Karadarbības pastiprināšanās varētu sākties jau tuvāko mēnešu laikā, kad veidotos labāki klimatiskie apstākļi plašai karadarbībai.
Situācija ir ļoti saspringta, un jo vairāk rit laiks, jo saspringtāka paliek. Tā frontes līniju pie Vuhledaras pilsētas Doneckas apgabalā raksturo Ukrainas mīnmetēju vienība. Vuhledara piedzīvojusi nemitīgu karadarbību jau kopš 2014. gada kaujām, un tagad ir labi nocietināta. Kā saka ukraiņu karavīri, tomēr arī pretinieku nedrīkst nenovērtēt.
Ukraiņu karavīrs Romāns stāsta: ""Orki" lien un lien, un arvien vairāk lien. Ir viņiem ieroči, un ir viņiem tehnika, un arī cilvēku vairāk nekā mums, taču kā redzat – mēs šeit stāvam tā, kā stāvējuši, nav, kur atkāpties. Neviens nezina, kas būs tālāk, taču ekipējums mums ir, turam aizsardzību!"
Smagākās kaujas joprojām notiek par Bahmutu un tai apkārt esošajiem ciematiem. Kā izteicies Doneckas reģiona gubernators Pavlo Kirilenko, Bahmuta tiek nolīdzināta līdz ar zemi.
"Kara studiju institūta" apkopotie dati liecina, ka pašlaik Krievijas spēkiem izdevies gūt nelielus panākumus atsevišķās frontes līnijas daļās. Turklāt, kā vēsta institūtam pieejamā informācija no dažādiem avotiem, tas varētu būt tikai sākums jaunai, plaša mēroga militārai operācijai.
Western, Ukrainian, and Russian sources continue to indicate that #Russia is preparing for an imminent offensive, supporting ISW’s assessment that an offensive in the coming months is the most likely course of action.https://t.co/BOss1GjKHc pic.twitter.com/LyzFcyzvtu
— ISW (@TheStudyofWar) January 31, 2023
"Rietumu, Ukrainas un Krievijas avoti turpina norādīt, ka Krievija gatavo nenovēršamu operāciju, apstiprinot institūta vērtējumu, ka ofensīva tuvāko mēnešu laikā ir visticamākais rīcības virziens."
Ukrainas Nacionālās aizsardzības padomes sekretārs Oleksijs Danilovs norādījis, ka Krievijas spēki gatavojas "maksimālai eskalācijai", tuvojoties kara pirmajai gadadienai.
Bet kā skaidro žurnāls "Bloomberg", atsaucoties uz saviem avotiem – pat viena, plaša operācija ir tikai daļa no kopējās Krievijas ilgtermiņa stratēģijas.
Putina tuvākajā lokā joprojām dominē viedoklis, ka uzvaru joprojām var izdoties izspiest, izmantojot Krievijas skaitlisko pārspēku un nežēlojot savu karavīru dzīvības, it īpaši gadījumā, ja sāks izsīkt rietumvalstu sniegtais atbalsts.
Lai gan nesenie lēmumi par tanku piegādēm varētu liecināt par pretējo, Rietumu analītiķi bažījas, ka ilgtermiņā Ukrainā var veidoties situācija ar Pirmā pasaules kara laikam līdzīgu, stagnējošu fronti.
Un tādā gadījumā, kā pēdējā sanāksmē Ramšteinā atzina arī ASV militāro spēku komandieris Marks Millijs, – agrāk vai vēlāk, tāpat kā pēc jebkura kara, risinājums būs jāmeklē sarunās.
"No militāra viedokļa, es joprojām uzsaktu, ka šogad būs ļoti, ļoti grūti militāri izspiest Krievijas spēkus no katras Krievijas okupētās Ukrainas zemes collas. Tas nenozīmē, ka tas nevar notikt, tas nenozīmē, ka tas nenotiks, bet tas būs ļoti, ļoti grūti," atzīst ASV Apvienotās štābu priekšnieku komitejas vadītājs ģenerālis Millijs.