ĪSUMĀ:
- Ziemeļīrijas Demokrātiskā unionistu partija pieprasa atrisināt jautājumu par Ziemeļīrijas protokolu.
- Lielbritānija paziņojusi, ka Londona varētu vienpusēji atteikties no vairākām protokola prasībām.
- Eiropas Savienība uzskata, ka par Ziemeļīrijas protokola pārskatīšanu nevar būt ne runas.
Pieprasa atrisināt jautājumu par Ziemeļīrijas protokolu
Ziemeļīrija ir nonākusi politisko kaislību epicentrā, kuru sekas varētu būt jūtamas tālu no šīs zemes. Demokrātiskā unionistu partija pēc vēlēšanām draud bloķēt ne tikai Ziemeļīrijas valdības veidošanu, bet arī vietējā parlamenta darbu, kamēr netiks atrisināts jautājums par Ziemeļīrijas protokolu. Šis dokuments ir daļa no vienošanās, ko Lielbritānija parakstīja, izstājoties no Eiropas Savienības.
Unionistu līderis Džefrijs Donaldsons uzsver, ka protokola pārskatīšana vai atcelšana ir viņa galvenā prioritāte.
“Es negrasos vispirms kaut ko solīt vēlētājiem un dienu pēc vēlēšanām apmest kūleni. Es to negrasos darīt. Es jums dodu savu vārdu. Esmu saņēmis šo mandātu, lai tiktu galā ar protokolu,” teica Donaldsons.
Londona varētu vienpusēji atteikties no vairākām protokola prasībām
Lielbritānijas ārlietu ministre Liza Trasa otrdien paziņoja, ka, ja viņai neizdosies rast vienošanos ar Briseli, tad Londona varētu vienpusēji atteikties no vairākām protokola prasībām.
Īru nacionālistu partijas “Sinn Fein” līdere Mišela O’Nīla uzskata, ka šādi draudi nenāk par labu Ziemeļīrijai.
“Pēdējās dienās mēs esam dzirdējuši tikai retoriku un skaļus izteikumus. Ir skaidrs, ka viņi spēlē spēlītes ar Eiropas Savienību. Kādu labumu tas dod mūsu iedzīvotājiem? Tas nedod viņiem nekādu labumu. Patiesībā tas ir pretrunā ar mūsu iedzīvotāju interesēm. Šos politiķus interesē tikai Toriju partijas iekšējie kašķi, nevis protokola darbības uzlabošana. Tādēļ es mudinu visas puses apsēsties un atrast pragmatiskus risinājumus, lai protokols varētu veiksmīgi darboties. Jo patiesība ir tajā, ka protokols nekur nepazudīs. Tādēļ
tagad mums ir nepieciešami skaidri risinājumi, nevis skaļi lozungi, toriju politiskie ķīviņi un retorika, jo tas nenāk par labu mūsu iedzīvotājiem,”
komentēja O’Nīla.
Tikko aizvadītajās vēlēšanās O’Nīlas partija pirmo reizi Ziemeļīrijas vēsturē ir saņēmusi lielāko balsu skaitu, un līdz ar to var ieņemt valdības vadītāja amatu. Bet, lai izveidotu valdību, ir nepieciešama unionistu piekrišana.
ES uzskata, ka par Ziemeļīrijas protokola pārskatīšanu nevar būt ne runas
Eiropas Savienība turpina uzstāt, ka par Ziemeļīrijas protokola pārskatīšanu nevar būt ne runas. Bet šīs vienošanās ietvaros var atrast risinājumus praktiskām problēmām, ar ko sastopas Ziemeļīrijas iedzīvotāji. Runa pārsvarā ir par vairāku preču kategoriju pieejamību reģionā.
Eiropas Savienības vēstnieks Lielbritānijā Žuāu Vale de Almeida atgādināja, ka starptautiskie līgumi ir jāpilda.
“Mūsu kopiena balstās uz likumiem. Kad mēs runājam starptautiskā līmenī par likumu ievērošanu, tiesiskumu un saistību ievērošanu, ir svarīgi, lai būtu skaidrība. Vienošanās, ko esam parakstījuši, ir jāpilda. Mēs esam bijuši ļoti elastīgi tajā, kā šī vienošanās tiek piemērota caur protokolu.
Bet mēs nevaram runāt par to, ka mēs izbeigsim vai ignorēsim protokolu, jo tas bija vienīgais risinājums tām problēmām, ko Ziemeļīrijai nesa “Brexit”,”
skaidroja de Almeida.
Lielbritānijas valdību kritizē arī opozīcijā esošie leiboristi. Viņu ēnu kabineta loceklis Ziemeļīrijas jautājumos Pīters Kailss saka, ka valdībai nav skaidra redzējuma par turpmākajām attiecībām ar Eiropas Savienību.
“Es zinu, ka premjerministrs brīvi pārkāpj pašmāju likumus. Tagad viņš to vēlas darīt starptautiski un izstāties no vienošanās, ko viņš ir parakstījis. Tas būtu bezatbildīgs kurss. Tas, kas ir nepieciešams Ziemeļīrijai, Lielbritānijai un mūsu lielākajam tirdzniecības partnerim, Eiropas Savienībai, ir darboties spējīgas attiecības, kas ļautu mums sniegt iedzīvotājiem praktiskus rezultātus,” norādīja Kailss.
Daudzus pārsteidz arī brīdis, ko Londona izvēlējusies, lai saasinātu attiecības ar Briseli, jo laikā, kad Krievija karo ar Ukrainu, rietumvalstu vienotība ir sevišķi būtiska.