Policija vēl skaidro, vai spridzinātājs darbojās viens
Terorismā aizdomās turamais formāli nav identificēts, tāpēc policija nevēlas dot vairāk informācijas, paskaidroja Mančestras policijas galvenais konstebls Īens Hopkinss.
Mūsu prioritāte ir noskaidrot, vai viņš darbojās viens vai bija daļa no plašāka tīkla. Varu apstiprināt, ka uzbrucējs arēnā nomira.
Šī ir sarežģīta un plaša izmeklēšana," teica Hopkinss.
BBC norāda, ka Abedi ir Mančestras iedzīvotājs un ir dzimis šajā pilsētā, tomēr viņa vecāki ir no Lībijas. AFP raksta, ka viņa tēvs Abu Ismaels Lībijas emigrantu vidū Mančestras kopienā bijis labi ieredzēts un cienīts. Terora akta laikā gan viņš bijis Lībijas galvaspilsētā Tripolē.
Kāds ģimenes paziņa AFP sacījis, ka Abu Ismaels par dēla paveikto zaudēs prātu.
"Viņš allaž bija ļoti konfrontējošs attiecībā uz džihādistu ideoloģiju. Bet "Daīš" nav pat džihāds. Tā ir noziedzība. Ģimene būs pilnībā satriekta," sacīja kāds ģimenes pazinējs. Savulaik Abedi vecāki Anglijā ieradušies, bēgot no valsts agrākā diktatora Muamara Kadafi režīma.
Kādam no upuriem vien astoņi gadi...
Kā zināms, uzbrukums ir prasījis 22 cilvēku dzīvību. Vairāki no viņiem ir bērni un pusaudži. Vēl gandrīz 60 ir ievainoti. Uzbrukums ir noticis pie Mančestras koncertarēnas īsi pēc jaunās amerikāņu popzvaigznes Arianas Grandes uzstāšanās beigām. Tā ir lielākā pilsētas koncertzāle, kurā ir vieta aptuveni 20 000 cilvēku.
Panika, asaras un kliedzieni ir dzirdami aculiecinieku nofilmētajos kadros pirmdienas vakarā Mančestras koncertarēnā.
Terorista pašnāvnieka sarīkotajā sprādzienā bojā ir gājuši arī bērni. Vienam no jaunākajiem bija tikai astoņi gadi.
"Dziedātāja nospēlēja savu pēdējo dziesmu, un mēs izdomājām pamest arēnu ātrāk, jo zinājām, ka kļūs pārpildīts," atminas aculieciniece Karola. "Nogājām uz galveno foajē un dažas sekundes vēlāk tieši aiz mums notika masīva eksplozija. Tas mūs satricināja, visus mūsu ķermeņus – jutām to izejam mums cauri. Es pagriezos pret saviem bērniem un tur bija tikai dūmi un pelni krita no jumta, un cilvēki kliedza un bēga. Mēs nezinājām tajā brīdī, no kā mēs bēgām, bet intuitīvi jutām, ka tā bija bumba," stāsta Karola.
Sprādzienā cietušie tiek ārstēti astoņās slimnīcās un ātrās palīdzības dienestā ļoti daudz darbinieki brīvprātīgi pieteikušies palīdzēt.
Starp ievainotajiem vairāki ir bērni vecumā līdz 16, un daudzi no koncerta apmeklētājiem vēl aizvien ir meklēšanā.
"Manas meitas tēvs teica, ka ir noticis sprādziens Mančestras arēnā, un tajā brīdī es domāju “vai Olīvija ir drošībā?”. Es noskrēju lejā un ieslēdzu ziņas un centos sazināties ar savu meitu. Zvanīju arī policijai, bet viņi nevarēja palīdzēt, jo nekas vēl nebija zināms. Mana sirds lūzt, jo es nezinu, kur ir mana meita un vai viņa ir dzīva," stāsta Šarlote, kuras meita apmeklēja koncertu.
Nespēj saprast sagrozītos prātus, kas bērnus redz kā iespēju asinspirtij
Meja otrdienas rītā bija sasaukusi atbildīgo dienestu pārstāvju un valdības locekļu sanāksmi.
Pēc tās Meja paziņoja, ka šobrīd vairs nav nekādu šaubu, ka tas ir bijis teroristu uzbrukums.
“Visi teroristu uzbrukumi ir gļēvulīga vēršanās pret nevainīgiem cilvēkiem.
Tomēr šis uzbrukums īpaši izceļas ar tā šausmīgu, pretīgu gļēvumu, jo par mērķi apzināti ir izvēlēti nevainīgi, neaizsargāti bērni un jaunieši, kuriem būtu bijis jābauda vienu no skaistākajiem sava mūža vakariem,”
teica Meja.
“Mēs zinām, ka daudzi nogalinātie un ievainotie bija bērni un jauni cilvēki. Mēs nespējam saprast tos sagrozītos prātus, kas telpu pārpildītu ar bērniem redz iespēju asinspirtij. Bet mēs varam censties kavēt šādus uzbrukums nākotnē, cīnoties ar ideoloģiju, kas šo vardarbību iedvesmo,” norādīja premjere.
Kā zināms, sprādziens ir noticis pie Mančestras arēnas, publiski pieejamajā vestibilā, pie biļešu kasēm. Vestibils ir savienots ar sabiedriskā transporta pieturām un ir būtisks pilsētas satiksmes mezgls. Uzreiz pēc sprādziena tika slēgta sabiedriskā transporta kustībā visā pilsētā.
Lielbritānijas partijas arī nolēmušas uz nenoteiktu laiku pārtraukt savas pirmsvēlēšanu kampaņas kas valstī notiek jūnijā gaidāmo parlamenta vēlēšanu dēļ.
Savukārt vēlā otrdienas vakarā Lielbritānijā tika izsludināts visaugstākais draudu līmenis, kas nozīmē, ka jauns terora akts var būt nenovēršams.
Šāds lēmums pieņemts, jo izmeklētāji aizvien nav noskaidrojuši, vai Abedi uzbrukumu rīkojies viens. Līdz ar to sabiedriskās vietās biežāk nekā agrāk būs redzami smagāk apbruņoti policisti.
Aizturēts iespējamais līdzzinātājs
Lai gan sākotnēji tika uzskatīts, ka terorists, kurš uzspridzināja sevi ar paštaisīto bumbu, bija rīkojies viens, otrdienas pēcpusdienā policija aizturēja vēl kādu 23 gadus veco vīrieti, kurš varētu būt saistīts ar notikušo uzbrukumu.
Teroristu grupējums “Daīš” ir uzņēmies atbildību par pastrādāto. Pagaidām terorista vārds sabiedrībai vēl netiek atklāts.
Koncertu pārsvarā apmeklēja pusaudžu meitenes, jo tās veido amerikāņu popzvaigznes Arianas Grandes lielāko klausītāju īpatsvaru. Lai gan Latvijā šī 23 gadus vecā izpildītāja lielākoties nav pazīstama, Lielbritānijā un ASV viņas dziesmas mēdz sasniegt diezgan augstas pozīcijas popmūzikas popularitātes sarakstos. Pirmdienas koncerts notika viņas Eiropas turnejas ietvaros.
Grande sprādzienā nav cietusi, tomēr tviterī viņa norādīja, ka jūtas salauzta un viņai trūkstot vārdu.
broken.
— Ariana Grande (@ArianaGrande) May 23, 2017
from the bottom of my heart, i am so so sorry. i don't have words.
Tāpat dziedātāja izteica līdzjūtību visiem cietušajiem. Arī vairākas citas popzvaigznes, piemēram, Keitija Perija, nosodīja teroraktu un izteica atbalstu gan dziedātājai, gan arī cietušajiem. Ir izskanējusi arī doma, ka mūziķi šādās situācijās jūtas līdzatbildīgi, jo klausītāji bija atnākuši uz viņu koncertu.
Pasaules valstu līderi neslēpj nicinājumu pret uzbrucējiem
Līdzjūtības britiem ir izteikuši arī daudzi pasaules valstu līderi.
Uz traģisko notikumu reaģējis ASV prezidents Donalds Tramps. Atrodoties ārvalstu vizītē Izraēlā, viņš izteica nožēlu par notikušo un netaupīja skarbus vārdus terorakta sarīkotājiem. “Mēs paužam absolūtu solidaritāti ar cilvēkiem Apvienotajā Karalistē. Tik daudz jaunu, nevainīgu, skaistu cilvēku, kas dzīvo un izbauda dzīves, nogalināja ļauni “lūzeri”.
Es viņus nesaukšu par briesmoņiem, jo viņi gribētu tādu vārdu. Viņi domātu, ka tas ir liels vārds. Es viņus no šī brīža saukšu par “lūzeriem”, jo tādi viņi ir,” sacīja Tramps.
Šobrīd Austrijas galvaspilsētā Vīnē notiekošajā Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas konferencē, kas veltīta terorisma apkarošanai, notikušo Mančestrā pieminēja ar klusuma brīdi. Teroraktu komentēja arī Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni.
“Šī ir skumja diena Eiropai. Es gribu izteikt līdzjūtību gan personīgi, gan Eiropas institūciju vārdā visu cietušo tuviniekiem, Apvienotās Karalistes pilsoņiem un varasiestāžu darbiniekiem. Upuri ir ļoti jauni cilvēki, un tas ir skaidrs uzbrukums Eiropas jaunatnei un viņu mīlestībai pret dzīvi. Es ticu, ka bailes neuzvarēs, un vislabākā reakcija uz teroraktiem ir Eiropas jauniešiem turpināt izbaudīt dzīvi kopā,” sacīja Mogerīni.
Savukārt Latvijas vēstnieks NATO Indulis Bērziņš kā vienīgo iespēju redz valstu kopīgu cīņu ar terorismu. “Taisnība ir visiem tiem, kas saka, ka tikai visi kopā – ne tikai NATO, bet arī citas valstis, to vidū arābu valstis un Āzijas valstis – varam cīnīties ar 21.gadsimta sērgu. Ar to cīnīties ir ļoti grūti, jo cilvēks ir gatavs atdot dzīvību, lai atņemtu to citiem cilvēkiem,” sacīja Bērziņš. Viņš uzsver, ka terorisma briesmas var minimizēt, taču ne pilnībā iznīcināt un atgādina, ka jau iepriekš NATO savā nākamajā samitā bija plānojis runāt par to, kā sekmīgāk cīnīties ar terorismu.
Pilsētā mierīga noskaņa, taču neizpratne par drošību koncertā
Otrdien 23.maijā, dienu pēc traģēdijas, Mančestras centrs ir kluss, atmosfēra ir mierīga, portālam lsm.lv no Mančestras vēsta LTV žurnāliste Olga Dragiļeva.
Tāpat ir slēgti daudzi veikali, un daudzi iedzīvotāji mēģina izvairīties no sabiedriskā transporta un nedoties uz centru. Kopumā atmosfēra pilsētā ir mierīga. Par to liecina arī fakts, ka LTV manījusi vien divus apbruņotus policistus.
Teritorija ap teroraktu, kas ir liela, gan ir ierobežota.
Iedzīvotāji uzteic policistus par viņu ātro ierašanos terorakta vietā, taču viņi nevar saprast, kā spridzinātājs varēja iekļūt koncertā ar pašgatavotu spridzekli.
Jo īpaši tāpēc, ka Lielbritānijā terorisma riska līmenis ir augsts.
Paredzams, ka otrdienas vakarā pilsētā notiks saiets, kur pieminēs teroraktā bojāgājušos.
Ziņots, ka Lielbritānijas pilsētā Mančestrā, amerikāņu dziedātājas Arianas Grandes koncertā, pirmdienas, 22.maija, vakarā nogranda sprādziens, kurā gājuši bojā 22 cilvēki, bet vēl 59 ievainoti. Policija notikušo uzskata par iespējamu teroraktu, lai arī precīzs notikušā cēlonis vēl nav zināms.