Putins vismaz piecu stundu ilgās divpusējās sarunās ar Ukrainas prezidentu Viktoru Janukoviču mēģināja pārliecināt Ukrainas vadītāju par to, ka Kijevai būtu jāatsakās no savām eirointegrācijas ambīcijām, tā vietā izvēloties Krievijas vadīto muitas savienību. Pat par spīti brīdinājumiem, ka iespējamā asociācijas līguma noslēgšana ar ES nozīmēs augstākus tarifus Ukrainai, Janukovičs savu nostāju nav mainījis - Kijeva arī turpmāk virzīsies ES virzienā. Turklāt ukraiņu politiķi ir pārliecināti, ka tuvināšanās Eiropai tieši pretēji - veicinās ciešāku tirdzniecību arī ar Krieviju.
Kā jau zināms, Ukraina joprojām cer šī gada novembra beigās Viļņā parakstīt asociācija slīgumu ar ES, taču, iespējams, šī mērķa sasniegšanai ir parādījušies nopietni šķēršļi. Kā paziņojis Polijas ārlietu ministrs Radoslavs Šikorskis, Ukrainai līdz Viļņas Austrumu partnerības samitam Ukrainai ir jāizpilda visi izvirzītie priekšnoteikumi. Klupšanas akmens joprojām ir bijušās premjerministres Jūlijas Timošenko atbrīvošana. Šikorskis paziņojis, ka Viktoram Janukovičam ir jābeidz „putroties" un „kombinēties", bet jāpilda tas, ko tā apņēmusies. Ja tas netiks izdarīts, asociācijas līguma parakstīšanu varētu atlikt uz nākamo gadu, un tas kompromitētu tos ukraiņu politiķus, kas devuši solījumus parakstīt līgumu jau šogad.
Ukrainas parlamentā pašlaik iesniegti trīs likumprojekti, divi no kuriem paredz iespēju ieslodzītajiem ārstēties ārvalstīs, bet trešais aizliedz selektīvu tiesvedību. Visi šie likumprojekti varētu sniegt Eiropai vēl lielāku pārliecību par Ukrainas labajiem nodomiem, taču, kā norāda eksperti, faktiski neviens nerunā par krimināllietu izbeigšanu pret Jūliju Timošenko vai viņai piespriesto sodu atcelšanu. Turklāt, ja notiks kaut neliela kavēšanās ar likumu pieņemšanu, līdz Viļņas samitam jaunie likumi nebūs stājušies spēkā un Timošenko joprojām atradīsies apcietinājumā.
Ir maz ticams, ka Ukrainas pozīcijas varētu uzlabot arī šonedēļ uzsāktā iniciatīva, kas paredz sarīkot tautas referendumu par eirointegrāciju. Līdz Viļņas samitam akcijas rīkotāji plānojuši sarīkot pirmo parakstu vākšanas kampaņas daļu Ukrainas lielākajās pilsētās.
Kā norāda Ukrainas politikas komentētājs Vitālijs Portņikovs, nesenā Radoslava Šikorska un Zviedrijas ārlietu ministra Karla Bilta vizīte Kijevā ir parādījusi, ka Briseles tonī ir notikušas izmaiņas un Eiropas pārstāvji ir sākuši runāt nevis diplomātiski pareizi, bet gan, ja tā var teikt, Ukrainai saprotamā valodā. Ja līdz šim Kijevas vadībai ir bijusi pilnīga pārliecība par to, ka asociācijas līgums tiks parakstīts jebkurā gadījumā, lai tikai ieriebtu Krievijai, tad tagad tiek skaidri pateikts, ka tā vis nebūs. Portņikovs arī min visspilgtāko Karla Bilta citātu, kas to apliecina – „Eiropiešus Ukrainas juridiskās nianses neinteresē! Kas solīts, tas jāpilda!"