Tikmēr amerikāņu analītiķi uzskata, ka Lukašenko devies uz Ķīnu Kremļa saimnieka Vladimira Putina vārdā. Baltkrievijas autoritārais līderis varētu mēģināt nodrošināt Ķīnas palīdzību Krievijai sankciju apiešanā.
Lukašenko atbalsta Pekinas piedāvāto "miera plānu"
Lukašenko vizīte Ķīnā notiek laikā, kad Rietumu attiecības ar Ķīnu kļūst arvien saspīlētākas saistībā ar bažām par Pekinas līdzšinējo un potenciālo iesaisti karā Ukrainā, palīdzot Krievijai.
Vēl nesen Pekina, kas sevi pozicionē kā neitrālu, publicēja savu "miera plānu" jeb tās redzējumu, kā būtu izbeidzams karš Ukrainā. Šis plāns ticis kritizēts no Rietumu puses, jo rada iespaidu, ka abas puses ir vienlīdz atbildīgas par Krievijas agresiju pret Ukrainu.
Ķīnas Ārlietu ministrijas publicētajā 12 punktu miera plānā karš Ukrainas teritorijā nosaukts par "konfliktu", tāpat šajā plānā aicināts izbeigt Rietumu sankcijas pret Krieviju.
Miera plānā nav kritizēta Krievijas rīcība – Pekina tikai norāda, ka "visu valstu suverenitāte, neatkarība un teritoriālā integritāte ir efektīvi jāaizsargā".
Tikmēr Lukašenko pirms sarunām ar Ķīnas amatpersonām uzsvēra, ka Baltkrievija pilnībā atbalsta Pekinas ierosinājumu par kara izbeigšanu.
"Šodienas sanāksme notiek ļoti grūtā laikā, kas prasa jaunas netradicionālas pieejas un atbildīgus politiskus lēmumus. Tiem galvenokārt jābūt vērstiem uz to, lai novērstu globālu sadursmi, kurā nebūs uzvarētāju," spriež Lukašenko.
"Jūs to pateicāt skaidri, nepārprotami, savlaicīgi – nesen uzrunājot pasaules sabiedrību. Tāpēc Baltkrievija aktīvi atbalsta miera priekšlikumus un pilnībā atbalsta jūsu globālās drošības iniciatīvu."
Pekinā Lukašenko ticies arī ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu.
Baltkrievija plāno stiprināt sadarbību ar Ķīnu
ASV domnīcas "Kara studiju institūts" analītiķi norādījuši, ka Lukašenko vizītes laikā varētu palīdzēt īstenot Ķīnas un Krievijas sankciju apiešanas shēmas. Analītiķi atsaucas uz mediju vēstīto, ka Lukašenko Pekinā parakstīs līgumu paketi par kopīgu projektu, tirdzniecības, ekonomikas, investīciju, humānās un politiskās sadarbības attīstību ar Ķīnu.
Baltkrievijas autoritārais līderis trešdien uzsvēra, ka Baltkrievija un Ķīna sadarbojas visās sfērās un šī sadarbība ir jāstiprina.
Rietumi ir noteikuši sankcijas ne tikai pret Maskavu, bet arī pret Minsku, un vēl pirmdien Eiropas Savienība paziņoja, ka uz gadu pagarina sankcijas pret Baltkrieviju par tās nepārtrauktajām represijām pret opozīciju un atbalstu Krievijas karam Ukrainā.
Lukašenko vizītē Ķīnā uzturēsies arī ceturtdien.
Drīzumā ar Ķīnas līderi plāno tikties arī Ukrainas un Francijas prezidenti, savukārt Sji tuvāko mēnešu laikā varētu doties vizītē uz Maskavu.