Sīrijas lielākajā pilsētā Alepo šonedēļ pirmo reizi četru gadā laikā ieroču stobri pieklusa, abām pusēm ziņojot, ka panākta vienošanās par aplenkto grupējumu iziešanu no pilsētas un atkāpšanos uz nemiernieku kontrolēto Idlibas provinci. Taču jaunākā informācija liecina, ka ap pēdējo nemiernieku kontrolēto anklāvu kaujas ir atsākušās.
Sīrijas aktīvisti apgalvo, ka atsākti arī Sīrijas gaisa spēku uzlidojumi, kuru dēļ pilsēta pēdējos gados gandrīz pilnībā pārvērsta gruvešos. Pagaidām nav līdz galam skaidrs, kas bijis pamatā jaunajām sadursmēm, pēc kurām ar Krievijas un Turcijas starpniecību panāktā vienošanās ir apdraudēta un abas karojošās puses viena otru vaino pamiera pārkāpšanā.
Tomēr, kā uzsver sarunās iesaistītās lielvaras, vēl nav par vēlu situāciju glābt.
"Vienošanās galvenokārt paredzēja civiliedzīvotāju evakuāciju un medicīniskās palīdzības sniegšanu. Vienošanās ietvaros uz vardarbības skarto reģionu tika nosūtīti autobusi. Taču tagad režīms un citas grupas cenšas pamieru pārkāpt. Turklāt iesaistīta arī Krievija un Irāna. Ņemot vērā kritisko humāno situāciju, mums nevajadzētu sākt citam citu vainot, mums ir kopēja izpratne par to, kas jāpanāk, un šī vienošanās ir jāievieš," pauda Turcijas ārlietu ministrs Mevluts Čavušolu.
"Mēs runājam ar visiem nemiernieku grupējumiem, atskaitot “Islāma valsti” un “Jabhat al-Nusra”, kas ir teroristu organizāciju sarakstā. Un mēs arī uzturam kontaktu ar Turcijas kolēģiem. Domāju, ka šie kanāli kļūs vēl efektīvāki tuvākajos mēnešos," norāda Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.
Militārie eksperti lielākoties uzskata, ka jaunā vardarbība novedīs pie papildu upuriem, taču kopējo situāciju nemainīs. Nemiernieku spēki Alepo ir faktiski sakauti, un piecu gadu ilgajā pilsoņu karā tā ir līdz šim simboliskākā un vērienīgākā Asada režīma uzvara.
Tikmēr Turcijā notikušas plašas protesta akcijas, kurās protestēts pret civiliedzīvotāju nogalināšanu un Krievijas līdzdalību Asada režīma atbalstīšanā. Absolūtais vairākums Alepo iedzīvotāju, kuru veido sunnīti, Arābu pavasara laikā atbalstīja pretošanos Bašara al Asada režīmam, un izskanējušas ziņas, ka, ieņemot pilsētu, notikusi asiņaina izrēķināšanās ne tikai ar nemiernieku kaujiniekiem, bet arī ar civiliedzīvotājiem.
Jau vēstīts, ka Asada spēkiem, palīdzot Krievijas aviācijai, Irānas un kustības ''Hezbolah'' kaujiniekiem, izdevās atkarot Alepo. Otrdien izskanējis, ka Asada spēki nogalinot mierīgos iedzīvotājus, tostarp redzamāko nemiernieku vadoņu ģimenes. Krievijā šo informāciju noliedza, apgalvojot, ka civiliedzīvotājus slaktējuši bēgošie nemiernieki, kuru vidū ir vairāki savās starpā konkurējoši grupējumi.
Infografika: Sīrijas konflikts – kas, par ko un ar kādu atbalstu karo