It is with deep sorrow that Her Majesty The Queen has announced the death of her beloved husband, His Royal Highness The Prince Philip, Duke of Edinburgh.
— The Royal Family (@RoyalFamily) April 9, 2021
His Royal Highness passed away peacefully this morning at Windsor Castle. pic.twitter.com/XOIDQqlFPn
Elizabete II un princis Filips pēc kāzām 1947. gadā laulībā nodzīvoja 73 gadus, viņiem ir četri bērni (troņmantnieks Velsas princis Čārlzs, princese Anna, princis Endrū un princis Edvards), kā arī astoņi mazbērni un 10 mazmazbērni.
Britu atbalsts monarhijai
"Filipam nepatīk uzklausīt komplimentus, bet viņš ir bijis mans spēks un atbalsts visus šos gadus. Es un mana ģimene, Apvienotā Karaliste un daudzas citas valstis viņam ir lielu pateicību parādā," savulaik zelta kāzu jubilejā atzina Elizabete II.
Elizabete un Filips bija ārkārtīgi rets pāris, kam izdevies piedzīvot ne tikai zelta, bet arī platīna kāzas (70 gadu laulībā).
Kādā intervijā princis Filips izteicās, ka labi apzinās savu lomu: viņa darbs bija parūpēties, lai karaliene varētu valdīt. Un šo misiju viņš godprātīgi pildīja septiņus gadu desmitus, nostiprinot Lielbritānijas monarhiju, kas joprojām bauda sabiedrības atbalstu par spīti visiem skandāliem, ko sagādājuši Filipa bērni un mazbērni.
Martā veiktā "YouGov" sabiedriskās domas aptauja rādīja, ka gandrīz divas trešdaļas (63%) britu atbalsta monarhijas saglabāšanu un tikai 25% gribētu nomainīt monarhiju ar demokrātiski ievēlētu valsts galvu.
Princis Filips bija Grieķijas un Dānijas karalisko dzimtu atvase. Viņš dzimis 1921. gada 10. jūnijā Grieķijas salā Korfu (dzimšanas apliecībā bija ierakstīts 28. maijs, jo Grieķija tobrīd vēl nebija pārgājusi uz Gregora kalendāru). Filipam bija četras māsas, viņš bija vienīgais puika ģimenē.
Viņa māte sasirga ar šizofrēniju, tādēļ tika ievietota aprūpes namā, un Filips bērnībā ar viņu tikās reti. Visas četras Filipa māsas apprecējās ar vāciešiem, un Hitlera režīma laikā dzimta bija saistīta ar nacistisko režīmu, tādēļ vēlāk daudzi briti uz Filipu raudzījās ar aizdomām.
Tās nebija aprēķina laulības
Ar topošo Lielbritānijas karalieni Filips iepazinies 1939. gadā, vēl pirms Otrā pasaules kara, kad viņam bija 18 gadu, bet Elizabete vēl bija pusaudze. 13 gadus vecā Elizabete apmeklēja Karalisko Jūras koledžu, kur Filips tobrīd bija kadets. Filipam tika uzdots izklaidēt troņmantnieci, un viņš to darīja, demonstrējot savus panākumus sportā.
Elizabete sākusi viņam rakstīt vēstules. Kara laikā Filips dienēja britu kara flotē. Pēc kara beigām Filips ieguva Lielbritānijas pilsonību un pieņēma uzvārdu Mauntbatens.
1946. gada vasarā Filips vērsās pie Elizabetes tēva, karaļa Džordža VI, un lūdza Elizabetes roku. Līdz kāzām vēl bija jānogaida, lai Elizabete sasniegtu pilngadību (21 gada vecumu). 1947. gada jūlijā viņi saderinājās un 20. novembrī salaulājās. Filips ieguva Edinburgas hercoga titulu.
Lai gan vēstures gaitā daudzas karaliskās laulības bijušas vairāk kā darījums ietekmes palielināšanai, Elizabete un Filips apprecējušies romantisku jūtu vadīti.
"Mūsu meita ir salaulājusies ar vīrieti, kurā ir iemīlējusies," pēc kāzām teica līgavas tēvs karalis Džordžs VI.
1952. gadā karalis Džordžs VI negaidīti nomira 56 gadu vecumā, un Elizabete II kļuva par Lielbritānijas valdnieci. Lielbritānija tolaik vēl bija varena impērija ar kolonijām daudzās pasaules malās, lai gan tās ietekme nenovēršami bija sākusi samazināties.
Kad Elizabete kļuva par Lielbritānijas karalieni, Filipam bija jāpārtrauc sava veiksmīgā karjera Lielbritānijas jūras spēkos. Vēlāk viņš ir atzinis, ka tā ir viena no retajām lietām, ko viņš savā mūžā nožēlo.
Savdabīga humora izjūta
Princis Filips godprātīgi pildīja karalienes dzīvesbiedra lomu un visus ar to saistītos ceremoniālos pienākumus. Viņš devies 637 vizītēs, teicis gandrīz 5500 runu un bijis atbalstītājs vai biedrs 780 dažādās organizācijās.
Asās mēles un savdabīgās humora izjūtas dēļ Filipam gan dažkārt sanāca iekulties nepatikšanās. "Tu esi pārāk resns, lai kļūtu par kosmonautu!" tā princis Filips sagrāva kāda 13 gadus veca zēna sapņus. "Ja vīrietis atver automašīnas durvis savai sievai, tas nozīmē, ka viņš ir ticis pie jaunas automašīnas vai pie jaunas sievas," Filips izteicās par laulības dzīvi.
"Ir tik patīkami apmeklēt valsti, kurā nevalda tās tauta," viņš pajokoja, 1963. gadā tiekoties ar Paragvajas diktatoru Alfredo Stresneru.
Vēl pēc dažiem gadiem uz jautājumu, vai viņš gribētu apmeklēt Padomju Savienību, Filips atbildējis: "Jā, es gribētu aizbraukt uz Krieviju, lai gan tie nelieši noslaktēja pusi manas ģimenes."
Filipam nenācās viegli pielāgoties otrā plāna lomai karalienes ēnā. Piemēram, viņš žēlojies, ka karaļpāra bērniem tika piešķirts nevis viņa, bet gan Elizabetes uzvārds Vindzors.
"Es esmu vienīgais vīrietis valstī, kas nevar dot bērniem savu uzvārdu. Es esmu sasodīta amēba!" draugiem sūdzējies Filips.
Neraugoties uz dažām domstarpībām, Filipa un Elizabetes laulības dzīve bijusi ļoti saskanīga, vairāk nekā 70 gadu laikā tajā nav bijis skandālu, kas saistīti ar aizdomām par neuzticību. Šajā ziņā daudz grūtāk klājies Elizabetes un Filipa bērniem, kam nācies piedzīvot laulības šķiršanu un regulāru nokļūšanu britu dzeltenās preses slejās.
Nesen bija ievietots slimnīcā
2017. gadā Filips beidza aktīvu līdzdalību oficiālos pasākumos. 2018. gadā viņam tika veikta gurna operācija. 2019. gada decembrī Filips pavadīja četras naktis slimnīcā, bet uz Ziemassvētkiem tika izrakstīts. Kopš tā laika Filips nebija redzēts plašākā sabiedrībā.
Pēdējo gadu princis Filips ir pavadījis kopā ar savu sievu Vindzoras pilī, kur abi Covid-19 pandēmijas dēļ kontaktējās tikai ar ļoti šauru cilvēku loku.
16. martā pēc mēnesi ilgas ārstēšanās princis Filips tika izrakstīts no slimnīcas.
Filips februārī tika hospitalizēts, karaļnams paziņoja, ka princis cieš no infekcijas, bet neatklāja kādas. Vēlāk karaļnams norādīja, ka princis nav inficējies ar jauno koronavīrusu. 99 gadus vecais Filips un 94 gadus vecā Elizabete II jau janvārī tika sapotēti pret Covid-19.
10. jūnijā princis Filips būtu svinējis 100 gadu jubileju, savukārt karalienei Elizabetei II drīzumā (21. aprīlī) būs 95 gadu jubileja.
Valsts prezidents Egils Levits izteicis līdzjūtību karalienei Elizabetei II un Lielbritānijas karaliskajai ģimenei.
My deepest condolences to Her Majesty The Queen and the Royal Family on the passing of His Royal Highness The Prince Philip, Duke of Edinburgh. @RoyalFamily
— Egils Levits (@valstsgriba) April 9, 2021