Flintā pirms mēneša.
Sanākušo Harisas atbalstītāju un arī savu amerikāņu kolēģu vidū pēdējās nedēļās drīzāk jūtu nervozu satraukumu un pat bailes.
Ja uz Trampa mītiņu Flintā cilvēki nāca pēc cerības, ka pēc Trampa ievēlēšanas varēs atļauties labāku dzīvi, Enārboras turīgais vidusslānis ieradies atbalstīt Harisu, viens otru un vērtības, ko varētu zaudēt Trampa uzvaras gadījumā.
Netic sabiedriskās domas aptauju datiem
Man rindā priekšā stāv pavecāks kungs Dens ar sieviešu atbalsta kustību #MeToo simbolizējošo rozā cepurīti. Tāda pati cepure ir arī viņa sievai un vēl pāris sievietēm čalojošajā kompānijā. Cits caur citu viņi stāsta, ka atnākuši, jo šī ir "vienreizēja iespēja ievēlēt prezidenta amatā sievieti, pie tam krāsaino sievieti" un "ja tu vēlies ko mainīt, sāc ar sevi."
Dens ir iekšķīgo slimību ārsts un māca arī Mičiganas Universitātē. Sabiedriski aktīvs kļuvis pēc Trampa ievēlēšanas 2016. gadā. Divus gadus vēlāk viņš ar citiem brīvprātīgajiem savāca tūkstošiem parakstu, kas mainīja vietējo likumdošanu, liedzot manipulatīvi grozīt vēlēšanu apgabalu robežas.
Dens ar lielu varbūtību pieļauj, ka Tramps uzvarēs prezidenta vēlēšanās. Viņš ir skeptisks par tagadējiem sabiedriskās domas aptauju datiem, kas abiem kandidātiem rāda vienlīdzīgas izredzes.
"Domāju, ka aptauju veicējiem ir grūti aizsniegt visus republikāņus. Tramps ir kopā ar Īlonu Masku, kurš maksā, lai cilvēkiem izplatītu melus," stāsta Dens un salīdzina Trampu ar Ādolfu Hitleru. (Īlons Masks, pasaules bagātākais cilvēks un sociālā medija "X" īpašnieks, Trampa priekšvēlēšanu kampaņā ieguldījis vismaz 75 miljonus dolāru – aut. piezīme.)
Kā apstiprinājumu teiktajam viņš min Trampa izteikumus, ka uzvaras gadījumā atriebsies saviem ienaidniekiem un pielietos militāru spēku, lai apspiestu sev netīkamus protestus.
"Ja ievēlēs Trampu, nācijai nebūs labi laiki"
Līdzīgas bažas ir arī pamatskolas skolotājai Māršai. Sievietei ap 50, bizītēs sapītiem matiem un rozā Harisas kampaņas krekliņu ar saukli: "Mēs neiesim atpakaļ."
Māršai pēdējās nedēļās šis ir jau ceturtais Harisas atbalsta mītiņš. "Esmu atnākusi, lai paustu atbalstu. Lai cilvēki iet un balso." Viņa atbalsta Harisas solītās reformas – pabalstus bērniem un pirmā mājokļa iegādei; mazo biznesu finansēšanu.
Pašas dzīvi gan šie labumi tieši neietekmēs. "Tas nav par mani. Man jau ir māja un darbs. Es nāku par nākotni."
Māršu biedē Trampa ievēlēšana, jo viņš ir "ļauns cilvēks". "Ja ievēlēs Trampu, nācijai nebūs labi laiki," šo sakot, viņa izklausās nomākta.
Jautāta, ko domā par karu Ukrainā, Mārša stāsta, ka "Putins noteikti jāaptur. Ja ne tagad, viņš pārņems visu."
Ar Māršu kopā atnākusi arī medmāsa Kenija. Torīt uz darbu gājusi jau septiņos, lai pēcpusdienā paspētu uz mītiņu. Rindas priekšā manījusi vēl pāris kolēģes no savas slimnīcas.
Darbā par politiku gan Kenija runājot tikai ļoti šaurā lokā. Jautājums ir tik šķeļošs, ka ierasti atklātie un pļāpīgie amerikāņi no šī temata izvairās. "Cilvēki ir satraukti un nobijušies. Ir bailes no nezināmā, tādēļ arī atnācu."
Mičiganas štatā ir liels atbalsts palestīniešiem
"Mūsu valsts nekad nav bijusi tik sašķēlusies," līdzīgas bažas atbalso arī studentes Samanta un Kandala. Viņas norūpējušās par klimata pārmaiņām, abortu ierobežojumiem un notiekošo Gazā.
Brīdī, kad runājam, mums garām iet protestētāji palestīniešu atbalstam. Jaunieši skandē saukļus, sit bungas, un nes lielu plakātu ar saukli: "Nē karam pret bērniem! Pamieru tagad!"
Samanta skaidro, ka protesti palestīniešu atbalstam universitātes teritorijā notiek regulāri un tie vienmēr ir skaļi un pamanāmi. Izraēliešu rīkotās kampaņas esot klusākas. Viņi informāciju izsūtot e-pastos vai piesprauž fakultātēs, un tie parasti ir aizlūgumi "Hamās" sagrābto ķīlnieku atbalstam.
Lielais atbalsts palestīniešiem Mičiganā sagādā galvassāpes Harisai. Šajā štatā ir visvairāk arābu izcelsmes amerikāņu, un viņi aktīvi protestē pret civiliedzīvotāju nogalināšanu Gazā.
Augustā, kad amerikāņi priekšvēlēšanās balsoja par savu demokrātu vai republikāņu kandidātu favorītu, 100 tūkstoši mičiganiešu nobalsoja "neizlēmis". Šādi sūtot signālu, galvenokārt demokrātiem, ka protestē pret Baidena administrācijas atbalstu Izraēlai.
Palestīnas atbalstītāji ir skaļi arī brīdī, kad no skatuves vairākus tūkstošus lielo pūli uzrunā Harisa. Kā vakara zvaigzne viņa uzstājas pēdējā. Drošības nolūkos podestu ieskauj ložu necauršaujams stikls. Pirms viņas runā studentu pārstāvji un vietējie politiķi, ik pa brīdim izkliedzot: "Kad mēs cīnāmies, mēs uzvaram!" Pūlis uzgavilējot atsaucas.
Uzrunā vairākas mērķauditorijas
Asarām acīs no liela ekrāna savu uzrunu nolasa dziedātāja Rodžersa. "Kad lasu virsrakstus, esmu šausmās. Šie ir bezprecedenta laiki. Šajās astoņās dienās, kas atlikušas līdz vēlēšanām, mums jācīnās pret Trampu."
"Mēs tevi mīlam, Megij," no pūļa kliedz jauna sieviete.
Mītiņā piedalās arī Harisas viceprezidenta kandidāts Tims Volzs, kurš izskatās možs un jauneklīgs. Viņa runa mērķē uz vairākām potenciālajām mērķauditorijām.
Studentiem: "Pagājušajā nedēļā mans dēls balsoja pirmo reizi. Paceļ rokas, cik no jums balsos pirmo reizi?!" Paceļas biezs roku mežs.
Šaujamieroču mīlētājiem: "Mums abiem ar Kamalu ir ieroči, bet mēs zinām, kā pasargāt mūsu bērnus skolās!"
Sievietēm: "Katrai sievietei pieder tiesības uz savu ķermeni! Mēs arī tikām pie mūsu meitas, pateicoties neauglības ārstēšanas metodēm!"
Vīriešiem: "Aizstāviet savas sievas un meitas, viņu tiesības!"
Palestīniešu atbalstītāji pieprasa izbeigt karu
Harisa atkārto šīs pašas tēmas, tikai kādā brīdī viņas runu pārkliedz palestīniešu atbalstītāji. Harisa turpina iesākto, bet tad pārtrauc un vēršas pie protestētājiem: "Mēs jūs dzirdam. Mēs strādājam, lai dabūtu ķīlniekus mājās un izbeigtu notiekošo."
"Muļķības," man blakus nosaka studiju biedrene Fatima, žurnāliste no Sīrijas. Kopš Izraēla sāka apšaudīt Sīriju, Fatima pēdējās nedēļas staigā pelēku seju. Lai arī Harisa publiski cenšas norobežoties no pašreizējā ASV prezidenta Džo Baidena politikas, viņa ir Baidena viceprezidente un daudzu vēlētāju acīs līdzatbildīga par notiekošo Gazā.
"Ja viņi tiešām gribētu karu izbeigt, sen būtu to izdarījuši. Tā vietā Izraēla apšauda arvien vairāk valstu, un ASV tai piegādā ieročus," man vēlāk skaidros cita studiju biedrene, vietējās Detroitas avīzes žurnāliste Sāra, kurai pašai daļa ģimenes atrodas Libānā.
Palestīniešu protestētāji kliedz vēl brīdi, bet tad pieklust. Daudz skaļākas ir man priekšā stāvošās studentes, kuras nepārtraukti draugiem sūta fotogrāfijas ar rozā sirsniņām.
"Mani neuztrauc, vai tu esi republikānis vai demokrāts, man rūp ikviens no jums," no podesta sauc Harisa. Viņa atkārto jau bieži ASV medijos dzirdēto, ka nāk no vidusšķiras, kamēr Tramps piedzimis bagātā ģimenē un "jau sešas reizes savam biznesam uzsācis bankrota procedūru."
Viņa sola samazināt cenas, kas "uzauga Trampa laikā." Tramps došot lielas nodokļu atlaides lielām korporācijām, kamēr vidusšķiras iedzīvotājiem nodokļu slogs tikai pieaugs.
Harisa sola aizstāvēt sieviešu tiesības
Kā ierasts, Harisa sevišķi iedegas, runājot par sieviešu tiesībām veikt abortu, ko republikāņi būtiski ierobežojuši vairākos štatos.
"Teksasā ārsti baidās sniegt palīdzību sievietēm, kam sācies spontānais aborts. Viņi to dara tikai gadījumā, ja jau sācies iekaisums," no podesta sauc Harisa. (Teksasā aborts atļauts tikai gadījumā, ja apdraud sievietes dzīvību. Tas nav atļauts, ja grūtniecība iestājusies izvarošanas un incesta gadījumā. Šīs likumdošanas izmaiņas tika panāktas, pateicoties Trampa un republikāņu iniciatīvām – aut. piez.)
"Sieviete ir piedzīvojusi vardarbību, un viņai nav tiesību to izbeigt!" Harisa teju histēriski kliedz, izteiksmīgi žestikulējot ar rokām. Pūlis sašutis ūjina. Viņa sola, ka uzvaras gadījumā mainīs likumdošanu, lai novērstu šādus gadījumus.
Savu uzstāšanos Harisa nobeidz ar uzrunu jauniešiem. "Es redzu jūsos spēku! Šie nav tikai teorētiski jautājumi. Ej un balso!"
Pūlis sajūsmā auro. Studentes man priekšā taisa selfiju.
Nākamajā dienā uz Harisas kampaņas rīkotāju jautājumu, kā vērtēju mītiņu, atbildu: "LABI."