Gaidāms, ka ilgi gaidītā jautājumu sesija Pārstāvju palātas Izlūkošanas komitejā pieskarsies arī Trampa apgalvojumiem, ka iepriekšējais prezidents Baraks Obama pērn licis noklausīties viņa biroju Ņujorkā.
ASV Federālās izmeklēšanas biroja direktors Džeimss Komijs un Nacionālās drošības aģentūras vadītājs Maiks Rodžerss pirmdien pirmo reizi publiski runās par jautājumiem, kas pēdējās nedēļās bijuši vieni no skaļākajiem tematiem Savienoto Valstu publiskajās debatēs.
Noklausīšanās laikā ASV Pārstāvju palātas Izlūkošanas komitejā abu izlūkdienestu vadītāji atbildēs uz jautājumiem, kādas varētu būt bijušas ASV prezidenta, republikāņa Donalda Trampa saites ar Krieviju.
Vairākas ASV Kongresa komitejas ir sākušas izmeklēšanu saistībā ar apsūdzībām, ka Maskava iejaucās ASV prezidenta priekšvēlēšanu kampaņā, lai mēģinātu nodrošināt Trampa uzvaru. Krievija apsūdzības par jebkādiem mēģinājumiem iejaukties citu valstu vēlēšanu procesā kategoriski noliedz.
ASV izlūkdienesti janvārī paziņoja par secinājumiem, ka hakeri, kas strādājuši Krievijas labā, uzlauza Demokrātu partijas augstu stāvošu amatpersonu e-pastus un publicēja saraksti, kas kaitēja Hilarijas Klintones priekšvēlēšanu kampaņai.
Kopš tā laika daudzi uzdevuši jautājumu, vai Tramps un viņa komanda kaut kādā veidā bija uz vienu roku ar Maskavu. Spekulācijas vēl vairāk uzkurināja tas, ka kopš Trampa stāšanās amatā janvārī afērā iejaukti divi augstu stāvoši viņa administrācijas locekļi.
Jau februāra vidū no amata atkāpās Trampa padomnieks nacionālās drošības jautājumos Maikls Flinns, jo bija sniedzis maldinošu informāciju par saviem kontaktiem ar Krievijas amatpersonām. Flinns sākotnēji noliedza, ka būtu kontaktējies ar Krievijas amatpersonām pirms Trampa inaugurācijas un apspriedis Maskavai piemērotās ASV sankcijas, bet vēlāk atzina, ka šādi kontakti bijuši un sarunās, iespējams, pieminētas arī sankcijas.
Savukārt ASV ģenerālprokurors Džefs Sešonss tika kritizēts par to, ka Kongresam noklusējis informāciju par savām sarunām ar Krievijas vēstnieku, kas notikušas pērn prezidenta vēlēšanu kampaņas laikā.
Pats Tramps notiekošo nosaucis par „raganu medībām”.
Dienu pirms noklausīšanās ASV Pārstāvju palātas Izlūkošanas komitejas priekšsēdētājs, republikānis Devins Ņūness paziņoja, ka nav nekādu pierādījumu Trampa priekšvēlēšanu kampaņas štāba slepenai sadarbībai ar Krieviju. Intervijā telekanālam “Fox News” viņš norādīja, ka informācija, ko viņš saņēmis līdz svētdienas rītam, nesatur nekādus pierādījumus par Trampa komandas pārstāvju slepenu vienošanos ar Maskavu.
Vienlaikus Ņūness uzsvēra, ka par Krievijas iejaukšanos priekšvēlēšanu kampaņā tiks runāts.
„Pirmo reizi amerikāņu tauta un visas politiskās partijas pievērš uzmanību draudiem, ko rada Krievija. Mēs izcelsim faktu, ka mēs zinām, ka krievi mēģināja iejaukties mūsu kampaņā – tāpat, kā viņi to darījuši vairākus gadu desmitus. Viņi arī mēģina iejaukties kampaņās visā pasaulē un arī Eiropā,” sacīja Ņuness.
Gaidāms, ka pirmdien tiks runāts arī par Trampa apgalvojumiem, ka iepriekšējā prezidenta Baraka Obamas administrācija pirms novembrī notikušajām vēlēšanām likusi noklausīties viņa biroju Ņujorkā. Tomēr Tramps nav sniedzis nekādus pierādījumus šiem apgalvojumiem, un tos noraidījuši arī vadošie gan republikāņu, gan demokrātu politiķi. Arī Pārstāvju palātas Izlūkošanas komitejas priekšsēdētājs Ņūness telekanālam “Fox” svētdien norādīja, ka līdz šim nav liecību, ka šāda noklausīšanās būt notikusi.