ASV: Ar gaisa triecieniem nepietiks «Islāma valsts» apturēšanai; Turcija vilcinās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 11 mēnešiem.

Sabiedroto valstu – ASV un Lielbritānijas – triecieni no gaisa nebūs pietiekami, lai atspiestu "Islāma valsts" kaujiniekus no Kobanes pilsētas, kas atrodas uz Turcijas un Sīrijas robežas. Tā atzīst ASV Pentagons. Tikmēr Turcija vilcinās sākt sauszemes kampaņu pret islāmiskajiem kaujiniekiem, kas jau kontrolē plašas teritorijas Sīrijā un Irākas ziemeļos. Oficiālās Ankaras neizlēmība izraisa arvien plašākas Turcijas kurdu protesta akcijas Stambulā.

Kobanes pilsēta jeb Ain el Arāba Sīrijas ziemeļos ir nonākusi "Islāma valsts" armijas ofensīvā. Tās krišana ir tikai laika jautājums, un to atzīst arī ASV. Kopš Sīrijā sākās pilsoņu karš, šī pilsēta nonākusi pilnīgā kurdu kontrolē, kas to pasludināja par starptautiski neeksistējošas Sīrijas Kurdistānas administratīvā apgabala centru. Kobane kļuvusi par kārtējo "Islāma valsts" uzbrukumu mērķi. Pilsēta ir aplenkta no trim pusēm.

Kobanes ziemeļu malā atrodas robeža ar Turciju - NATO valsti, kas iesaistīta ASV un Lielbritānijas vadītajā koalīcijā pret "Islāma valsti". Taču Turcija kavējas sākt sauszemes operāciju. Tas izraisīja neapmierinātības sprādzienu Turcijas kurdos, kas ir viena no lielākajām Turcijas etniskajām minoritātēm.

„Visbeidzot vēlos pateikt kaut ko tiešām būtisku – tikai ar triecieniem no gaisa mēs to nepaveiksim. Tie neļaus atrisināt situāciju un neglābs Kobanes pilsētu. Mēs to zinām. Un mēs to atkārtojam atkal un atkal. Par spīti tam mums turpina jautāt, bet kādēļ nedarāt vairāk? Un kāpēc tas nevar būt efektīvāk?” uzrunā žurnālistiem sacīja ASV armijas kontradmirālis un Pentagona runasvīrs Džons Kirbijs.

Bet mēs bijām ļoti atklāti par gaisa spēku ierobežojumiem šajos apstākļos. Tas būtu jādara vietējiem sauszemes bruņotajiem spēkiem. Taču šobrīd mums Sīrijā nav neviena efektīva partnera, kurš gribētu un varētu rīkoties. Tas ir fakts, un to nav iespējams mainīt. Nezinu, vai mēs kā varam raksturot gaidāmo Kobanes krišanu. Domāju, mēs visi saprotam, ka Kobane patiešām var tikt ieņemta. Mēs darām visu, kas iespējams, no gaisa, lai aizkavētu pilsētas ieņemšanu. Bet triecieni no gaisa vien pilsētu glābt nevarēs,” sacīja Kirbijs.

"Islāma valsts" jeb Kalifāts ir strauji iegājis plašās un stratēģiski svarīgās teritorijās Sīrijā un Irākas ziemeļos. Tie ir ar naftas atradnēm bagāti apgabali. Šo atradņu ekspluatācija jau tagad nodrošina naudas plūsmu "Islāma valsts" organizācijā.

Arvien vairāk raižu rietumvalstīm izraisa gan Irākas valdības nespēja atgūt kontroli pār valsti, gan milzīgās bēgļu straumes, "Islāma valsts" armijas pastrādātie noziegumi, kā arī lielais skaits rietumvalstu pilsoņu, kas ideoloģisku mērķu dēļ, kā arī atalgojuma vilināti, kļūst par kaujiniekiem Tuvajos Austrumos.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti