“Mums šeit jau nobalsojuši 46 procenti vēlētāju. Vēlēšanu diena ir pēc nedēļas, un tas ir augstākais aktivitātes radītājs, kādu esmu novērojis 20 gadu laikā, kopš organizēju vēlēšanas. Iedzīvotāju līdzdalības līmenis ir ļoti augsts,” medijiem atzina Sanfrancisko vēlēšanu vadītājs Džons Arncs.
Kalifornijas štata amatpersonas informēja, ka līdz šim brīdim jau saņemti vairāk nekā 7 miljoni aizpildītu vēlēšanu zīmju.
Citviet valstī pie iecirkņiem veidojas garas rindas, bet pavalstī ar vislielāko iedzīvotāju skaitu no tā izdevies izvairīties, pateicoties pasta balsojumam. Šogad tika pieņemts likums, ka biļeteni visiem balsstiesīgajiem iedzīvotājiem pa pastu jānosūta vismaz 29 dienas pirms vēlēšanu dienas, un tas devis pozitīvu efektu.
Liela aktivitāte konstatēta arī citos štatos, un Floridas Universitātes vietnē “United States Elections Project” publiskota informācija, ka līdz svētdienai savas balsis bija atdevuši jau 59 miljoni vēlētāju, un tas ir vairāk nekā pirms četriem gadiem.
Eksperti arī aprēķinājuši, ka nobalsojušo kopskaits šogad varētu pārsniegt 150 miljonus, bet pirms četriem gadiem balsoja apmēram 137 miljoni amerikāņu.
ASV turpinās arī aktīva kampaņu nedēļa. Tramps ir ļoti aktīvs un katru dienu ir citā štatā un vairākās pilsētās. Viņa taktika ir būt tur, kur vēlētāji vai nu nav līdz galam izlēmuši, vai var nosliekties par labu pretiniekiem. Tāpēc ir dabiski, ka abas puses cenšas, cik var, un ierodas pat vairākas reizes vienā un tai pašā vietā, piemēram, ietekmīgajā Floridā.
Kampaņu rīko arī Džo Baidens, bet krietni pieticīgāk, jo viņš tiešām uzskata, ka pulcēšanās apdraud cilvēkus, un tāpēc kandidāts arī izvērš savas kampaņas internetā vai vairāk “spēlē” uz medijiem, nekā uz “dzīvu publiku”. Baidenam aktīvi palīdz arī bijušais prezidents Baraks Obama, kurš kampaņo viņa vārdā.
Trampa kampaņā Pensilvānijas štatā varēja redzēt, ka cilvēki ir cits citam cieši blakus un nevalkā maskas.
Pie ieejas kampaņas vietā par brīvu dala maskas. Un arī mēra temperatūru. Trampa kampaņai Pensilvānijas štatā atbalstītāji no tuvākas un tālākas apkārtnes pamatīgi gatavojās. Ceļmalās izvietoti kioski, kur iegādāties karogus, cepures, krūzes, plakātus un citas lietas ar Trampa attēlu. Lielai daļai atbalstītāju šī bija visai unikāla iespēja redzēt savu prezidentu vaigā. “Viņš nav politiķis, viņš ir biznesmenis, viņš vada mūsu valsti tā kā to vajadzētu darīt un, man liekas, ka tas ir ļoti svarīgi," norādīja kāds Trampa atbalstītājs.
Patlaban abi kandidāti ir ļoti tuvā un ciešā cīņā. Izskan, ka lielākas izredzes varētu būt Baidenam, taču ļoti izšķirošs būs elektorāta koledžas balsojums. Tas, ko norāda arī analītiķi,ir, ka Trampa akcijas būtiski ir samazinājusi Covid-19 politika. Lai gan ļoti daudzi viņa nostāju, ka Covid-19 neesot bīstams, atbalsta, tomēr iespaidīga daļa vēlētāju paši savām acīm piedzīvo slimības postu gan savās ģimenēs, gan tuvinieku dzīvē. Tikmēr savās kampaņās Tramps uzvedas un runā tā, it kā vīruss jau būtu uzvarēts, solot vakcīnas visdrīzākajā laikā un minot sevi kā piemēru tam, ka Covid-19 var izslimot un jau būt uz skatuves.
Tikmēr analītiķi Covid-19 pielīdzina meža ugunsgrēkam, kas raujas uz priekšu neaptveramā ātrumā, kad ik dienu pēdējā laikā inficējas 80 000 cilvēku.
ASV, protams, ir ļoti liela zeme ar vairāk nekā 300 miljoniem iedzīvotāju, no kuriem inficēti ir deviņi miljoni, bet šie ir arī milzīgi skaitļi, un infektologi paredz, ka tieši pēc šīm priekšvēlēšanu dienām saslimstība būs vēl lielāka. Turklāt laiks kļūst arvien aukstāks, arī Vašingtonā bieži līst un ir vēss, un tas, kā norāda speciālisti, vīrusam paver lielākas iespējas.
KONTEKSTS:
ASV prezidenta vēlēšanas plānotas 3. novembrī, tajās sacentīsies pašreizējais ASV prezidents Donalds Tramps un demokrātu partijas virzītais Džo Baidens. Abi kandidāti aktīvi turpina priekšvēlēšanu kampaņu. Šogad ASV prezidenta vēlēšanās ir gaidāma rekordliela aktivitāte.
Pirmās ASV prezidenta amata kandidātu debates notika septembra beigās. Lai arī Tramps un Baidens bija plānojuši apspriest gan ar Covid-19, gan ekonomiku, gan iekšpolitiku saistītus jautājumus, pirmās debates izvērtās haotiskas.
Pēdējās ASV prezidenta kandidātu debates 2020. gada priekšvēlēšanu laikā, atšķirībā no pirmajām, bija ar daudz piezemētāku sarunu toni, īpaši no Donalda Trampa puses, lai gan abi politiķi apmainījās ar savstarpējiem pārmetumiem.
Prezidentam Trampam un viņa sievai Melānijai Trampai oktobra sākumā konstatēja Covid-19. Tramps devās uz Valtera Rīda militāro hospitāli Mērilendas štata Betesdas pilsētā, kur viņš uzturējās dažas dienas. Trampa rīcība pēc izrakstīšanas no slimnīcas, apšaubot Covid-19 bīstamību, izraisīja sašutumu.
Tramps neilgi pēc inficēšanās ar Covd-19 atsāka savu politisko kampaņu, tiekoties ar vēlētājiem klātienē. Prezidenta amata kandidāts Džo Baidens šādu rīcību kritizējis kā bezatbildīgu.