Atbalsts pret seksu: Palīdzības organizācijas apsūdzētas sieviešu izmantošanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 7 mēnešiem.

Lielbritānijā bāzētās palīdzības organizācijas “Oxfam” un Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) darbinieki ir apsūdzēti par sieviešu un, iespējams, pat nepilngadīgu meiteņu seksuālu izmantošanu Haiti un Sīrijā.

Skandāls sākās ar apsūdzībām seksuālā vardarbībā pret Lielbritānijā bāzētās palīdzības organizācijas “Oxfam” darbiniekiem Haiti salā.

Karību jūras valsts smagi cieta dabas katastrofā, un lielākā daļa iedzīvotāju vēl arvien pilnībā ir atkarīgi no palīdzības organizāciju veiktajiem pasākumiem. “Oxfam” darbinieki seksuāli izmantojuši sievietes un, iespējams, pat nepilngadīgas meitenes.

Taču nule šie pārmetumi jau tiek veltīti Apvienoto Nāciju palīdzības organizācijām, kas darbojas karā traģiski postītajā Sīrijā.

Apmaiņā pret palīdzību, ko sūta starptautiskās organizācijas, sievietes tiek pakļautas vardarbībai.

“Pēdējais, kas vajadzīgs sievietei vai meitenei, kas cenšas saņemt pārtiku, ziepes un citas pirmās nepieciešamības preces dzīvošanai, ir vīrietis, kuram it kā vajadzētu uzticēties, bet kas apmaiņā pret palīdzību prasa seksu,” saka palīdzības darbiniece Daniela Spensera.

Trauksmes cēlēji netaupa skarbus vārdus ANO un sabiedrotajām organizācijām, kas Sīrijā piegādā palīdzību – tās daudzus gadus ignorējušas acīmredzamas problēmas. Pašas ANO veikts pētījums pagājušogad to tikai apstiprina. Tām bieži vien nav izvēles – vienīgais veids, kā bīstamajās kara zonās nogādāt palīdzību, ir izmantot trešās organizācijas un vietējos darbiniekus. Šajā gadījumā uzraudzības mehānismi praktiski neeksistē.

Problēma ir tik plaši izplatīta, ka sievietes nevēlas iet uz pārtikas izplatīšanas centriem, baidoties, ka to uzreiz uztvers kā sava ķermeņa tirgošanu.

Īpaši ievainojamas ir atraitnes un šķirtenes, kas palikušas bez vīrieša apgādības.

Pirmie trauksmes zvani skanēja jau 2002.gadā, kad atklāja bēgļu bērnu seksuālu izmantošanu Rietumāfrikā. Toreiz pārkāpumos tika apsūdzētas 40 palīdzības organizācijas, to skaitā ANO pakļautībā esošās.

ANO apgalvo, ka ar katru šādu gadījumu pastiprina uzraudzību, bet, lai sodītu konkrētus cilvēkus, trūkst informācijas. Taču, kad viena no trauksmes cēlēju organizācijām (“Care”) vēlējās veikt neatkarīgo izmeklēšanu, ANO tai piekļuvi reģionā liedza.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti