Par spīti bažām par iespējamiem uzbrukumiem un nekārtībām, Džo Baidena inaugurācijas ceremonija norisinājās bez starpgadījumiem. Tomēr pandēmijas un drošības apsvērumu dēļ klātienē to varēja vērot tikai aptuveni tūkstotis lūgto viesu. Parasti Vašingtonas centru piepilda vairāk nekā miljons cilvēku, kuri ierodas uz šo svinīgo pasākumu no dažādām ASV malām. Šoreiz viņu vietā bija izlikti tūkstošiem karogu.
Covid-19 un augstās drošības trauksmes dēļ Baidens uz Balto namu devās pa augsti nožogotām ielu alejām, kuru malās stāvēja bruņoti karavīri, bet tad, pavisam negaidīti, īsi pirms Baltā nama Baidens ar dzīvesbiedri izkāpa no automašīnas un roku rokā kājām devās uz Balto namu.
Savā pirmajā uzrunā pēc stāšanās amatā jaunais ASV prezidents lielāko uzmanību pievērsa sabiedrības sašķeltībai un meliem, ko daži izmantojot personiskā labuma gūšanai. Var pieļaut, ka ar to bija domāts nu jau bijušais prezidents Donalds Tramps, kurš tā arī nav atzinis Baidena uzvaras likumību un turpina bez pamatojuma apgalvot, ka vēlēšanas tika nozagtas.
Kā dažus no svarīgākajiem izaicinājumiem Baidens pieminēja cīņu ar pandēmiju, klimata pārmaiņām, rasismu un nevienlīdzību.
„Lai tiktu galā ar šiem izaicinājumiem, lai dziedinātu Amerikas dvēseli un parūpētos par tās nākotni, ir nepieciešami ne tikai vārdi, bet arī viena no visgrūtāk sasniedzamajām lietām demokrātijā – vienotība,” sacīja Baidens.
Baidens solīja kļūt par prezidentu visiem amerikāņiem un aicināja ideoloģiskos pretiniekus dot viņam iespēju sevi pierādīt: „Es zinu, ka runas par vienotību dažiem šajās dienās var izklausīties kā muļķīga fantāzija. Es zinu, ka spēki, kas mūs šķeļ, ir jaudīgi un patiesi. Bet es arī zinu, ka tas nav nekas jauns. Mūsu vēsture ir nemitīga cīņa starp amerikāņu ideālu, ka mēs visi esam radīti vienlīdzīgi, un skarbu, neglītu realitāti, ka rasisms, natīvisms, bailes, demonizācija jau sen mūs šķeļ.”
Zīmīgi, ka atšķirībā no Trampa inaugurācijas pirms četriem gadiem Baidenam, šķiet, nebija grūtību ielūgt uzstāties ievērojamas popmūzikas zvaigznes. Kā zināms, no Trampa ielūguma daudzi savulaik atteicās.
Šoreiz ASV himnu dziedāja Lady Gaga, kura arī priekšvēlēšanu kampaņas laikā aktīvi atbalstīja Baidenu. Tāpat ceremonijā uzstājās pazīstamā dziedātāja Dženifera Lopeza, kura dziesmas vidū pateica dažus vārdus spāņu valodā par vienlīdzību un brīvību. Savukārt koncertā pie Linkolna memoriāla, ko vadīja aktieris Toms Henkss un uzstājās daudzas citas pasaules mūzikas zvaigznes, arī tika likts uzsvars uz vienotības tēmu.
Par vēsturisku brīdi kļuva Kamalas Harisas zvērests. Viņa ir pirmā sieviete un pirmā tumšādainā persona ASV viceprezidenta amatā.
Sagaidāms, ka Harisa spēlēs nozīmīgu lomu Baidena prezidentūras laikā.
Konstitūcija paredz, ka viceprezidents vienlaikus ir arī Senāta priekšsēdētājs, kura balss var būt izšķiroša gadījumos, kad senatoru balsojums sadalās pusi uz pusi. Kā zināms, šobrīd Senātā Republikāņu un Demokrātu partijai ir pa 50 balsīm katrai. Tādēļ Harisas iesaiste varētu būt regulāri nepieciešama.
Harisa ir arī vairāk nekā 20 gadus jaunāka par Baidenu, kurš 78 gadu vecumā ir kļuvis par vecāko ASV prezidentu vēsturē. Tādēļ nevar izslēgt, ka bijusī Kalifornijas senatore kādā brīdī varētu pārņemt vadību vai arī startēt kā prezidenta amata kandidāte nākamajās vēlēšanās.
Vienlaikus amata zvērestu nodevuši trīs jauni ASV parlamenta augšpalātas deputāti, un Baidena partijai – demokrātiem – Senātā būs vairākums. Tas jaunajam prezidentam dos iespēju aktīvi īstenot plānotās reformas.
Bet pagaidām Baidens vēlas skaidri parādīt, ka viņš ir pilns enerģijas un gatavs īstenot atšķirīgu politiku.
Pirmajā darba dienā viņš ir parakstījis vairākus rīkojumus, kas ļauj ASV no jauna pievienoties Parīzes Klimata nolīgumam un atcelt liegumu ieceļot Amerikā no vairākām musulmaņu valstīm.
Baidens arī iecerējis apturēt sienas celtniecību ar Meksiku, ar ko lepojās Tramps, un noteikt stingrākus sejas masku un distancēšanās noteikumus, lai mazinātu Covid-19 izplatību.
Pievēršoties pārējai pasaulei, Baidena galvenais vēstījums – pēdējos gados iedragātās alianses ar sabiedrotajiem tiks atjaunotas. “Amerika ir tikusi pārbaudīta, un mēs tādēļ esam kļuvuši spēcīgāki. Mēs atjaunosim savas alianses un atkal iesaistīsimies pasaulē. Nevis, lai tiktu galā ar vakardienas, bet gan ar šodienas un rītdienas izaicinājumiem. Mēs uzņemsimies vadību ne tikai ar mūsu spēku, bet arī ar mūsu piemēru. Mēs būsim spēcīgs un uzticams partneris mieram, progresam un drošībai," solīja ASV prezidents.
Noslēdzot Baidena inaugurācijas dienu, debesis virs Vašingtonas izgaismoja krāšņa uguņošana.
Baidens un pirmā lēdija Džila Baidena uguņošanu vēroja no Baltā nama balkona.
KONTEKSTS:
ASV demokrātu partijas pārstāvis Džo Baidens 20.janvāri kļuvis par 46. ASV prezidentu, šajā amatā nomainot Donaldu Trampu. Neskatoties uz tradīcijām, Tramps inaugurācijas ceremonijā nepiedalījās.
ASV prezidenta vēlēšanas norisinājās pērn novembrī. Tajās uzvarēja demokrātu partijas virzītais Baidens, kurš apsteidza līdzšinējo prezidentu Trampu. Vairākos štatos, kur rezultāti bija strīdīgi, rezultāti tika pārskaitīti pat vairākkārtīgi. Lai gan mediji Baidenu par vēlēšanu uzvarētāju pasludināja jau 7. novembrī, līdzšinējais prezidents Tramps atteicās atzīt savu sakāvi, apgalvojot, ka balsu skaitīšanas laikā notikusi krāpšanās. Vienlaikus Tramps atzina, ka Balto namu pametīs un nepretosies varas maiņai. 15. decembrī elektoru vairākums apstiprināja demokrātu kandidāta Džo Baidena uzvaru prezidenta vēlēšanās.