Austrijas ārlietu ministram Sebastianam Kurcam un viņa vadītajai Tautas partijai ir izdevies gūt pārliecinošu uzvaru svētdien, 15.oktobrī, notikušajās parlamenta vēlēšanās. Lai gan Tautas partija bijusi katras Austrijas valdības sastāvā kopš 1987.gada, Kurcam ir izdevies pasniegt šo politisko spēku kā pārmaiņu nesēju.
“Es varu jums pateikt, ka, jau sākot ar rītdienu, mēs ķersimies pie darba. Mēs esam kandidējuši vēlēšanās nevis tikai tādēļ, lai tajās uzvarētu, bet gan tādēļ, lai būtu pirmie cīņā par Austrijas atgriešanu augšgalā. Mēs esam kandidējuši, lai mainītu šo valsti,” paziņoja Kurcs.
Kurcam šobrīd ir 31 gads, un viņš varētu kļūt par gados jaunāko Eiropas valstu politisko līderu. Lai gūtu uzvaru, Kurcs pamatīgi mainīja Tautas partijas tēlu. Vēlēšanu biļetenos oficiālais politiskā spēka nosaukums pat tika aizstāts ar uzrakstu “Sebastiana Kurca saraksts”.
Politiķa solījumi ir diezgan līdzīgi galēji labējās Brīvības partijas programmai. Kurcs vēlas būtiski ierobežot imigrāciju un samazināt pabalstus iebraucējiem. Tāpat viņš gribētu stingrāku Eiropas ārējo robežu aizsardzību. Līdz ar to Brīvības partijas vadītājs Haincs Kristiāns Štrāhe pat apvainoja Kurcu viņa partijas programmas kopēšanā.
Līdz šim pie varas esošie sociāldemokrāti ir ierindojušies otrajā vietā un plāno palikt opozīcijā. Austrijas kanclers Kristiāns Kerns to skaidroja ar labējo ideju dominēšanu sabiedrībā: “Mēs esam pieredzējuši masveida novirzīšanos pa labi. Pēdējo 24 mēnešu laikā, vai varbūt par ilgāk, valstī varēja dzirdēt tikai labējo spēku balsis. Un ja runājam atklāti, tad nevajag aizmirst, ka arī visi plašsaziņas līdzekļi tam aplaudēja.”
Līdz ar sociāldemokrātu aiziešanu opozīcijā pastāv liela varbūtība, ka nākamo valdību veidos Kurca Tautas partija kopā ar radikālo Brīvības partiju. Savulaik šīs partijas nonākšana pie varas Vīnē izraisīja Austrijas politisko izolāciju. Bet tagad radikālo spēku nonākšana koalīcijā daudzviet Eiropā vairs nav nekas jauns.
Brīvības partijai ir ciešas saiknes arī ar Maskavu. Tās politiķi regulāri tiekas ar valdošās partijas “Vienotā Krievija” pārstāvjiem, un abiem politiskajiem spēkiem ir noslēgts sadarbības līgums. Viens no Brīvības partijas politiķiem, kurš darbojas Vīnes pilsētas domē, savulaik bija devies novērot Krimas referendumu un secinājis, ka tas esot noticis godīgi un demokrātiski.
Tādēļ var pieļaut, ka, piemēram, Eiropas Savienības sankciju pagarināšana pret Krieviju turpmāk varētu kļūt vēl sarežģītāka.