Uz Sīriju devušies ārvalstu kaujinieki no vairāk nekā 90 valstīm, un lielākā daļa no tiem, kas ieradušies nesen, pievienojušies radikālo džihādistu grupējumam „Islāma valsts” Sīrijā un Irākā.
ASV valdības Nacionālā pretterorisma centra jaunākās aplēses liecina, ka šobrīd šī vai citu ekstrēmistu grupējumu kaujinieku rindām pievienojušies vairāk nekā 20 tūkstoši brīvprātīgo no ārvalstīm.
Aptuveni sestā daļā no viņiem ieradušies no rietumvalstīm - vismaz 3400. Starp viņiem vairāk nekā 150 no Savienotajām Valstīm.
ASV Nacionālā pretterorisma centra vadītājs Nikolass Rasmusens atzina, ka precīzi skaitļi nav pieejami, bet norādīja, ka „tendences ir skaidras un satraucošas”. Vēl janvārī centra aplēses liecināja, ka uz Sīriju devušies aptuveni 19 tūkstoši, tagad tie ir jau vairāk nekā 20 tūkstoši.
Rasmusens norādīja, ka šie skaitļi pārsniedz tempus, ar kādiem ārvalstu kaujinieki pēdējos 20 gados devušies uz Afganistānu un Pakistānu, Irāku, Jemenu vai Somāliju.
Iepriekš Eiropola vadītājs Robs Vainraits paziņoja, ka no Eiropas džihādistiem varētu būt pievienojušies „3000-5000 Eiropas Savienības pilsoņu.”
Runājot par ārvalstnieku kaujinieku motivācijām un profilu, ASV Nacionālais pretterorisma centrs norādīja, ka viņu dzīves gājums ir dažāds, un tas „neatbilst kādam vienam konkrētam stereotipam”. Centra vadītājs Rasmusens brīdināja, ka cīņas Irākā un Sīrijā šiem ārvalstu kaujiniekiem sniedz kauju pieredzi, apmācības ieroču un sprāgstvielu izmantošanā un pieeju teroristu tīkliem, „kas varētu plānot uzbrukumus, kas vērsti pret rietumvalstīm”.
Piemēram, vismaz viens no uzbrukumus Parīzē sarīkojušajiem teroristiem iepriekš bija piedalījies teroristu apmācības nometnēs Jemenā. Francijas valdība janvārī atzina, ka tās tiesībsargājošajām iestādēm šobrīd katru dienu jānovēro aptuveni 3000 personu, kas tā vai citādi saistītas ar džihādistu kustībām.
Tikmēr ASV prezidents Baraks Obama apstiprināja vēl viena Sīrijā sagūstīta ASV pilsoņa - "Islāma valsts" ķīlnieces Keilas Milleres - nāvi. 26 gadus vecā Millere, palīdzības organizāciju darbiniece no Arizonas, tika sagūstīta 2013.gadā Alepo. Džihādisti pagājušajā nedēļā paziņoja, ka viņa nogalināta Jordānijas aviācijas uzlidojumā Rakai, kas ir kaujinieku pašpasludinātā galvaspilsēta Sīrijā.
ASV amatpersonas par grupējuma apgalvojumiem, ka viņa gājusi bojā uzlidojumā, gan ir skeptiskas, norādot, ka nebija nekādu liecību, ka konkrētajā ēkā pirms uzlidojuma bija civiliedzīvotāji. Arī Jordānija noliedza, ka jaunā sieviete mirusi uzlidojumos. Jordānija pastiprināja uzlidojumus teroristiskā grupējuma pozīcijām pēc tam, kad „Islāma valsts” publiskots video liecināja, ka tas dzīvu sadedzinājis sagūstītu jordāniešu gaisa spēku pilotu.