Madaijas pilsēta atrodas vien 25 kilometrus no Sīrijas galvaspilsētas Damaskas, un jau kopš pagājušā gada jūlija to ir aplenkuši Sīrijas valdības spēki, kurus atbalsta arī Libānas šiītu grupējums “Hezbollah”. Pagājušajā nedēļā ar ANO starpniecību tika panākta vienošanās ar Sīrijas valdību par palīdzības piegādāšanu Madaijai.
Pirmdien, 11.janvārī, pirmo reizi kopš oktobra vidus starptautiskajām palīdzības organizācijām izdevās pilsētā nogādāt humānās palīdzības konvoju, kurā bija gan medikamenti, gan pārtika, gan segas un celtniecības materiāli. Ņemot vērā, ka oktobrī pilsētā tika nogādāta viena mēneša pārtika aptuveni 20 tūkstošiem cilvēku, ir saprotams, ka situācija Madaijā ir izveidojusies kritiska. Arvien biežāk tiek saņemtas ziņas par cilvēkiem, kas miruši no bada. Labdarības organizācija „Ārsti bez robežām” ziņo, ka kopš decembra sākuma šādi miruši vismaz 28 cilvēki, tostarp bērni.
Kā pirmdien ANO Drošības padomes sēdē paziņojis ANO ģenerālsekretāra vietnieks Stīvens O’Braiens, situācija Madaijā ir uzskatāma par humāno katastrofu.
Pēc ANO humānās palīdzības aģentūras pārstāvju teiktā, vismaz vienā no pilsētas slimnīcām esot aptuveni 400 cilvēku, kurus būtu nepieciešams nekavējoties evakuēt.
ANO atkārtoti aicināja Sīrijas varas iestādes atļaut grūtībās nonākušo personu evakuāciju, taču, kā ziņo BBC, tikai daži pilsētnieki jau esot saņēmuši atļauju atstāt pilsētu un pašlaik gaidot evakuāciju.
Taču Madaijas pilsēta nav vienīgā, kas pašlaik atrodas aplenkumā. Gan Sīrijas valdības spēki, galvenokārt Damaskas apkārtnē, gan režīma pretinieku kaujinieki valsts ziemeļos esošajā Idlibas provincē, gan arī grupējuma „Islāma valsts” jeb “Daīš” kaujinieki valsts austrumos piekopj blokādes taktiku, cenšoties panākt pretinieku padošanos.
Kā liecina ANO dati, pašlaik grūti pieejamos reģionos dzīvo aptuveni 4,5 miljoni cilvēku, no kuriem 400 tūkstoši atrodas 15 aplenktās pilsētās, kurām nav iespējams piegādāt tik ļoti nepieciešamo palīdzību.
Pirmdien pārtika un medikamenti tika nogādāti arī diviem ciematiem Idlibas provincē. Taču, kā paziņojusi palīdzības organizācijas “Mercy Corps” pārstāve Ešlija Prauda, ar vienu palīdzības sūtījumu noteikti neizdosies atrisināt akūto pārtikas trūkumu, tāpēc palīdzības organizācijām būtu jānodrošina nepārtraukta un tieša piekļuve visvairāk apdraudētajiem reģioniem.
Sīrijas pastāvīgais pārstāvis Apvienoto Nāciju Organizācijā Bašarls Džafari šādas ziņas ir nosaucis par meliem un mediju izdomājumu. Sūtnis uzsvēris, ka Sīrijas valdība nepiekopj un arī nākotnē nepraktizēs savu pilsoņu mērdēšanu badā. Viņš arī apgalvo, ka kaujinieki izlaupot humāno palīdzību, lai pēc tam to par paaugstinātu cenu pārdotu pilsētniekiem. Starp citu, šādas apsūdzības izskan arī no pašiem iedzīvotājiem.
Taču daļu kritikas izpelnījušās arī ANO, jo tā vietā, lai nepārprotami pieprasītu Sīrijas vadībai atļauju nekavējoties nodrošināt nepārtrauktu humānās palīdzības plūsmu, tiek mēģināts panākt aplenkumu atcelšanu uz laiku.