Pagājušajā gadā Bulgārijā notika plaši un ilgi pretkorupcijas protesti. Cilvēkiem bija apnikušas oligarhu spēles un biežie korupcijas skandāli. Saskaņā ar “Transparency International” analīzi Bulgārija ir Eiropas Savienības viskorumpētākā valsts.
ASV tikko noteiktās sankcijas skar tikai nelielu daļu no šī aisberga.
ASV vērsusies pret bulgāru oligarhu 64 gadus veco Vasilu Božkovu. Viņam tiek pārmestas saiknes ar Krievijas līderiem ar mērķi piekukuļot un ietekmēt Bulgārijas amatpersonas. Božkovs ir azartspēļu magnāts un viens no Bulgārijas visbagātākajiem cilvēkiem. Viņš pagājušajā gadā aizbēga no Bulgārijas uz Dubaiju, lai izvairītos no kriminālapsūdzībām, tostarp par izspiešanu, krāpšanos ar nodokļiem un tirgošanos ar ietekmi.
Amerikāņu sankcijas vērstas arī pret valdības ierēdni Ilko Žeļazkovu, kurš izmantots kukuļošanas darījumos, un uzņēmēju un bijušo deputātu Deļanu Peevski. 40 gadus vecais Peevskis ir bulgāru uzņēmējs, kurš pagājušajā gadā pārdeva daudzus sev piederošos nekustamos īpašumus un medijus. Bet viņš joprojām tiek uzskatītas par pelēko kardinālu politikā, kam ir spēcīga ietekme uz Bulgārijas tiesu un politisko eliti.
Sankcijas noteiktas arī 64 uzņēmumiem, kas pieder vai kurus kontrolē Božkovs ar Peevski.
Sankciju noteikšana un iekļaušana ASV “melnajā sarakstā” nozīmē, ka tiek liegta piekļuve ASV finanšu sistēmai, aktīvu iesaldēšanu un liegumu sadarboties ar amerikāņiem.
Šī ASV negaidīti vērienīgā vēršanās pret Bulgārijas oligarhiem nostāda neveiklā situācijā Briseli un Eiropas Savienību. Tā nav spējusi ietekmēt un panākt, ka tās dalībvalsts pietiekami apkaro korupciju, kas bieži vien saistīta arī ar Eiropas fondiem, kas nonākuši Bulgārijas mafijas un oligarhu rokās.
“Kad es jautāju bulgāriem, kas mums kā Eiropas Savienībai būtu jādara, viņu atbilde bija vienbalsīga. Viņi teica: lūdzu, pārtrauciet ES fondu naudas, jo šī nauda nebaro mūsu bērnus, kas ir izsalkuši. Ja jūs pārtraucat [piešķirt] naudu, jūs būtībā atņemat kaviāru korumpētiem oligarhiem,” pastāstīja Daniels Froinds, eiroparlamentārietis no Vācijas.
Ilglaicīgais, bet nu jau gan bijušais Bulgārijas premjers Boiko Borisovs Briseles oficiālo nosodījumu neizpelnījās. Daļēji tas saistāms ar to, ka viņš pieder Eiropas lielākajai politiskajai grupai – Tautas partijai – tāpat kā Urzula fon der Leiena un Angela Merkele.
“Es redzu, ka daži ietekmīgi cilvēki mūsu politiskajās ģimenēs atbalsta Borisova kungu un viņa komandu. Es tikai vēlos jautāt, vai jūs zināt, ko jūs atbalstāt? Jūs atbalstāt rūpīgi izveidotu cilvēku tīklu, kas turēti aizdomās par korupciju, naudas atmazgāšanu un krāpšanos ar Eiropas naudu,” norādīja Ramona Strugariu, eiroparlamentāriete no Rumānijas.
Šoreiz amerikāņi eiropiešus apsteiguši, tik asi vēršoties pret korupciju Bulgārijā.