LTV: Vēstnieka kungs paldies, ka mums pievienojāties. Mēs tikko pieredzējām vēsturisku inaugurāciju un arī vēsturisku skaitu ar jaunā prezidenta izpildrīkojumiem. Tā vien šķiet, ka Amerika maina savu virzienu. Ja jums būtu jārezumē šīs pārmaiņas, kurām mums būtu jāpievērš uzmanības, pirmkārt un galvenokārt, raugoties uz mūsu divpusējām attiecībām?
Džons Kārvails: Divpusējās attiecībās es nesaskatu būtiskas pārmaiņas no vienas administrācijas uz otru. Vienmēr Latvijai ir bijis liels atbalsts no abām partijām, neatkarīgi no tā, kas atrodas Baltajā namā. Mēs esam ļoti labi draugi un sabiedrotie, un es redzu, ka Baidena administrācija to tikai stiprinās vēl vairāk.
Ja raugāmies uz mūsu kopējām interesēm drošības jomā un NATO partnerību: pēdējos mēnešos esam pieredzējuši simbolisku, taču arī praktisku ASV karavīru pārdislocēšanu no Vācijas uz Poliju. Vai varam arī sagaidīt kādas pārmaiņas mūsu drošības attiecībās? Vai tomēr tās paliks ierastajā gultnē?
Tas ir labs jautājums. Es domāju, ka
ir svarīgi izcelt to, ka šī administrācija liek uzsvaru uz NATO.
Kad prezidents Baidens viesojās Latvijā 2016. gadā viņš tieši runāja par NATO un piekto punktu, kas ir tās pamatakmens un arī svētas ASV saistības. Viņš arī runāja par vēsturisko transatlantisko attiecību raksturu, kas ir viens no varenākajiem drošības un labklājības avotiem cilvēces vēsturē.
Vai jūs piekristu, ka transatlantiskās attiecības nav bijušas, ja tā varētu teikt, pārāk gludas pēdējos Donalda Trampa administrācijas gados un tagad Baidena administrācijai ir iespēja tās uzlabot?
Mēs vienmēr meklējam veidus, kā turpināt celt un audzēt transatlantiskās saites. Taču domāju, ka nevajadzētu būt nekādām šaubām par ASV uzticību šīm attiecībām, un es neredzu neko citu, kā tikai to stiprināšanu tuvāko gadu laikā.
Mēs zinām, ka ASV ir zināmas intereses šeit, Latvijā, kurām var būt diezgan tālejošas sekas, ja, piemēram, atceramies stāstu par problēmām mūsu banku sektorā. Kādos jautājumos vēstniecība pašlaik ir ieinteresēta un pie kā strādā, un vai jūsu darbā gaidāt kādas pārmaiņas tuvākajā nākotnē?
Mans darbs ir uzturēt labās attiecības, kuras mums jau ir ar Latviju. Mēs esam labi draugi, kā jau minēju, un kā jau draugi mēs viens otram palīdzam. Šo attiecību pamatā ir kopējas vērtības – šīs demokrātiskās vērtības, kuras mēs lolojam un godājam. Un, jā, nav noslēpums, ka vēstniecība ir vairākās pozīcijās centusies palīdzēt Latvijas centieniem cīnīties ar naudas atmazgāšanu un korupciju.
Vēl viens no kopējiem jautājumiem bijis enerģētikas tirgus liberalizācija un mūsu kopējā nostāja pret “Nord stream 2”. Mēs pēdējo mēnešu laikā šajā jautājumā esam redzējuši diezgan izteiktu diplomātisko ofensīvu šajā jautājumā. Vai paredzat, ka šī politika varētu mainīties?
Es neesmu neko redzējis no jaunās administrācijas tādu, kas varētu mainīt šo skatījumu. Tuvāko dienu un nedēļu laikā redzēsim, vai nebūs kādas pārmaiņas. Bet plašākā jautājumā par energoresursu diversifikāciju – jebkurai valstij ir svarīgi, lai tai būtu dažādi enerģijas avoti. Un es zinu, ka Latvija pašlaik uz šo jautājumu raugās ļoti rūpīgi un viens no jautājumiem pašlaik ir elektrotīkla desinhronizācija ar lielo austrumu kaimiņu. Šīs lietas prasīs laiku, taču katras valsts nacionālās drošības interesēs ir enerģijas avotu diversifikācija.
Pašlaik esam arī redzējuši, ka jaunais prezidents, ja tā varētu teikt, atgriež ASV pie kopējā pasaules diplomātiskā galda, ja runājam par lēmumiem, ar kuriem šķietami tiek labotas problēmas, kuras Trampa administrācija radījusi saistībā ar izstāšanos no Parīzes klimata vienošanās un soļiem, lai aizietu Pasaules Veselības organizācijas. Vai paredzat, ka ASV tagad spēlēs aktīvāku globālo lomu?
Viena no lietām, ko prezidents teica inaugurācijas runā, bija – Savienotās Valstis būs uzticams partneris jautājumos par mieru, drošību un aizsardzības jautājumiem starptautiskajā arēnā. Tā kā es gaidu, ka nākamo četru gadu laikā šī administrācija pildīs šo solījumu.
Vēstnieka kungs, liels paldies par sarunu!
Paldies!
KONTEKSTS:
ASV demokrātu partijas pārstāvis Džo Baidens 20. janvāri kļuvis par 46. ASV prezidentu, šajā amatā nomainot Donaldu Trampu. Neskatoties uz tradīcijām, Tramps inaugurācijas ceremonijā nepiedalījās.
Īsi pēc inaugurācijas Baidens ir parakstījis 17 rīkojumus, kas mainīja iepriekšējā prezidenta īstenoto politiku.