ASV secināja, ka Malaizijas lidmašīna MH17 tika notriekta virs Ukrainas, ziņo CNN, atsaucoties uz augstu ASV amatpersonu. Viena radaru sistēma reģistrējusi zeme – gaiss raķešu sistēmas raķeti, kas sekoja lidmašīnai, pirms tā nogāzās zemē. Cita sistēma fiksējusi karstuma vilni brīdī, kad lidmašīna tika notriekta. ASV analizē raķetes trajektoriju, lai noteiktu, kur raķete bija izšauta.
Tikmēr no promaskavisko kaujinieku grupējuma "Doņeckas tautas republika" tvitera konta sākuši pazust ieraksti, ka viņu bruņojumā ir zenītraķešu kompleksi "Buk", kā arī to fotogrāfijas.
Krievijas valsts aģentūra „RIA Novosti” ziņo, ka aculiecinieki it kā manījuši debesīs pirms katastrofas militāru lidmašīnu, kas esot izšāvusi vairākas raķetes.
Savukārt Krievijas aģentūra ”Interfax” vēsta, ka pašpasludinātās Doņeckas tautas republikas līderis Aleksandrs Borodajs nodēvējis aviokatastrofu par ukraiņu armijas provokāciju. Viņš apgalvojis, ka separātistu rīcībā neesot iekārtu, kas varētu notriekt lidmašīnu šādā augstumā. Kaujinieku pārstāvji Krievijas medijiem pauduši, ka par lidmašīnas notriekšanu esot atbildīga Ukrainas armija.
Krievijas aģentūra „interfax” arī ziņo, ka valsts aviācijas aģentūra „Roasaviacija” pavēstījusi - Malaizijas lidmašīnu notriekusi Ukrainas armija, un tās mērķis, iespējams, bijis Krievijas prezidenta Vladimira Putina lidmašīna.
Tikmēr promaskaviskie separātisti jau paziņojuši, ka atraduši lidmašīnas „melno kasti”.
Savukārt britu raidsabiedrībai BBC viens no Lielbritānijas pilotiem norādījis, ka MH17 bija parasts reiss starp Eiropu un Āziju un jebkuriem bruņotajiem spēkiem bija jāapzinās, ka šajā koridorā lido pasažieru lidmašīnas.
Ukrainas amatpersonas paziņojušas, ka valsts bruņotie spēki ne uz kādiem mērķiem debesīs uguni ceturtdien nav atklājuši, bet Malaizijas lidmašīna notriekta, izmantojot zenītraķešu kompleksu “Buk”, ar kādiem Krievija esot apbruņojusi prokremliskos kaujiniekus.
Ukrainas prezidents Petro Porošenko pēc sarunas ar Nīderlandes premjeru paziņoja, ka ukraiņu vārdā aicināja nīderlandiešu ekspertus sākt izmeklēšanu.
„Vēlētos vērst jūsu uzmanību, ka mēs to saucam nevis par incidentu vai katastrofu, bet gan par teroraktu,” sacīja Porošenko.
Neilgi pirms izskanējusi informācija par lidmašīnas katastrofu, aculiecinieki stāstījuši, ka prokrieviskie kaujinieki Donbasā notriekuši kārtējo Ukrainas spēku transporta lidmašīnu – tieši tajā rajonā, kur pazuda sakari ar Malaizijas laineri.
Par šiem saviem panākumiem sociālajos tīklos lielījies arī kaujinieku līderis Igors Girkins jeb Strelkovs. Turpat arī parādījušās separātistu rāciju sarunu ieraksti, kurās tie necenzētā leksikā pauž sašutumu par pieļauto kļūmi. Taču tagad separātisti savu saistību ar incidentu vairs neatzīst un jau ierastā veidā tajā vaino Ukrainas valdību.
„Pēc visa spriežot, patiešām tika notriekta pasažieru lidmašīna. To notrieca Ukrainas gaisa spēki. Godīgi sakot, tā ir mērķtiecīga provokācija. Principā, notriekt pasažieru lidmašīnu Ukrainai negadās pirmo reizi,” paziņojis Borodajs.
Ar šo Borodajs norādīja uz incidentu 2001.gada novembrī, kad virs Melnās jūras avarējusi Krievijas aviokompānijas “Sibirj” pasažieru lidmašīna ar 78 cilvēkiem, kas bija ceļā no Telavivas uz Novosibirsku. 11 kilometru augstumā to sasniedza ukraiņu zenītraķete S200, kas palaista Krimas pussalas militāro mācību ietvaros. Kijeva Izraēlai toreiz izmaksāja kompensāciju.
Malaizijas lidmašīnas notriekšana neatstāja vienaldzīgu gandrīz nevienu ārvalstu politiķi. ASV Valsts departamenta pārstāve Džena Psaki drīz pēc incidenta izteica līdzjūtību. Viņa vairījusies nosaukt iespējamos vainīgos, taču citi avoti Vašingtonā norādījuši uz vēl kādu faktu - Malaizijas lidmašīnu Doņeckas apgabalā notriekusī raķete izšauta no Krievijas teritorijas.
ASV viceprezidents Džo Baidens arī paziņojis, ka Ukrainas prezidents Petro Porošenko pieņēmis ASV piedāvāto ekspertu palīdzību lidmašīnas katastrofas izmeklēšanā. Baidens norādījis, ka eksperti iesaistīsies izmeklēšanā nekavējoties, lai noskaidrotu patiesību.
Pēc MH17 katastrofas vairākas lielas pasaules lidsabiedrības, tai skaitā „Lufthansa”, „Air France”, KLM, "Air India", "Aeroflot", „Turkish Airlines” apturējušas lidojumus virs Ukrainas. Aviokompānijas mainīs lidojuma reisus, lai izvairītos no Ukrainas gaisa telpas.
Savukārt Malaizijas premjers Nadžibs Razaks paziņojis, ka viņa vadītā valsts darīs visu iespējamo, lai noskaidrotu notikušā iemeslus, un, ja izradīsies, ka lidmašīna tika notriekta, „mēs pieprasīsim nekavējoties saukt vainīgos pie atbildības”.
Virs Ukrainas austrumiem ceturtdien notriekta lidsabiedrības "Malaysia Airlines" pasažieru lidmašīna, reiss MH17, kas atradās ceļā no Amsterdamas uz Kualalumpuru. 280 pasažieri un 15 apkalpes locekļi, kas atradās lidmašīnā, gājuši bojā.