ĪSUMĀ:
- ASV piedāvā atcelt Venecuēlas sankcijas ar nosacījumiem.
- Tad gan Maduro, gan opozīcijas līderim Gvaido jāatsakās no varas.
- Tad būtu jāveido pārejas valdība un gada laikā jāsarīko vēlēšanas.
- ASV par likumīgo Venecuēlas līderi atzīst Gvaido, viņam būtu jākandidē vēlēšanās.
- Venecuēla: Tas ir “mēģinājums iegūt ģeopolitiskās priekšrocības pandēmijas laikā”.
- Vašingtonas stratēģijas maiņa ir pēkšņa.
Lai izbeigtu gadiem ilgušo politisko krīzi, Savienotās Valstis piedāvājušas gan Venecuēlas opozīcijas līderiem Huanam Gvaido atteikties no pretenzijām uz prezidenta amatu, gan Maduro atkāpties no amata.
Tad tiktu izveidota pārejas valdība, kuras sastāvā nebūtu ne Maduro, ne Gvaido, un gada laikā tiktu sarīkotas jaunas un godīgas vēlēšanas. ASV tad būtu gatavas atcelt visas Venecuēlai noteiktās sankcijas.
Vašingtona gan nav mainījusi nostāju, ka par likumīgo Venecuēlas līderi atzīst Gvaido, un viņam būtu jākandidē šajās vēlēšanās, bet Maduro jāaiziet.
“Mēs ceram, ka Maduro šo piedāvājumu uztvers nopietni un apsvērs tieši tāpat kā mēs. Mēs visu laiku esam skaidri norādījuši, ka Nikolass Maduro vairs nekad nevadīs Venecuēlu,” paziņoja ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo.
Venecuēlas ārlietu ministrija ASV priekšlikumu gan noraidījusi kā “mēģinājumu iegūt ģeopolitiskās priekšrocības globālas pandēmijas laikā”.
Vašingtonas stratēģijas maiņa ir pēkšņa. Tikai pirms dažām dienām Savienotās Valstis Maduro izvirzīja apsūdzības “narko-terorismā”, ka viņš vadījis kokaīna kontrabandas karteli, un par Venecuēlas prezidenta aizturēšanu izsludināja 15 miljonu ASV dolāru atlīdzību. Maduro apsūdzības noraidīja kā melīgas.
Neskatoties uz Baltā nama centieniem, Maduro joprojām bauda ietekmīgās armijas, kā arī Krievijas, Ķīnas un Kubas atbalstu.
Bet ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas cer, ka zemās naftas cenas – un naftas pārdošana ir Venecuēlas galvenais ienākumu avots – Maduro padarīs piekāpīgāku. Venecuēlieši mēnešiem cietuši no pārtikas un pamatpreču trūkuma un hiperinflācijas. Tas vēl pērn izraisīja plašus ielu protestus. Tomēr patlaban ekonomiskā krīze Venecuēlu padara īpaši ievainojamu koronavīrusa pandēmijas laikā.
KONTEKSTS:
Venecuēlas parlamenta spīkers un opozīcijas līderis Gvaido 2019. gada janvārī pasludināja sevi par prezidenta pienākumu izpildītāju. Ar savu paziņojumu 35 gadus vecais Gvaido nāca klajā brīdī, kad, sekojot viņa aicinājumam, Venecuēlas pilsētu ielās izgāja simtiem tūkstoši cilvēku, kas pieprasīja prezidenta Maduro atkāpšanos.
Februārī Venecuēla pie savām robežām piedzīvoja asiņainas sadursmes, Maduro atbalstošajiem drošības spēkiem bloķējot humānās palīdzības ievešanu valstī. Gvaido aicināja starptautisko sabiedrību apsvērt visus iespējamos soļus situācijas risināšanā. Armija aizvien atbalsta Maduro, un vairākas sarunas līdz šim beidzās bez rezultāta.