Šāda iniciatīva ir uzsākta piektdien, 24. aprīlī, pēc pasaules līderu videokonferences. Pasaules Veselības organizācijas vadītājs uzskata, ka šāda nepieredzēti liela sadarbība ir nepieciešama, lai īstenotu nepieredzētu apmēru operāciju.
Virtuālo tikšanos vakar bija sarīkojis ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutjērrešs, un par turpmāko vakcīnu un ārstniecības metožu izstrādi lēma arī Francijas prezidents Emanuels Makrons, Vācijas kanclere Angela Merkele, Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena un Melinda Geitsa no Bila un Melindas Geitsu fonda.
Gutjērrešs paziņoja, ka Covid-19 var uzskatīt par lielāko globālo ienaidnieku un pasaules atbrīvošana no šī vīrusa prasīs neredzēti lielu piepūli.
Pēc viņa vārdiem vakcīnas nav nepieciešamas tikai kādai konkrētai valstij vai reģionam, bet visai pasaulei, un tām ir jābūt drošām, efektīvām un visiem viegli pieejamām, lai neatkārtotos, piemēram, AIDS izplatības scenārijs.
Pagaidām nav zināms par konkrētām darbībām, taču Vakcīnu alianses pārstāvji norādījuši, ka arī vakcīnas izstrādes laikā būs jāspēj nodrošināt vēsturē apjomīgākā un straujākā vakcīnu saražošana un izplatīšana.
Urzula fon der Leiena no savas puses ir solījusi, ka Eiropas Savienība un tās partneri 4. maijā gatavojas rīkot pasaules mēroga līdzekļu vākšanas maratonu, cenšoties savākt vismaz 7,5 miljardus eiro sākotnēji nepieciešamajam finansējumam.
Tikmēr Lielbritānijā Oksfordas Universitātē sākti Covid-19 vakcīnas izmēģinājumi. Arī Vācijas varas iestādes devušas atļauju savas valsts zinātniekiem uzsākt līdzīgus pētījumus.
KONTEKSTS:
Pasaulē ar Covid-19 koronavīrusu līdz aprīļa vidum inficējušies jau vairāk nekā 2,7 miljoni cilvēku, upuru skaits pārsniedz 190 000. Vissmagākā situācija vēl joprojām ir ASV, savukārt Eiropā vīruss patlaban visstraujāk izplatās Lielbritānijā. Daudzās valstīs pandēmijas ierobežošanai tika ieviesti stingri pulcēšanas ierobežojumi un noteikta karantīna, bet, situācijai uzlabojoties, dažas valstis sākušas spriest par ierobežojumu mīkstināšanu.