ASV pirmo Covid-19 izraisīto nāves gadījumu apstiprināja 29. februārī. Tikai trīs mēnešu laikā vīrusa upuru skaits ir pārsniedzis 100 tūkstošu atzīmi, lai gan vēl aprīļa beigās ASV prezidents Donalds Tramps prognozēja, ka tas būs ievērojami mazāks.
Nedēļas sākumā Tramps atzina, ka no vīrusa mirušo skaits, visticamāk, sasniegs 100 tūkstošus, bet uzsvēra, ka tas būtu ievērojami augstāks, ja viņš nebūtu aizliedzis iebraukt valstī personām no Ķīnas, ko uzskata par Covid-19 izcelsmes vietu. Ekspertu aprēķini liecina, ka gadījumā, ja ASV neieviestu dažādus ierobežojumus, lai palēninātu vīrusa izplatīšanos, valstī ar Covid-19 saistīto nāves gadījumu skaits varētu sasniegt 2,2 miljonus.
“Prezidents vienmēr ieklausās zinātnē. Kad eksperti teica, ka ir jāslēdz ekonomika, viņam bija grūti pieņemt lēmumu. Tipiskā gadā 120 tūkstoši cilvēku mirst no pašnāvībām un narkotiku pārdozēšanas. Ārsti ir teikuši, ka ilgstošas ekonomiskās dīkstāves rezultātā šis skaitlis pieaug. Taču ekonomikas aizvēršana uz tik ilgu laiku kā tagad ir ļāvusi mums ierobežot no vīrusa mirušo skaitu krietni zem prognozētajiem 2,2 miljoniem. Šis prezidents izdarīja pareizo izvēli, sekojot zinātniskiem datiem, tāpēc mēs esam tālu no 2,2 miljoniem mirušo. Tas ir - pateicoties prezidentam Trampam,” paziņoja Makenanija.
Covid-19 izraisīto nāves gadījumu skaits ASV joprojām pieaug, tomēr lēnākā tempā. Maijā vīruss diennaktī izdzēsa vidēji 1400 amerikāņu dzīvību, kas ir mazāk nekā aprīlī, kad diennaktī apstiprināja vidēji 2000 nāves gadījumu. Tiek prognozēts, ka līdz augustam ASV kopējais Covid-19 upuru skaits pietuvosies 150 tūkstošiem.
Ja aplūko Covid-19 mirušo skaitu uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, tad ASV ir tikai 9. vietā pasaulē. ASV uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju ir reģistrēti 30 vīrusa upuru. Pirmajā vietā ir Beļģija, kur ir reģistrēts 81 Covid-19 mirušais uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.
Līdz šim gandrīz 1,7 miljoni ASV iedzīvotāju ir inficējušies ar Covid-19, vēsta Džonsa Hopkinsa Universtāte. Tie ir aptuveni 30% no visā pasaulē apstiprinātajiem inficēšanās gadījumiem.
Neraugoties uz to, visos 50 ASV štatos ir mīkstināti pārvietošanās ierobežojumi, lai atjaunotu ekonomisko darbību. Tomēr valsts galvenais epidemiologs Entonijs Fauči aicina amerikāņus joprojām ievērot piesardzības apstākļus, jo saglabājas augsts risks inficēties ar bīstamo vīrusu.
Šis ir ASV prezidenta vēlēšanu gads, Tramps kandidēs uz otro termiņu. Taču Covid-19 uzliesmojums nopietni koriģējis sākotnējo stratēģiju kampaņu balstīt uz ekonomisko izaugsmi, kas pandēmijas dēļ cietusi, bezdarbs audzis.
Tajā pašā laikā kopš maija sākuma jaunatklāto inficēšanās gadījumu skaitam Savienotajās Valstīs bijusi tendence samazināties, un visi štati tādā vai citādā veidā sākuši atvieglot koronavīrusa dēļ ieviestos ierobežojumus ekonomikas atjaunošanai.
Arī lielākais izklaides parks pasaulē, Disnejlenda Floridā, kam durvis nācās slēgt pirms diviem mēnešiem, plāno atkal vērt durvis jūlijā, ja to atļaus štata gubernators.
Līdz šim pasaulē ar Covid-19 ir inficējušies 5,7 miljoni cilvēku, bet vairāk nekā 355 tūkstoši ir miruši no vīrusa izraisītajām komplikācijām.
KONTEKSTS:
Jaunais "Covid-19" koronavīruss sāka izplatīties 2019. gada nogalē Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka "Covid-19" sasniedzis globālās pandēmijas līmeni. Kopumā visā pasaulē inficējušies vairāk nekā 5,6 miljoni cilvēku, miruši vairāk nekā 355 000 cilvēku.
Daudzās valstīs pandēmijas ierobežošanai tika ieviesti stingri pulcēšanas ierobežojumi un noteikta karantīna, bet, situācijai uzlabojoties, dažas valstis ierobežojumus pamazām atceļ.