Iekšpolitiski zemais tautas atbalsts skaidrojams ar samilzušajām ekonomiskajām problēmām, bet ārpolitiski – ar, daudzuprāt, neveiksmīgo karaspēka izvešanu no Afganistānas.
Demokrātu mīlēts, republikāņu ienīsts
ASV socioloģijas uzņēmuma “Gallup” publicētie prezidenta reitingi ir trauksmes zvans Demokrātu partijai gadu pirms nākamajām Kongresa vēlēšanām. Ja vēl jūnijā par Baidena darbu pozitīvi izteicās 56% amerikāņu, tad pašlaik šis rādītājs noslīdējis līdz 42%.
Šeit jāņem vērā arī ļoti izteiktā polarizācija, kas raksturīga ASV politikai. Baidena darbu prezidenta amatā pozitīvi vērtē 92% Demokrātu partijas atbalstītāju, bet 94% republikāņu ir sliktās domās par Baidenu. Taču prezidents izpelnījies sliktu vērtējumu arī neitrālo vēlētāju vidū, jo viņa darbu pozitīvi vērtē tikai 34% neatkarīgo vēlētāju.
Baidena reitings ir sliktākais rezultāts šajā prezidentūras posmā ASV vēsturē gandrīz pēdējā pusgadsimta laikā. Sliktāk savas prezidentūras sākumā veicās tikai Džo Baidena priekštecim Donaldam Trampam.
Abu prezidentu Bušu augsto reitingu savulaik skaidroja ar ārējiem faktoriem – Džordža Buša jaunākā prezidentūra sakrita ar sabiedrības saliedēšanos pēc 11. septembra teroraktiem, bet Buša vecākā – ar aukstā kara beigu posmu.
Baidena reputāciju iedragāja haotiskā atkāpšanās no Afganistānas
Un arī Baidena gadījumā būtiska ir ārpolitika, tikai – ar negatīvu zīmi.
Pirmais lielākais Baidena reitinga kritums tika fiksēts septembrī, kad prezidents tika kritizēts ne vien no saviem politiskajiem pretiniekiem, bet arī atsevišķiem sabiedrotajiem par haotisko ASV karaspēka izvešanu no Afganistānas.
Lai gan lēmums to darīt tika pieņemts vēl Trampa prezidentūras laikā, tieši Baidena prezidentūras laikā vēsturē tiks ierakstīts “Saigonas mirklis” jeb evakuācija no ASV vēstniecības Kabulā, kas daudziem lika to salīdzināt ar līdzīgu kadru no Vjetnamas, kā arī traģiskās ainas ar izmisušo afgāņu pieķeršanos ASV transporta lidmašīnām.
“Kad prezidents Baidens apstiprināja, ka būs konkrēts izvešanas datums, tajā mirklī, manuprāt, viņiem bija jau jāsāk evakuēt šos cilvēkus. Jums jābūt diezgan naivam, ja nevarat prognozēt, ka situācija tikai pasliktināsies pēc karaspēka izvešanas,” spriež bijušais ASV aizsardzības ministrs Roberts Geitss.
"Tukšo plauktu Džo"
Savukārt iekšpolitiski Baidens tiek vainots par ekonomiskajām problēmām. Inflācijas kāpums sakritis ar problēmām piegāžu ķēdēs, kuru dēļ sociālajā vietnē “Twitter” prezidentam piedēvēta jauna palama – “tukšo plauktu Džo.”
The experience of living in a communist country (or post Soviet country) gives people some vital survival skills that Americans might want to learn in preparation for the next 3 years of #EmptyShelvesJoe.
— Christina Pushaw 🐊 (@ChristinaPushaw) October 20, 2021
The first one: Stop trusting state media. Mock it instead.
CNBC pasūtītā aptauja liecina, ka inflācija pašlaik vēlētāju acīs kļuvusi par tikpat būtisku problēmu kā Covid-19 pandēmija, cīņā ar kuru Baidena administrācija arī nevar lepoties ar izciliem panākumiem, jo ar koronavīrusu mirušo skaits kopš augusta joprojām pārsniedz 1500 diennaktī.
Lai atspēkotu ar viņa administrāciju saistītās negatīvās ziņas, prezidents Baidens uzsācis plašu publisku kampaņu, popularizējot trīs savus ASV ekonomikas stimulēšanas, darbavietu radīšanas un infrastruktūras atjaunošanas plānus, kas paredz lielākās sabiedriskās investīcijas ASV mūsdienu vēsturē.
“Šie piedāvātie plāni nenostāda kreisos pret labējiem, konservatīvos pret progresīvajiem, un neveido jebkādu citu dalījumu, kas nostāda vienu amerikāni pret otru. Šie plāni nostāda konkurētspēju pret pašapmierinātību, jaunas iespējas pret iespēju liegšanu. Tie ir saistīti ar ASV vadošo lomu pasaulē tā vietā, lai noskatītos, kā pasaule mūs apsteidz,” uzsver Baidens.
No slikta sākuma ir iespējams atgūties
Diviem no trim kopumā septiņu triljonu ASV dolāru vērtajiem plāniem vēl jāiztur politiskie pārbaudījumi ASV Kongresā, kur tiem nākas saskarties ar apsūdzībām pārlieku lielā budžeta izšķērdēšanā laikā, kad ASV ārējais parāds turpina augt.
Taču prezidents Baidens iecerējis tieši ar tiem pārrakstīt savu politisko mantojumu, kas līdz šim viņu ierindojis nepopulārāko prezidentu sarakstā pirmajā prezidentūras gadā.
Vēsture liecina, ka mainīt vēlētāju domas ir iespējams. Pēc negatīva sākotnējā reitinga nākamajās vēlēšanās izdevās uzvarēt Baidena partijas biedram Bilam Klintonam, kamēr, piemēram, 70% augstais Džordža Buša vecākā reitings nepalīdzēja viņam tikt pārvēlētam uz otro termiņu.