ĪSUMĀ:
- Baidens sola "nevis šķelt, bet vienot".
- "Lai šī drūmā demonizācijas ēra Amerikā beidzas", sacīja Baidens.
- Tāpat viņš solīja padarīt "Ameriku atkal cienītu pasaulē".
- Ārpolitikas pētnieks: Baidena runa kontrastēja ar Trampa ierasto retoriku.
- Baidens mēģinās saliedēt ASV sabiedrību, bet diezvai tas sanāks, lēsa pētnieks.
- Pēc viņa teiktā, "Tramps pamatīgi sašķēlis amerikāņus".
Savā pirmajā uzrunā valstij kopš uzvaras Baidens no savām mājām Delavēras štata Vilmingtonā solīja "nevis šķelt, bet vienot", vēršoties tieši pie Donalda Trampa atbalstītājiem, norādot, ka "viņi nav mūsu ienaidnieki, viņi ir amerikāņi".
"Dosim viens otram iespēju," sacīja Baidens, aicinot valsti "pazemināt temperatūru".
"Lai šī drūmā demonizācijas ēra Amerikā beidzas, šeit un tagad," pavēstīja Baidens. Viņš arī solīja, ka "padarīs Ameriku atkal cienītu pasaulē".
"Bībele mums māca, ka visam ir savs laiks. Laiks celt, sēt un pļaut. Un laiks dziedināt. Šis ir laiks, lai dziedinātu Ameriku. Šī kampaņa nu ir noslēgusies. Un kāda ir cilvēku griba? Uzskatu, ka amerikāņi mūs ievēlējuši, lai vairotu godprātību, godīgumu, tiesiskumu. Mums priekšā ir cīņa ar vīrusu, cīņa par labklājības veidošanu. Cīņa par to, lai nodrošinātu ģimenes ar veselības aprūpi, lai panāktu taisnīgumu rasu vidū un izskautu rasismu šajā valstī," sacīja Baidens.
Pievērošoties koronavīrusa pandēmijai, kas prasījusi vairāk nekā 237 000 amerikāņu dzīvību, Baidens pavēstīja, ka pirmdien izveidos vadošo zinātnieku darba grupu.
Vēl Baidens uzsvēra, ka būs visu amerikāņu prezidents un aicināja republikāņus sadarboties ar demokrātiem. Uzrunas beigās uz skatuves uznāca Baidena tuvākā ģimene, kā arī jaunievēlētā viceprezidente Kamala Harisa ar saviem tuvākajiem ģimenes locekļiem.
ASV ārpolitikas pētnieks Mārtiņš Hiršs, vērtējot Baidena uzrunu, atzina, ka tā kontrastēja ar pašreizējā ASV prezidenta Donalda Trampa ierasto retoriku, kas ir šķeltnieciska.
"Jāsāk ar to, ka runa bija cilvēcīga, pilnīgs pretstats Trampa runām. Tramps runā par sevi, bet Baidens runāja par Ameriku.
Viņš runāja par visu Ameriku, viņš mēģinās būt nevis savu vēlētāju kā Tramps, bet visas Amerikas prezidents. Saliedēšana, nācijas dziedināšana un cīņa pret Covid-19, kas ļoti smagi skar Ameriku, būs Baidena prioritātes. Vai sanāks, to mēs redzēsim. Bet ASV pēc Trampa prezidentūras ir kļuvusi ļoti, ļoti sašķelta. To varēja redzēt arī vakar – ir cilvēki, kuri svin [Baidena] uzvaru, un ir cilvēki, kuri ar šaujamieročiem rokās protestē pret Baidena uzvaru.
Domāju, ka Baidens noteikti mēģinās saliedēt ASV sabiedrību, bet ļoti šaubos, vai sanāks. Plaisas ir daudz lielākas, nekā pirms četriem gadiem.
Tramps ir pamatīgi sašķēlis amerikāņus," uzskata Hiršs.
Baidena uzvaru īpaši atzīmēja viņa dzimtajā pilsētā Vilmingtonā, kas atrodas Delavēras štatā.
Vienlaikus daudzviet pašreizējā prezidenta Donalda Trampa atbalstītāji izgāja ielās, lai protestētu pret vēlēšanu iznākumu. Tramps vairākkārt izteicies, ka vēlēšanu rezultāti tikuši viltoti, pieskaitot pa pastu iesūtītās balsis, kaut arī šādiem apgalvojumiem nav pierādījumu.
KONTEKSTS:
ASV otrdien, 3. novembrī, notika prezidenta vēlēšanas, kurā par prezidenta krēslu cīnījās demokrāts Baidens un pašreizējais prezidents republikānis Donalds Tramps. Šogad vēlēšanu rezultāti jāgaida ilgāk nekā citkārt, jo pandēmijas laikā daudzi izvēlējās balsot pirms oficiālās vēlēšanu dienas un pa pastu. Lai pārbaudītu iesūtītās balsis, nepieciešams ilgāks laiks.
Sestdien, 7. novembrī, ASV analītiķi un lielākie mediji pasludināja – vēlēšanās saskaņā ar to aplēsēm uzvarējis demokrātu prezidenta amata kandidāts Baidens un viceprezidenta amata kandidāte Kamala Harisa.
Baidens būs vecākais prezidents ASV vēsturē. Jau šomēness viņam apritēs 78 gadi. Vēsturē ieies arī viņa viceprezidente Harisa, jo viņa būs pirmā sieviete, kas ieņems šo amatu. Turklāt viņa arī ir pirmā tumšādainā persona šajā amatā un pirmā, kas nāk no Āzijas dienvidiem.